SVET ŠTEVILK

Čudežni oboki

Objavljeno 01. april 2017 17.30 | Posodobljeno 01. april 2017 17.30 | Piše: T. P.

Azurno okno, turistična znamenitost Malte, je zgrmelo v morje. Po svetu je le še nekaj podobnih stvaritev narave.

Azurno okno, kamnita struktura v obliki loka, ki je bilo ena od največjih turističnih znamenitosti Malte, je le še spomin. Na začetku meseca ga je zrušila močna nevihta. Pogoltnilo ga je morje, nekatere skalnate čudeže pa na srečo še lahko občudujemo.

1. Plaža Kleftiko, Grčija: plaža na otoku Milos je dosegljiva le z morja, a nas nagradi z dih jemajočimi skalnimi formacijami, ki se dvigujejo iz vode, pod njimi pa se prepletajo številne jame, v eni naj bi nekoč imeli skrivališče pirati.

2. Modre jame, Grčija: najjužnejši otok Jonskega morja, rajski Zakintos, slovi po kristalnih vodah in nebeških plažah, zadovoljil pa bo tudi okus tistih, ki okrog oble iščejo čudeže narave. Spektakularne Modre jame, ki so zaradi visokih pečin dostopne le z morske strani, ponujajo prav posebno doživetje, če s čolničem zaplujemo pod skalnimi oboki.

3. Es Pontas, Majorka: na jugovzodnem delu španskega otoka, le streljaj od kopnega, se iz vode dviguje veličasten obok, ki še vedno mami malce bolj pustolovske plezalce. In izkušene, saj velja vzpenjanje po naravnem skalnem loku za eno od najtežjih plezalnih poti.

4. Kamara Tou Koraka, Ciper: skalne formacije pri rtu Greko na jugovzhodnem delu Cipra lahko opazujemo le iz daljave. Tamkajšnji naravni kamniti most je danes namreč ograjen, saj so mu prilepili oznako nevarnega območja.

5. Etretat, Francija: francosko obalno območje je znano po krednato belih klifih, vključno s tremi naravnimi oboki in koničasto iglo, ki so navdihnili prenekatere slikarje 19. stoletja. Ob oseki pa se lahko tudi sprehodimo pod oboki, ki jih je prvotno izdolbla podzemna reka, ki teče vzporedno z obalo, a jih je pozneje še dodatno razširilo morje.

6. Cathedral Cove, Nova Zelandija: območje čudovitih apnenčastih klifov in skal je verjetno eno od najbolj slikovitih predelov Nove Zelandije, njegove lepote pa lahko vsrkavamo peš ali iz čolna in kajaka. Obokana votlina, vklesana v belkasto skalo, privede do dveh zalivčkov, idealnih za plavanje in piknik.

7. Durdle Door, Dorset: na obali južnega Devona je narava vnovič pokazala, kaj zmore. Že pred približno 10.000 leti je morje namreč zlizalo in se prebilo skozi apnenec ter ustvarilo enega od najlepših in najslovitejših naravnih lokov na svetu, Durdle Door.

8. Otok Engetsu, Japonska: sredi nenaseljnega japonskega otočka, ki se na najvišji točki dviguje 25 metrov v višino ter je dolg 130 metrov, širok pa 35, zeva skoraj kroglasta odprtina. Dobimo občutek, kot da dva mikrootočka med sabo povezuje naravni kamniti most.

9. Percé Rock, Kanada: skalna formacija, ki jo obdaja Atlantsko morje, ima posebno mesto v knjižici najmogočnejših na svetu. Tudi ker se skalina, dolga približno 430 metrov, široka 90 in visoka več kot 88, ponaša z enim od največjih naravnih skalnatih obokov na svetu. A četudi je danes to skalnati osamelec sredi morja, je bil nekdaj naverjetneje povezan s kopnim – o čemer priča dejstvo, da se je ob oseki moč do njega kar sprehoditi. 

Deli s prijatelji