ČAKA NAS VRT

Kako sadimo zelišča

Objavljeno 20. april 2016 12.20 | Posodobljeno 20. april 2016 12.21 | Piše: Alenka Kociper
Ključne besede: vrt zelišča

Zelišča v zelenjavnem vrtu sadimo na več načinov.

Mestni vrtovi se vedno bolj priljubljeni.

Lahko jim poiščemo prostor med drugimi zelenjadnicami, kar bo pisan vrt naredilo še bolj živ in poskrbelo za ravnovesje. Lahko pa si omislimo samostojno gredo, na katero bomo zasadili vse, kar potrebujemo. So zares vsestranske rastline, uporabljamo jih v kuhinji, z drugih rastlin odganjajo škodljivce in bolezni, privabljajo čebele pa še lepa so in lepo dišijo.

Če imamo na vrtu dovolj prostora, zasnujemo zeliščni vrt, ki pa mu res skrbno odmerimo prostor. Zelišča namreč potrebujejo dovolj svetlobe in toplote, zato naj rastejo na sončnem prostoru, obsijanem čim večji del dneva. Pametno je tudi, da gredo postavimo blizu kuhinje, saj zelišča uporabljamo praviloma vsak dan.

Pravzaprav so na vrtu nekaj samoumevnega, res pa je, da vselej ni bilo tako. Pred desetletji je na vrtovih kraljeval le peteršilj, morda še bazilika, kakšne kamilice in žajbelj za čaj, danes pa je slika na srečo povsem drugačna.

Kvadratasta, okrogla ali spiralna

Zeliščno gredo zasnujemo na več načinov, lahko se držimo strogih, ravnih linij ali se poigramo z okroglinami in ovinki. Zanimivi so vrtovi v več nivojih, ki jih zasnujemo na neravnem terenu, v zadnjih letih pa je vse bolj priljubljena tako imenovana zeliščna spirala. Zgradimo jo iz kamna, opeke ali drugih priročnih materialov, zasnujemo pa jo tako, da se od roba navznoter dviguje, v sredini pa naj bo vsaj pol metra višja kot na obodu. Spirala, ki naj bo široka vsaj tri metre, omogoča, da na sorazmerno majhnem prostoru zasadimo veliko različnih zelišč, ki za gojenje potrebujejo različne razmere. Ne glede na obliko zeliščne grede je pomembno, da imamo dostop do vseh rastlin, zato naj ne bo preširoka oziroma naj ima vmesne poti.

Povprek po vrtu

Še bolj preprosto, zlasti pa priročno v primeru prostorske stiske, je, da zelišča nasadimo povsod po vrtu. Druge rastline bodo hvaležne za dobre sosede. Peteršilj sadimo poleg paradižnika, čebule, redkvice in jagod, ne mara pa solate in radiča. Bazilika je nepogrešljiva ob paradižniku, saj odganja listne uši, pršice in komarje, zato nam bo koristila tudi, če jo posadimo na okensko polico.

S sivko, ki odganja molje iz omare, se na vrtu borimo proti listnim ušem in mravljam, prav tako kot z majaronom, ki je v kuhinji in zdravilstvu nadvse uporabno zelišče. Zeleno sadimo poleg zelja, saj odganja kapusovega belina, drobnjak, ki smrdi škodljivcem, pa s svojimi cvetovi na drugi strani privablja čebele.

Ne glede na to, katera zelišča uporabljamo v kuhinji, se nam jih splača imeti vsaj na vrtu, saj poskrbijo za ravnovesje med rastlinami in življenjem na vrtu na splošno. 

Deli s prijatelji