RAZKOŠJE

FOTO: Prestiž modnih in kozmetičnih hiš

Objavljeno 20. november 2014 11.40 | Posodobljeno 20. november 2014 11.40 | Piše: Petra Kancler

Prestižne svetovne kozmetične in modne hiše se vse bolj spogledujejo z arhitekturo in dizajnom, njihov posel pa ni več zgolj lepota, ampak tudi umetnost, kulinarika in druge pregrehe

Dramatično stopnišče ogledal v slogu Versaillesa obiskovalcu vzame sapo.

Le kdo ne pozna kultne pariške parfumerije Guerlain, ki je v francoski prestolnici še danes eden prvih naslovov za petične poznavalce dišav, njen razkošni kozmetični salon na legendarnih Elizejskih poljanah, ki velja za prvi lepotni inštitut na svetu, pa priljubljeno zbirališče elegantne pariške visoke družbe. A po novem se tja ne zahaja več samo na lepotne posvete, pač pa vabi z imenitno inovativno restavracijo, pregrešnimi unikatnimi slaščicami, lastno linijo medu in čajev, ki so jih navdihnili njihovi najbolj znani parfumi, prava paša za oči pa je tudi razstavljena moderna umetnost, ujeta v okvirje tradicije in bogate zgodovine.

Zapuščina kralja dišav

Daljnega leta 1828 je Pierre-Francois-Pascal Guerlain zapustil svoj rojstni Picardy ter odprl prvo trgovino kot parfumer in izdelovalec kisa. Izbral si je slovito Rue de Rivoli, prav pod arkadami, kjer je danes jedilnica hotela Meurice. Kmalu je postala priljubljena točka elegantne pariške družbe. Fine dame so tu izbirale angleške parfume, sčasoma pa so vonje zamenjale lastne kreacije mladega parfumerja. Guerlain je postajal vse večja avtoriteta na področju prodaje dišav, ob številnih priložnostih je dobil nalogo ustvariti parfum izključno za kakšno lepotico ali kakšen poseben večer. Preden je na primer Honore de Balzac napisal novelo Cesar Birotteau, je prosil Guerlaina, da zanj ustvari toaletno vodo. Leta 1834 pa sta bila najbolj modna izdelka cręme de la fraise za svetlitev polti in cręme de perse za mehkejše roke. Priljubljeni so bili tudi pripravki za rast las in beljenje zob. Prave dame so lahko takrat, kar se tiče ličil, uporabljale puder in rdečilo za ustnice, vendar v zelo skopih odmerkih. Tedenski časopis La Mode, ki je veljal za priročnik o eleganci in so ga ženske brale skoraj kot biblijo, je napovedal odprtje druge Guerlainove trgovine, na Rue de la Paix 11, ulici, ki je šele začela privabljati prestižna imena, po katerih je znana vse od takrat. Guerlain je leta 1853 prejel tudi cesarski mandat iz rok cesarice Eugenie za stvaritev toaletne vode Eau de Cologne Imperiale in kmalu postal najbolj priljubljeni parfumer kronanih glav Evrope. Uspeh dišav Jicky, Apres l’Ondee, L’Heure Bleue, če omenimo le nekatere, je prepričal njegove naslednike, da so odprli novo trgovino. Pionirski duh jih je napotil proti zahodu – na danes znamenito ulico Elizejske poljane. Prodajalno, ki jo poznamo kot kultno, so odprli leta 1914, pred točno sto leti! Ob proslavi velikega dogodka ob odprtju je Jacques Guerlain Parižankam ponudil izdelek Le Parfum de Champs-Elysees v čudoviti steklenički.

Vrhunski mozaik 
lepote in dizajna

Letos prenovljena Guerlainova zgradba na Elizejskih poljanah je res nekaj imenitnega in vrednega ogleda. V pritličju zgradbe, ki velja za eno najlepših v Parizu, je trgovina, ki se na pogled vse do danes ni spremenila. Zidovi so obloženi s carrarskim marmorjem v zelenih, roza in rumenih odtenkih, zgornja nadstropja, kjer so bili prvotno apartmaji družinskih članov, so preuredili v razstavne prostore in pisarne, leta 1939, v duhu pogumnih inovacij in poskusov, pa so odprli celo prvi lepotni inštitut na svetu.

Točno stoletje potem, ko je butik ugledal luč sveta, so ga zaupali slovitemu ameriškemu arhitektu Petru Marinu in po devetih mesecih prenove ga je spremenil v destinacijo pravega francoskega joie de vivre. Zgodovinski butik je postal enkrat večji – s 1600 kvadratnimi metri je danes največja parfumska in kozmetična trgovina, v kateri je na prodaj samo ena znamka, na svetu. Tempelj lepote je dobil povsem nov interier, ki je posrečen spoj starega in novega. Haas Brothers so ustvarili spektakularen strop iz ogledal, naravnost čarobni so štirje ogromni Baccaratovi lestenci, narejeni po naročilu, zaščitni znak hiše, motiv kralja sonca, pa na steni pozdravi obiskovalce že pri vhodu. Prava atrakcija je tudi instalacija Le Vol des Abeilles francoskega umetnika Gerarda Cholota. Sestavljena je iz napihljivih zlatih figur znamenitih Guerlainovih čebel, ki v nadnaravni velikosti kraljujejo pod stropom in so bile ustvarjene posebno za odprtje. Napeto je tudi v kleti, kjer kraljuje nova restavracija Le 68 pod taktirko chefa Guya Martina (seveda mu niso tuje niti Michelinove zvezdice), v kateri domujejo umetelno izdelane slaščice ter med in dišeči čaji, ki so dobili imena po najbolj znanih Guerlainovih dišavah.

Deli s prijatelji