SVET ŠTEVILK

Do konoplje prijazne destinacije

Objavljeno 06. maj 2016 15.00 | Posodobljeno 06. maj 2016 15.00 | Piše: T. P.

S postopno legalizacijo konoplje lahko turisti, razen v Amsterdam, ki velja za meko trave, po smotko brez strahu potujejo še kam.

Posedovanje manjše količine marihuane za osebno uporabo v več evropskih in južnoameriških državah ni več kaznivo, ponekod nanjo sploh ne gledajo kot na mamilo. V Nepalu, denimo, jo že stoletja uporabljajo v obredne namene.

1. Nizozemska: sinonim za kajenje trave je vsekakor Amsterdam, kjer so mehke droge za lastno uporabo legalne, med temi so konoplja v vseh oblikah (od trave in hašiša do olja) in halucinogene čarobne gobice. Kajenje v javnosti sicer ni dovoljeno, a se dopušča. Pri nakupu in posedovanju je zgornja omejitev pet gramov.

2. Danska: v københavnskem hipijevskem okrožju Christiania cveti tako imenovana zelena četrt, ki turistov ne privlači le z barvitimi hišami in galerijami, ampak tudi z marihuano. Trgovinice, kjer obiskovalci izbirajo med številnimi izdelki iz marihuane, so večinoma odprte 24 ur na dan, kajenje marihuane in hašiša ali grizljanje piškotov z marihuano je možno tudi v kavarnah.

3. Španija: ena od prvih držav, ki so dekriminalizirale marihuano, danes pa se jo je že prijel vzdevek Novi Amsterdam, se ponaša z več kot 500 klubi kanabisa, kjer lahko člani travo kupujejo, gojijo in uživajo. Posedovanje do 40 gramov in vzgoja do dveh rastlin sta legalna, posedovanje in uporaba v javnosti pa prepovedana, četudi se policija ob kadilce na prostem običajno ne obregne. Omeniti velja, da predstavniki zakona za kajenje v javnosti raje oglobijo turiste kot domačine.

4. Portugalska: pohvali se lahko kot prva država na svetu, ki je leta 2001 dekriminalizirala vse droge, trde in mehke. Kar pa ne pomeni, da je vse tudi legalno posedovati, gojiti in uporabljati. Zato je pri kajenju priporočljiva diskretnost, torej v zasebnosti, ne na javnih krajih.

5. Urugvaj: v prvi državi, ki je legalizirala prodajo in proizvodnjo marihuane, lahko odrasli v lekarnah kupijo gram marihuane že za manj kot evro. Pri čemer je nujno vedeti, da je to legalno zgolj za državljane, ne pa za turiste.

6. Jamajka: četudi Jamajko skoraj neločljivo povezujemo z reggaejem in marihuano, je bila trava na tem otočku dolga leta prepovedana. Šele lani so naredili prve korake k dekriminalizaciji. Posedovanje 56 gramov ali manj je zdaj le še manjši prekršek, ki ne roma v policijsko kartoteko.

7. Češka: uporaba v zdravstvene namene, seveda na recept, je legalna od leta 2013, še dve leti pozneje pa so jo dekriminalizirali za osebno uporabo. Pri sebi imaš lahko do 15 gramov marihuane ali hašiša, toda uporaba in prodaja sta že druga zgodba. A četudi po Pragi ne cvetijo trgovinice z mehkimi drogami (t. i. coffe shopi), se turisti vseeno znajdejo in se dokopljejo do zelene omame v kletnih prostorih marsikaterega bara.

Deli s prijatelji