ONA POTUJE

Alternativni načini potovanj

Objavljeno 13. april 2016 12.20 | Posodobljeno 13. april 2016 12.21 | Piše: Petra Godeša

Kateri trenutki se zataknejo v spomine na različna potovanja? Barva hotelskega posteljnega pregrinjala, hitra vožnja s taksijem do letališča ali nizki menjalni tečaj?

Če letalske vozovnice iščete sami, ne bo odveč nasvet, da se raziskovanja lotevate v skritem spletnem iskalniku in se tako izognete višanju cen, kar je v spletnem svetu piškotkov in zajemanja zasebnih informacij že stalna praksa.

Čez leta je vse pozabljeno, ostaneta le občutek ponosa na tisti skok v morje in nasmeh ribiča, ki je zvečer prinašal odvečne ribe. Zato pozabite na paketna turistična doživetja in si pričarajte dopustniške utrinke po svoji meri. Pod zvezdami ali pod mostom?

Še tako elegantna hotelska soba hitro postane enaka drugi, ne glede na mesto, v katerem je. Kaj, če bi svojo potovalno izkušnjo začeli že pri temeljih in živeli točno tako, kot to počno domačini? Z njimi bi delili tegobe vsakdana, ki postanejo še kako zanimive za tujca.

Možnosti ni malo, prvi način ponuja čisto pravo menjavo domovanj. Na spletnih straneh, kot sta homeexchange.com in lovehomeswap.com, poiščete streho nad glavo, v zameno ponudite svoj brlog ter se z izbranim osebkom dogovorite za termin počitnic. Izbira je brezmejna, več kot 80.000 mestnih in podeželskih domov za vse, tiste s skromnim okusom in vajene razkošja.

Če vam ideja, da bi neznancu za nekaj časa odstopili svoj domek, ni blizu, a vas hkrati prav nič ne moti, če ga kdo odstopi vam, lahko za nekaj časa postanete hišna varuška! V zameno za hišno skrb, zalite rože in morda sprehajanje psa bo samo vaše katero koli domovanje, objavljeno na spletnih straneh housecarers.com, mindmyhouse.com in caretaker.org.

Študentom dobro poznana možnost raziskovanja sveta je bivanje na kavčih neznancev, znano pod imenom couchsurfing. Registracija na spletni strani couchsurfing.com ali organizaciji Servas Internetional omogoča popolnoma brezplačno bivanje pri ljudeh, ki cenijo popotništvo in z odprtimi rokami sprejemajo nova poznanstva. Takšno potovanje zahteva kar nekaj socialnih veščin in višjo toleranco, saj temelji na odnosu med gostiteljem in gostom, zato lahko na zadržanost kar hitro pozabite.

Vse bolj razširjeno je tudi plačljivo bivanje pri gostiteljih, kar ponujajo airbnb.com, 9flats.com in homestay.com. Praksa je enaka, izberete nastanitev, poravnate dogovorjeni znesek in veselo na pot! Izbira druženje ali ne je vaša, saj je na voljo veliko različnih nastanitev, tako pri domačinih kot v zasebnih sobah in stanovanjih. Bivanje v renesančnih palačah, gorskih kmetijah ali strogem centru mesta – odločitev ni lahka.

Za ljubitelje divjine je dovolj možnosti za ugodno bivanje na prostem, kampiranje ponuja večina narodnih parkov v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Novi Zelandiji. V nekaterih predelih, kot sta Japonska in severni del Evrope, lahko kampirate na javnih površinah celo popolnoma brezplačno, vsekakor je priporočljivo, da pred odhodom temeljito raziščete razmere v izbrani državi. Če vam divjina ne diši, a vseeno pogrešate šotor, bo prava izbira kampiranje na vrtu, stran campinmygarden.com predstavlja bogato bero posebnežev, ki je radovednim popotnikom pripravljena odstopiti kar svoj košček vrta. Kdor po ZDA in Veliki Britaniji potuje v spremstvu prijatelja avtodoma, lahko pokuka na naslov rvwithme.com, tam predstavljajo kotičke, kjer je dobrodošel tudi motorni spremljevalec!

Prav posebna izkušnja je bivanje v samostanih, ašramih in drugih religijskih objektih. Azijski popotniki dobro poznajo občutek miru, ki ga prinašajo oaze kontemplacije, kar nekaj možnosti ponuja tudi Evropa, nekaj nastanitev v italijanskih krščanskih samostanih je zbranih na strani monasterystays.com, a velja opozorilo, da te niso prijazne do žepa.

Pelji me vlak v daljavo...

Pameten popotnik prihrani pri stroških prenočišč, a visokim cenam transportnih stroškov je sila težko uiti. Komur avanturistično štopanje nikakor ne diši, lahko vseeno poišče ugodnejše in bolj zanimive možnosti. Vse bolj razširjena praksa je carpooling, sistem deljenja zasebnih prevozov med posamezniki, ki potujejo v isto smer. Poleg zloglasne aplikacije Uber, ki načenja živce taksistom in drugim ponudnikov javnega prevoza, obstajajo še druge platforme, kot sta gocarshare.com in blablacar.com, ter celo lokalna slovenska različica, prevozi.org. Poleg nižjih stroškov za bencin boste bogatejši za zanimiv pogovor ali le poslušanje bizarne glasbe. Kdor se na pot odpravlja z letalom, bo za najnižje cene letalskih vstopnic moral vložiti uro spletnega raziskovanja ali dve. Ker je najhitreje, da to opravi kdo namesto vas, splet ponuja malo morje strani, kjer so dnevno zbrane najugodnejše ponudbe, med njimi tudi slovenska stran pocenipotovati.si. Če letalske vozovnice iščete sami, ne bo odveč nasvet, da se raziskovanja lotevate v skritem spletnem iskalniku in se tako izognete višanju cen, kar je v spletnem svetu piškotkov in zajemanja zasebnih informacij že stalna praksa.

S ciljem pred očmi

Naslednji korak od povezovanja z različnimi gostitelji je potovanje, na katerem stroške bivanja in hrane odslužite kar na želenem kraju. Pristop je idealen za radovedne osamelce, ki radi potujejo samostojno, a z vednostjo, da jih na cilju že čakajo aktivnosti. Vlečenje pasje vprege na Norveškem, delo v hostlu na mehiški obali ali pobiranje oliv na Siciliji, izbira je prepuščena posamezniku, za simbolično članarino je lahko na workaway.com dobesedno vaš skoraj ves svet. Močno razširjena je tudi mreža WOOF, ki ponuja delo na organskih farmah ter ustvarja skupnost ekološko usmerjenih posameznikov. Če želite svojemu potovanju dodati dobrodelno noto, se lahko podate na katerega od dobrodelnih izzivov, ki se skrivajo na globaladventurechallenges.com, acrossthedivide.com in charitytreks.ca. Vaša naloga je priti na cilj v enem kosu ter pridobivati sponzorje, za načrt in temo podviga je poskrbljeno. 

Deli s prijatelji