LENTI

Blagodejne energije v parku

Objavljeno 14. avgust 2016 17.00 | Posodobljeno 14. avgust 2016 17.00 | Piše: Primož Hieng

Energijski park svetega Jurija, ki je sestavni del Termalnega kopališča Lenti, je posebnost v evropskem prostoru.

V Termalnem kopališču Lenti je pet odprtih bazenov. Foto: Primož Hieng

Lentiba (Lenti), nekoč slovenska nakupovalna meka, je na jugozahodnem koncu županije Zala, blizu meje s Slovenijo, Hrvaško in Avstrijo, tam, kjer se srečujejo tri območja: Őrség, Göcsej in Hetés. Od Lendave je Lentiba oddaljena le 12 kilometrov.

Najdaljša ozkotirna proga

O času nastanka naselbine ni natančnih podatkov; prvi izvirajo iz srednjega veka. Dobro ohranjen vogalni stolp na gradu iz 12. stoletja s čudovitimi kletmi z banjastimi oboki je mogoče obiskati še danes. V središču mesta je rimskokatoliška cerkev sv. Mihaela, ki je bila zgrajena na mestu srednjeveške cerkve, posvečene sv. Juriju. Zgradili so jo konec 17. stoletja v baročnem slogu, freske pa so delo mojstra Istvána Dorfmaisterja.

Lenti in njegova okolica sta bogata z naravnimi zakladi. Pohodnikom in avanturistom so za nepozabna doživetja na voljo kolesarske poti, sprehajalne steze in najdaljša gozdna ozkotirna železniška proga na Madžarskem med Lentijem in Kistolmácsem. Spomladi cveti na tisoče malih in velikih zvončkov, v pozni pomladi pa tudi močvirski tulipani. Poleg stavbe železniške postaje gozdne ozkotirne železniške proge v Lentiju je muzej lesne industrije in zgodovine železnice z razstavo Zakladi Göcseja – gozd in les. Ne smemo pa pozabiti tudi na številne domače rokodelce, med katerimi izstopajo ljudski lončarji in tkalci.

Zdravilno zemeljsko sevanje

Energijski park svetega Jurija, ki je sestavni del Termalnega kopališče Lenti, je posebnost v evropskem prostoru. Območje kopališča je edinstveno v Evropi zaradi zdravilnega zemeljskega sevanja. Obiskovalci so poleg termalnih užitkov deležni posebnih vplivov energijskih valovanj, ki blagodejno delujejo na telo, saj pomagajo pri sproščanju in počitku ter stimulirajo njegovo obnovo. Po energijskem polju se pretakajo tako imenovane zmajeve energije, ki jih vzhodne kulture častijo kot svete. Na stičiščih zmajevih energijskih točk so v preteklosti gradili sakralne objekte in spomenike, kot so Stonehenge, Lurd, Fatima, Machu Picchu, egiptovske piramide in cerkve.

Na območju term Lenti so na energijske tokove, ki se križajo v več točkah, naleteli leta 2002. Po prepričanju bioenergetikov so vzrok večine zdravstvenih težav porušena energijska razmerja v telesu. Energijski tokovi, ki tečejo v parku, pomagajo pri ponovni vzpostavitvi ravnotežja in harmonije. V Energijskem parku sv. Jurija je dobro prebiti eno do dve uri na dan, priporočljivi pa so tudi sprehodi po energijskem polju. Energijski tokovi so označeni s postavljenimi kamni, stičišča pa dodatno s količki, kjer so delovanja energij najmočnejša. Energijske tokove, ki potekajo v parku vzhodne kulture, imenujejo tudi zmajeva energija. Ti tokovi prepredajo zemljo podobno kot meridiani oziroma živčni sistem naše telo.

Za boljši imunski sistem

Energijski tokovi, ki potekajo po parku sv. Jurija, spadajo v skupino tokov, ki pozitivno vplivajo na naše telo. Stara ljudstva so mesta, kjer so tekli takšni tokovi, prav posebno častila, o čemer še danes pričajo nekateri zgodovinski spomeniki. Na Madžarskem so podobne tokove odkrili pod nekaterimi sakralnimi spomeniki, predvsem pod cerkvami iz Arpadove dobe.

Bioenergetiki pravijo, da se najverjetneje po nekaj minutah gibanja po parku ne bodo vsi pozdravili, zagotavljajo pa, da se bo vsakomur, ki bo nekaj ur prebil na območju blagodejnega sevanja, zagotovo izboljšal imunski sistem telesa. Na podlagi meritev ugotavljajo, da energije pospešujejo obnavljanje telesa in njegove funkcije. Z bioresonančnimi merilniki so te trditve tudi dokazali, saj so se rezultati pred vstopom na območje parka v Lentiju in po njegovem obisku bistveno razlikovali ter kazali pozitivne učinke.

Tako lahko zagotovo trdijo, da park znotraj termalnega kopališča blagodejno in pozitivno deluje na obiskovalce. Dodatna posebnost parka je vsekakor stičišče kar treh energijskih tokov, ki se v naravi pojavlja zelo redko. Po parku se boste lahko sprehodili le, če boste prej kupili vstopnico za kopališče.

Zdravilna termalna voda

Če naravnim blagodejnim energijam ne verjamete preveč, še vedno lahko zaupate drugim oblikam naravnih danosti, ki so jih v Lentiju vsestransko izkoristili. Tudi s tradicijo, saj pravijo, da je njihova moč zdravljenja stara že več kot 40.000 let.

V 3500 kvadratnih metrov velikem pokritem kompleksu, ki zajema bazene s hladno in toplo vodo, savne in parno komoro, deluje tudi zdravstveni oddelek. Termalna voda v termah Lenti je po vsej Evropi znana zaradi svoje sestave, saj je bogata z natrijevim in kisikovim karbonatom. Blagodejno deluje pri zdravljenju tegob v hrbteničnem predelu, vseh sklepov (ramena, komolci, roke, kolki, kolena, gležnji …), pomaga tudi pri raznih vnetjih in poškodbah. Poleg termalne vode lahko obiskovalci združujejo posebne zdravilne aranžmaje, ki jih sestavijo po predhodnem pregledu in posvetovanju pri zdravniku.

V Termalnem kopališču Lenti je pet bazenov na prostem: otroški, plavalni in doživljajski ter bazen z zdravilno vodo, ob tem pa še polovično pokrit hidromasažni bazen. Obdaja jih osem hektarjev zelenih površin z drevesi. Največji bazen kopališča ima kar 1340 kvadratnih metrov vodne površine, kjer boste lahko uživali v delu z rečnim tokom, se predajali masažnim doživetjem ali pa se spustili po 74 metrov visokem toboganu, imenovanem Anakonda. Zunanji bazeni (zdravilni, otroški, plavalni) so odprti med 1. majem in 28. septembrom, doživljajski bazen s toboganom pa med 4. junijem in 31. avgustom.

Deli s prijatelji