PEPEL

Da ne bo zagorelo

Objavljeno 20. oktober 2017 19.00 | Posodobljeno 20. oktober 2017 19.00 | Piše: Jaroslav Jankovič
Ključne besede: kamin pepel

Ogenj v kaminu pogasimo z vodo in sodo bikarbono; hladen pepel lahko odstranimo s posebnim sesalnikom.

Požar naj bi zanetil cigaretni pepel.

Pred dnevi smo pisali o odprtem ognju v kaminu, zdaj pa bomo podrobneje pogledali, kako zares pogasiti ogenj, da ne bomo po romantičnem večeru zanetili požara. Tleči pepel je zelo nevaren. Ko je na oko že videti, da je ogenj ugasnil in se nimamo več česa bati, se je prepogosto izkazalo, da ni tako, iskra je padla na parket in nesreča je bila tu.

Še žareče ostanke polen najprej z grebljico razgrnemo, da zgorijo do konca. Nato vzamemo pršilko in pepel z vodo poškropimo. Počakamo nekaj minut in ponovimo vajo; spet nekaj minut počakamo, premešamo pepel in še zadnjič poškropimo. Nato vzamemo sodo bikarbono in jo potrosimo po pepelu in še malce naokoli. Ta bo namreč ogenj zadušila oz. preprečila, da bi znova vzplamtel. Gorišče v kaminu lahko posujemo tudi s peskom ali mivko, a bomo imeli potem precej več dela s čiščenjem.

Četudi je pepel tako hladen, da ga lahko potipamo z roko, to ni stoodstotno varno. Obstajajo posebni sesalniki za sesanje pepela, ki ga lahko uporabimo, a kljub temu ogenj najprej pogasimo, saj lahko iskrica prav med sesanjem odleti na preprogo in zagori. 

Deli s prijatelji