CEPLJENJE

Cepljenje psov in mačk

Objavljeno 20. september 2016 12.45 | Posodobljeno 17. september 2016 19.36 | Piše: Anja Paternost

S cepljenjem vnašamo v telo mrtev ali oslabljen virus, s katerim spodbudimo imunski sistem, da začne tvoriti protitelesa; ta varujejo pred razvojem nalezljivih bolezni.

Na prvem cepljenju proti nalezljivim boleznim. Foto Anja Paternost

V Sloveniji je cepljenje proti steklini po zakonu obvezno za vse pse, ki dopolnijo več kot tri mesece. Cepljenje enkrat na leto se ponavlja tri leta, nato se ponovi na vsaka tri leta. Ob vsakem veterinar opravi klinični pregled. Cepljenje se vpisuje v potni list, s katerim psi lahko potujejo v druge države. Poleg cepljenja proti steklini poznamo tudi tistega proti nalezljivim boleznim, ki ni obvezno, je pa za zdravje psa priporočljivo. Psička se običajno prvič cepi že v leglu (pri 6–8 tednih) in se po tem še dvakrat ponovi, nato pa se obnavlja vsaj delno vsako leto. Cepivo psa varuje pred petimi boleznimi, to so: pasja kuga, parvoviroza, leptospiroza, kužno vnetje jeter in kužni kašelj.

Pet bolezni

Pasja kuga se najpogosteje pojavlja pri mladičih. Virus v organizem vstopi skozi usta ali dihala, napada vse hitro deleče se celice v telesu – imunski in živčni sistem ter pljuča in prebavila. Znaki bolezni so visoka telesna temperatura, otopelost, izcedek iz oči in nosu, kašljanje, bruhanje, driska. Ker pes ne jé in ne pije, hitro dehidrira. Tudi parvovirus napada predvsem mlade pse, znaki vnetja prebavil so podobni kot pri pasji kugi. Obe bolezni se velikokrat končata s smrtjo. Leptospiroza je bolezen, za katero lahko zboli tudi človek. Širi se z okuženim urinom. Vir bolezni so divji glodavci. Znaki so visoka telesna temperatura, neješčost, žeja, bruhanje, zlatenica, v napredovali fazi bolezni pa odpoved ledvic ali jeter in pogin. Znaki kužnega vnetja jeter so povišana telesna temperatura, neješčost, bruhanje, driska (lahko tudi krvava), boleč trebuh, krči...

Kužni kašelj je bolezen, ki jo povzročajo številni podtipi virusa, zato se lahko zgodi, da psa cepivo ne bo obvarovalo, bo pa omililo klinične znake. Bolezen je najpogostejša poleti, širi se na krajih, kjer je hkrati veliko psov (pasje razstave, psarne). Prenaša se kapljično. Znaki bolezni so oster suh kašelj, posledično lahko bruhanje sline, neješčost, povišana telesna temperatura, ki se lahko stopnjuje v bronhitis ali pljučnico.

Mačja cepljenja

Pri mačkah cepljenje proti steklini ni zakonsko obvezno, razen če žival potuje v tujino. Zelo priporočamo cepljenje proti nalezljivim boleznim, saj tako žival zaščitimo pred njimi in hkrati preprečimo njihovo širjenje. Mačke cepimo proti kalicivirozi, herpesvirozi in panlevkopeniji (mačji kugi). Mogoče je tudi cepljenje proti mačji levkozi (felv). Tudi mačke cepimo pri 6–8 tednih in cepljenje ponovimo še dvakrat v razmiku štirih tednov. Nato se ponovi čez eno leto, pozneje pa na dve do tri leta, odvisno od izpostavljenosti virusom.

Zaščitite muce

Mačke so pri cepljenjih še vedno precej zanemarjene, zato se pogosto srečujemo z omenjenimi boleznimi. Odgovornim lastnikom svetujem, da svoje mucke zaščitijo, saj tako tudi oni prispevajo k izkoreninjenju nalezljivih bolezni. Cepljenje proti nalezljivim boleznim je zelo pomembno zaradi preventive, saj tako preprečujemo nastanek in širjenje bolezni.

Kaliciviroza se širi kapljično, povzroča vnetje zgornjih dihal, oči, razjede po jeziku, smrkanje, kihanje, izcedek iz oči in smrčka. Muce imajo lahko povišano telesno temperaturo in po navadi pridejo v ambulanto zaradi pomanjkanja teka. Večkrat zbolevajo predvsem mlade mačke, se pa bolezen širi tudi med nezaščitenimi odraslimi.

Herpesviroza povzroča vnetje oči, dihal, izcedek iz smrčka, oči, povečane bezgavke. Zaradi apatičnosti in neješčosti jih običajno sprejmemo v ambulanti.

Panlevkopenija prizadene predvsem črevesje, znaki so neješčnost, bruhanje, driska.

Mačja levkoza je nalezljiva virusna bolezen, ki se širi s stikom. Virus oslabi imunski sistem, zato je mačka občutljivejša za sekundarne bakterijske okužbe, pogosteje se pojavljajo tumorji, muce imajo večinoma krajšo življenjsko dobo.

Deli s prijatelji