VARNO DO CILJA

Dehidracija na vožnjo vpliva enako kot pijanost

Objavljeno 12. junij 2015 13.40 | Posodobljeno 12. junij 2015 13.42 | Piše: M. F.

Človeški možgani ne delujejo optimalno, kadar telo prejme premalo tekočine.

Na pot se nikoli ne odpravljajte žejni, s seboj pa imejte dovolj osvežilne tekočine.

Preden sedete za volan in se odpravite na pot, najbrž greste na stranišče ter zagotovo preverite, ali imate s seboj denarnico, ključe ter dovolj goriva v rezervoarju. Pozabite pa na nekaj, kar je za varen prihod na cilj še kako pomembno in vam v prometu lahko reši tudi življenje. To je pitje vode.

Nikoli žejni za volan

Kot je namreč dokazala ameriška raziskava, je lahko vožnja v dehidriranem stanju prav tako nevarna, kot vožnja pod vplivom alkohola. V omenjeni poizvedbi so znanstveniki preverjali, koliko napak med simulacijo vožnje napravijo sodelujoči glede na to, koliko vode med tem zaužijejo.

Prvi dan so prostovoljci vsako uro popili kozarec vode in zagrešili 47 napak. Drugi dan so vsako uro lahko popili le požirek vode in tako v skupno zagrešili kar 101 napako. Število teh se je torej podvojilo. Prav tako so bile v drugem primeru napake bolj usodne: prepozno zaviranje, napačno prehitevanje, nepozornost na pešce in kolesarje ter podobno.

Kako sta vožnja in dehidracija povezani?

Človeški možgani ne delujejo optimalno, kadar telo prejme premalo tekočine. Dehidracija negativno vpliva na sposobnost hitrih reakciji, na koncentracijo in zbranost, na čutila, na delovanje mišic ter tudi na razpoloženje, vse to pa so ključni elementi varne vožnje. Prav zato je zlasti v vročih dneh bistvenega pomena, da se na pot nikoli ne odpravljate žejni, da imate s seboj dovolj osvežilne tekočine ter da si privoščite kar največ postankov. Konec koncev zagotovo želite na cilj pripeljati varno, pa čeprav kakšno minutko kasneje.

 

Deli s prijatelji