TURIZEM

Jezersko se prebuja

Objavljeno 19. julij 2015 10.30 | Posodobljeno 19. julij 2015 10.30 | Piše: Špela Ankele

V iskanju zatočišča pred pripeko nas je pot to poletje zanesla na Jezersko.

Planšarsko jezero na Jezerskem Foto: Jure Eržen/Delo

V tej gorski občini je bila v poslopju Storžiča svojčas klinika za očesne bolezni, znana daleč naokoli. In domačini še danes vedo povedati, da so pacienti hodili na kosilo v hotel Kazina. Tam so kuharji v zlati dobi jezerskega turizma, ki se je tu bleščala nekje med letoma 1975 in 1983, pripravili od 200 do 300 obrokov na dan. Zdaj se hotel Kazina žalostno seseda sam vase. A če rušeča se Kazina pripoveduje svojo zgodbo, začenjajo nekateri ponudniki tam pod vršaci povsem sveže turistično poglavje.

Brisalec spomina

Ob glavni cestni žili skozi Jezersko, in sicer le nekaj sto metrov od s(r)amotno propadajoče Kazine, sta zakonca Rebolj predlani začela graditi turistično zgodbo. »Poslopje, v katerem je bil nekoč poštni urad, je samevalo tri leta. Po temeljitem razmisleku sva se z možem odločila za nakup in ureditev Hostla Stara pošta,« je povedala Tanja Rebolj, ki z družino zadnji dve leti živi v prostorih nad hostlom. Mimogrede: sogovornica za polnoletne popotnike pripravlja tudi pester nabor domačih žganjic navihanih imen, saj je med napitki najti tudi jezerski raubšic, brisalec spomina in jezersko pehto (narejeno iz 102 različnih rožic, listov in koreninic).

Danes v hostlu lahko ponudijo posteljo ducatu zaspanih, na skupnih ležiščih lahko prespi prav toliko popotnikov, ob Stari pošti pa je nastal tudi prostor za šotorjenje in zraven še prostorček za avtodome. »Zanimivo je, da je kar 80 odstotkov naših gostov starejših od 50 let. Veliko je motoristov, ki uživajo v ovinkasti cesti, vse več pa je tudi kolesarjev, ki se odločijo za večtedensko križarjenje – toliko kot letos jih ni bilo še nikoli,« razkrije Tanja Rebolj še en košček v mozaiku sodobne turistične slike Jezerskega.

Na seniku ali v lično urejeni preužitkarici

Svoj delček moderne turistične sestavljanke pa na starodavni Šenkovi domačiji zadnja leta inovativno ustvarjata tudi zakonca Karničar. Polona in Drejc sta že pred štirimi leti ponudila spanje na seniku, kjer lahko danes prespi do 30 ljudi. »Ta ležišča so privlačna tako za otroke, ki uživajo na nekoliko drugačnih počitniških taborih, kot za motoriste, ki si morda ne želijo postavljati šotora vsako noč. Se pa najdejo tudi gostje, ki pridejo samo zaradi izkušnje spanja na seniku, saj si želijo izkusiti nekaj novega in drugačnega,« pojasni Drejc Karničar.

Tudi na Šenkovi domačiji so uredili prostor za kampiranje, kjer so dobrodošli tako popotniki s šotori kot tudi tisti z avtodomi. Lani so za zahtevnejše in udobja vajene počitnikarje odprli še vrata lično urejene preužitkarice, v kateri je dovolj prostora za dvanajst ljudi.

Glamurozno kampiranje

Nasproti zahtevam sodobnih turistov gredo tudi na ekološki turistični kmetiji Makek, kjer se s turizmom ukvarjajo že več kot sto let. Že v osemnajstem stoletju so po besedah Irene Skuber sem hodili turisti s Češke, pozneje so gostili gorskega zraka željne turiste iz nekdanje skupne domovine, v zadnjem času pa so se usmerili predvsem na goste iz tujine. Še to poletje jim bodo na domačiji Makek ponudili večje, s platnom prekrite šotore, postavljene na lesene temelje, o nastajajočem prostoru za glamurozno kampiranje (glamping) pove sogovornica: »V vsakem bo dovolj prostora za eno družino, torej za štiri ljudi. Zraven bo nastal še bazen.«

 

Kratkočasno poletje

Na Jezerskem bodo to poletje, julija in avgusta, prijetno obarvali prav vsak dan v tednu. Tako bodo ponedeljki rezervirani za fotografske delavnice pod vodstvom Primoža Šenka. Ob torkih bodo vodeni ogledi jezerskih znamenitosti, ob poletnih sredah bo čas za čebelarske urice s čebelarjem Jožetom Meškom, ob četrtkih se bodo pohodniki od Šenkove domačije podali na Jenkovo planino in spotoma poiskali trop ovc, popoldne pa na Šenkovi domačiji pokazali še različne načine obdelave volne.

Petkovi večeri bodo od 20. ure v Jenkovi kasarni rezervirani za Jezerske štorije oziroma za zgodbe, ki jih je zbral Andrej Karničar in bodo v pristni domači govorici zaživele skozi usta domačinov.

Ob sobotah opoldne bodo pri Planšarskem jezeru na odprtem ognju začeli kuhati masunjek (jed, ki so jo pastirji nekdaj pripravljali iz smetane in ajdove moke). Nedelje bodo namenjene zeliščarskim pohodom v družbi prvega jezerskega zeliščarja Mateja Tonejca.

In naprej: 25. julija bo ob 11. uri slovesnost ob 115-letnici Češke koče, 9. avgusta pa se obeta tradicionalni, že 57. ovčarski bal, ki ob Planšarsko jezero vsakokrat privabi nekaj tisoč obiskovalcev.

 

Deli s prijatelji