O MLEKU

Bomo Slovenci kmalu uvažali mleko?

Objavljeno 08. junij 2016 12.40 | Posodobljeno 06. junij 2016 18.38 | Piše: Ema Bubanj
Ključne besede: mleko EU

Mleka je v Evropski uniji preveč, odkupne cene za liter surovega dosegajo rekordno nizke vrednosti, zato vse več pridelovalcem mleka in mlečnih izdelkov grozi stečaj. Vse kaže, da bomo kmalu ob samopreskrbo.

Če imate radi kravje mleko in vam ne povzroča težav, ga pijte brez slabe vesti.

Članice Evropske unije so prepojene – z mlekom. Številni evropski pridelovalci se tako zadnje leto sprašujejo, ali še naprej kmetovati z izgubo, prestopiti v ekološko sfero in zaračunavati več za liter ali preprosto vreči puško v koruzo in povsem opustiti dejavnost.

Nemški kmetje obupani

Kmetje so v Nemčiji leta 2014 lahko še zaračunali 40 centov za liter surovega mleka, leto dni pozneje je cena znašala že 30 centov, zdaj je njegova vrednost še bolj na dnu – znaša namreč zgolj 20 centov za liter.

V zgolj dveh letih se je znesek dvakrat zmanjšal, a to, kot kaže, skrbi le pridelovalce mleka, ki tako zadnje mesece s številnimi shodi opozarjajo na perečo problematiko in svoje golo preživetje. Zahtevajo ureditev odkupnih cen v skladu s povečano proizvodnjo, solidarnostno politiko Evropske unije, največje izvoznice mleka in mlečnih izdelkov na svetu. Do svojih pridelovalcev in seveda, ker proizvajajo za Evropo, pričakujejo evropske cene.

»Toda te so pošastne, poudarjajo, analize pa kažejo, da je krivih več dejavnikov, na katere je, vsaj za zdaj, nemogoče vplivati. Denimo ruski embargo, občutno se je zmanjšal kitajski uvoz, veliko pripomore tudi tekmovalnost med velikimi trgovskimi verigami,« pojasnjujejo poznavalci.

Manjše bodo propadle, večje v stečaj

Poleg vse nižje odkupne cene surovega mleka se morajo kmetje spopadati s čedalje dražjo krmo in gnojili.

Najbolj so na udaru manjše kmetije, ki jim tako grozi propad, nekatere so že opustile mlečno dejavnost, po pričakovanjih, če se cene ne bodo uredile dovolj hitro, jim bodo zanesljivo sledile še druge.

Tistim, ki so se v zadnjih desetletjih s sodobno mehanizacijo in drugimi prijemi stoodstotno posvetili proizvodnji mleka in mlečnih izdelkov, seveda grozi stečaj. Če kreditov ne bodo mogli poplačevati, bodo razprodali premoženje, da bi se znebili kar največ dolgov. Kakšna prihodnost potem sledi, ne upa razmišljati nihče.

Posledice za državljane EU?

Proizvodnja mleka bo drastično upadla, samopreskrba z njim se bo dvakrat zmanjšala, opozarjajo strokovnjaki. Se slovenskemu mleku obeta podobna usoda kakor slovenski svinjini?

Očitno bomo kmalu uvažali tisto, česar imamo sami zdaj preveč. Do takrat pa se lahko vsak odloči za solidarnostni korak in kupuje mleko slovenskih krav.
 

Deli s prijatelji