TURISTIČNA TRIBUNA

Kako poceni potovati

Objavljeno 13. november 2017 18.30 | Posodobljeno 13. november 2017 18.30 | Piše: T. P.

Svet lahko odkrivamo tudi z manj denarja, če smo le pripravljeni malce zategniti pas; takšen način potovanja je sicer manj luksuzen, a bolj avtentičen.

Fotografija je simbolična.

Odkrivanje sveta ni več nujno pregrešno drago in primerno le za tiste z globljimi žepi. Čeprav, roko na srce, so nekatere države še vedno zunaj finančnega dosega marsikoga. Zato moramo razmisliti, kam si lahko privoščimo odpotovati. Nato pa lahko z nekaj fleksibilnosti in z odpovedovanjem razkošju prihranimo celo za kak spominek.

1. Uporabite noge: Hoja je zastonj, z njo pa boste ubili kar dve muhi na en mah. Ne le da vam bo hvaležna denarnica, tudi vaša popotniška izkušnja bo bogatejša. Če vzamete pot pod noge, boste namreč videli neprimerno več, kot če bi se zgolj vozili od ene znamenitosti do druge, svoj čar pa ima tudi, če se malce izgubite, saj tako najdete kotičke, ki jih sicer ne bi. Naučite se uporabljati tamkajšnji javni prevozni sistem, kar tudi pošteno poceni potovanje. Izplača pa se vam odšteti malce več za prenočišče bolj v središču mesta, saj boste tako prihranili pri prevozu.
 

Poceni potovanja niso za tiste, ki se ne znajo odpovedati razkošju.

2. Ne potujte med visoko sezono: Med visoko turistično sezono in večjimi prazniki, kot sta novo leto in velika noč, cene poskočijo v nebo, tako prevozov kot nastanitev. Zato razmislite, da bi si želeno deželo ogledali zunaj sezone, četudi morate vzeti v zakup, da vam jo lahko zagode vreme in da vse znamenitosti – predvsem naravne – morda niso dostopne. A cene so tedaj tudi razpolovljene. Ali pa naredite kompromis in se na pot podajte med prehodno sezono, ko se vreme še nekako drži pa tudi večina turističnih znamenitosti je še odprta.


3. Kdaj leteti?: Večina se najraje odpravlja na pot v izteku delovnega tedna, da izkoristijo tudi vikend. A morda ni napak razporediti dopusta malce drugače, da odletite na torek ali sredo, ko so – tako statistike – letalske vozovnice najcenejše.

4. Informiranost se izplača: Že res, da morate pred potovanjem poskrbeti za tisoč in eno stvar, a si vseeno vzemite čas, da se na pot temeljito pripravite. Raziščite, kje se vam izplača jesti, kje je najugodneje kupovati spominke, v kateri četrti si poiščite hostel, na katere dni boste morda plačali znižano ceno vstopnic v muzeje. Pokukajte tudi na popotniške forume, kjer vam nasveti somišljenikov znajo prihraniti bankovec ali dva.

5. Hotel proti počitniškemu stanovanju: S pojavom novih oblik nastanitev kot air b'n'b se je malce spremenila tudi cenovna struktura prenočevanja. Nedavne študije kažejo, da lahko prihranite tudi do 40 odstotkov, če se namesto za bivanje v hotelu odločite za bivanje v primerljivem stanovanju za kratkotrajen najem. Kar pa je le začetek, saj boste tako lahko obroke pripravili sami, preskočili uporabo javnih pralnic, ob dolgotrajnejšem najemu pa imate tudi več manevrskega prostora pri pogajanju za ceno.

6. Premikajte se ponoči: Če se odločite – vsaj pri daljših razdaljah – za potovanje od kraja A do kraja B ponoči, boste prihranili tako čas kot denar. Tako namreč ne boste porabili celega dne za vožnjo, poleg tega vam bo prihranjena ena noč v hotelu ali hostlu.

Statistično je najcenejši dan za letenje torek.


 

7. Ni vseeno, kje jeste: Če se potikate po državah zahodnega sveta, ki že tako ali tako niso poceni, vam ni treba za vsak obrok zaviti v restavracijo. Raje zavijte v trgovino ali na tržnico in si namesto kosila pripravite obilnejšo malico. Pa tudi pri izbiri prenočišča si morda omislite hotel, kjer vam bo na voljo kuhinja. V manj razvitih državah pa se ogibajte restavracijam, namenjenim turistom, ker imajo bolj zasoljene cene. Raje sledite toku domačinov in imejte v mislih tudi, da je poulična hrana lahko izjemno okusna – in poceni. 

Deli s prijatelji