PREVENTIVA

Izognite se poletni zastrupitvi s hrano

Objavljeno 13. junij 2015 09.00 | Posodobljeno 13. junij 2015 09.00 | Piše: M. F.

Zlasti previdni bodite z mesom in jajci, zelenjavo pred uživanjem temeljito operite, vso hrano pa dosledno shranjujte v hladilniku.

Sadje in zelenjavo vedno perite pod tekočim curkom vode.

Poletje je čas visokih vročin. Prav zaradi teh so zastrupitve s hrano v tem letnem času najpogostejše, saj se živila na sončni pripeki hitro pokvarijo. Da vam bolečine v želodcu, driska, bruhanje, visoka vročina ter drugi simptomi zastrupitve ne bi uničili zasluženega dopusta ali poletnih dni doma, poglejte, kako se jim izogniti.

Listnata zelena zelenjava

Pogosto je okuženo z virusi in bakterijami, saj raste v zemlji. Zaradi stika z okuženo vodo pri zalivanju so na njenih listih lahko tudi bakterije salmonele in E. coli, zato je treba zelenjavo pred uživanjem temeljito oprati. Ne v umivalniku (v njem lahko bakterije ostanejo in se znova prilepijo na liste), ampak pod curkom vode. Operite list za listom, nato jih dodobra osušite. Tako pripravljeno zelenjavo lahko za en dan shranite v hladilniku, preden pa si z njo postrežete, jo še enkrat splaknite pod tekočo vodo.

Jajca

Pogost prenašalec okužb s salmonelo so jajca. Da bi to preprečili, jih kupujte pri preverjenih rejcih in jih doma čim prej pospravite v hladilnik. Boljše jih je pustiti kar v kartonasti embalaži in postaviti na polico, kjer je temperatura nižja.

Preden jajca uporabite, jih eno za drugim razbijte v posodo in pomešajte. Če opazite kar koli nenavadnega (vonj, tekstura), jajce zavrzite.

Poleti se prav tako izogibajte jedem iz surovih jajc. Če se jim ne morete upreti, jih iz svežih pripravljajte doma in jih niti v hladilniku ne shranjujte več kot tri dni.

Meso in morski plodovi

V hladilniku meso in morske sadeže vedno shranjujte ločeno od drugih živil.

Če jih tajate, jih nikoli ne puščajte na sobni temperaturi, ampak naj se ponoči odtalijo v  hladilniku ali pa jih postavite v hladno vodo.

Meso med pripravo temeljito prekuhajte ali specite. Čeprav ste ljubitelji tatarskega zrezka, polpečenega zrezka ali sušija, se jim poleti raje odpovejte. Če ne gre, meso kupite pri zaupanja vrednem prodajalcu in ga tako, kot vam je ljubo, specite doma. 

Mlečni izdelki

Za vse velja, da jih shranjujte v hladilniku, zlasti če kupujete naravne in nepasterizirane. Če se na njih pojavlja plesen, če se embalaža napne ali imajo nenavaden vonj, jih ne uživajte.

Drugi nasveti

  • Sadje in zelenjavo obvezno operite. Tudi če ju pred uživanjem nameravate olupiti.
  • Vodi, v kateri v umivalniku perete jagodičevje, dodajte žličko jedilne sode: vsaj trikrat jo zamenjajte.
  • Za rezanje zelenjave in mesa uporabljate različni kuhinjski deski.
  • Redno menjavajte kuhinjske gobice ali jih enkrat tedensko dezinficirajte v pomivalnem stroju ali v mikrovalovki.
  • Pred in med pripravo hrane ter po njej si umivajte roke, zlasti če pripravljate meso. Za brisanje uporabljate kuhinjske brisačke in ne običajnih bombažnih. Prav na njih namreč na vas preži veliko povzročiteljev zastrupitve s hrano.

 

Deli s prijatelji