ROKOVANJE

Z rokami ne lažemo

Objavljeno 30. avgust 2012 18.55 | Posodobljeno 30. avgust 2012 18.57 | Piše: M. V.

Strokovnjaki za telesno govorico razlagajo, da je rokovanje pomembna prvina navezovanja in utrjevanja stika.

Ni vseeno, kako komu stisnemo roko, osvetljujejo strokovnjaki, še več, če si znamo pravilno razložiti telesno govorico tega dejanja, potem bomo zmogli že po njem pravilneje oceniti, iz kakšnega testa je tisti, ki nam je segel v roko, pa tudi, kakšni so v resnici njegovi nameni do nas, kar še posebno pride prav, če smo zaposleni na delovnem mestu, kjer imamo opravka z veliko strankami. Dr. Gregory Stebbins, mednarodno uveljavljeni strokovnjak na področju psihologije v storitvenih in trgovskih dejavnostih, je objavil več del, v katerih je pojasnil, kako pomenljivo je rokovanje, kaj lahko iz načina, kako se zgodi, sklepamo o obeh, ki sta si segla v roke. Strokovnjak loči deset temeljnih vrst rokovanj in razlaga, kaj katera pomeni.

Potna roka

Ko med rokovanjem čutimo, da je dlan drugega znojna, potem lahko utemeljeno domnevamo, da je ta človek prenapet in živčen. Ko smo namreč v stresu, je simpatetični živčni sistem tako vzdražen, da med drugim spodbudi potenje. To je povsem nehoten odziv na tesnobo, strah in občutek negotovosti, človek sicer ve, da je vznemirjen, a ne more zajeziti telesnega odziva simpatetičnega živčnega sistema, ki njegovo telo pripravlja na beg ali boj. Ko se rokujemo s kom, ki ima potne roke, je torej smiselno, da mu z vedenjem, nastopom stresa ne stopnjujemo. Pomagamo mu, da mu je udobno, se sprosti, ponudimo mu kozarec pijače ali storimo kaj drugega, kar menimo, da je treba, da ne bo več ne prestrašen ne v zadregi.

Mrtva riba

Brezbrižno rokovanje, pri čemer je čutiti, kakor da ta, ki nam je segel v roko, ne bi imel ene same kosti v svojih dlaneh in prstih, je navadno kazalec, da imamo opraviti z nekom, ki je po naravi pasiven, nepodjeten ali zadržan. Občutek imamo, kot da nam ni bila ponujena roka, ampak da je nekdo v našo dlan potisnil mrtvo ribo, od tod tudi ime za takšno rokovanje. Prvi vtis, ki ga kdo naredi s tem na sogovornika, je večinoma slab. Ljudje namreč nezavedno vemo, da imamo opraviti z nekom, ki ni sočuten in nima dobro razvite sposobnosti vživljanja. Zaradi tega s takšnim človekom več naredimo, če se ne trudimo biti prijazni, mu ne govorimo o osebnih rečeh, ampak se osredotočimo bolj na prednosti in slabosti tistega, kar mu ponujamo oziroma tistega, o čemer se želimo z njim pogovoriti. Še en pomemben podatek – »mrtvo ribo« ponudijo tudi ljudje, ki nimajo prej naštetih lastnosti, ampak zaradi poklica skrbno varujejo roke, denimo pianisti in kirurgi, s takim varovanjem instinktivno preprečujejo ljudem, ki imajo močan stisk, da bi jim »zmleli« prste in dlan. Premislite, ali nemara vaš rokovalec ne spada v to skupino, preden si o njem ustvarite slab prvi vtis.

Otresanje

Tovrstno rokovanje je podobno, kot bi kdo opazil smet na suknjiču in jo na hitro z roko »skrtačil« z njega. Sogovornik na hitro zagrabi roko, jo stisne ali strese, nato pa enako hitro tudi spusti. Tako se navadno rokujejo samozavestni ljudje, ki drugim nezavedno sporočajo, da imajo oni glavno besedo, predvsem pa, da so oni ali to, zaradi česar so komu prišli naproti – problem, prošnja, želja itn. –, pomembnejši od tega, kar bi drugi utegnil imeti za bregom. Pripravljeni so se pogovarjati o tem, kaj vi lahko storite zanje, ne pa tudi obrnjeno, kaj oni lahko storijo za vas. S takšnim človekom boste najbolje opravili, če jim boste prepustili prvo besedo, jim dovolili, da povedo, kaj želijo, preden bi jim vi začeli razlagati, kje vas čevelj žuli.

Nadzorništvo

Rokovanje, pri katerem drugi ne le stisne našo roko, ampak jo tudi vodi, ji spremeni smer, torej bližje k sebi ali k stolu, ker se bosta usedla ipd., nam daje vedeti, da imamo opraviti s človekom, ki želi imeti vse vajeti v svojih rokah, ki nadzoruje sebe, a si vzame tudi pravico in moč, da nadzoruje druge. Vnaprej želijo prevladovati nad vsem – ljudmi in rečmi. Ako so vaši cilji v nasprotju z njihovimi, lahko pričakujete težave, nasprotovanje oziroma odpor. Priporočljivo je, da več časa odmerite poslušanju kot govorjenju, tako da boste vendarle iz pogovora zmogli izluščiti skupne točke, nato pa graditi na njih tudi skupen podvig. Kajti »nadzorniki« zmorejo videti samo sebe in svoje načrte, vi ste le statisti na poti do njih.

Obe roki

Naslednji tip rokovanja je značilen zlasti za politike. Človek vam odprto seže v roko in stisne, a pri tem naredi še nekaj – svojo drugo, prosto roko položi čez vašo ali pa se z njo dotakne vaše rame, nad- ali podlakti. Razen če niste s takšnim človekom že krav vkup pasli, torej si lahko razlagate rokovanje kot iskreno gesto velikega prijateljstva in bližine, potem imate opraviti s »politikom«, nekom, ki želi narediti dober vtis na vas, a hkrati do vas ni ne iskren in ne prijateljski. S takšnim rokovanjem vam želi sporočiti, da sta tesneje povezana, kot sta v resnici. Po takšnem seganju v roke, predlaga dr. Stebbins, hitro pretipajte žepe v potrditev, da vam ni česa izmaknil. No, tudi če ni žepar, se ga pazite. Bodite previdni, obstaja nevarnost, da obljub, ki vam jih bo dal, ne bo izpolnil, oziroma bo vse dogovore z vami sklepal s figo v žepu.

image

Prstostisk

Če kdo zagrabi samo vaše prste, ne pa cele dlani s prsti vred, vedite, da imate opraviti z nekom, ki je zadržan, hkrati pa želi tak do vas tudi ostati – na varni razdalji. Tako se navadno rokujejo ljudje s šibkim samozaupanjem, ki se vselej in povsod počutijo negotove, celo da niso kos izzivom. Če povrhu vaše prste krepko stisnejo, je to znamenje, da bodo do vas sicer zadržani, a bodo želeli imeti zadnjo besedo, torej vendarle tako izražajo vsaj nekaj svoje moči. Do takšnih ni modro sprejeti podrejene vloge, kajti sami ne vedo, kaj hočejo in kam gredo, torej boste vodstvo prepustili slepcu. Bodite vljudni, prijazni, ljubeznivi, in vendar odločno, prodorno povejte, kaj želite, pa boste s takšnim človekom največ dosegli.

Kostolomilec

Kdor krepko, kar po kovaško stisne vašo roko, vedite, da ima ne prav skriti namen v kosti vam nagnati strahospoštovanje do sebe. Tudi če se kdo ne zaveda, kako močno se v resnici rokuje, še vedno na nezavedni ravni drugemu sporoča: Sem močan, vem, kaj hočem, in to bom tudi dosegel. Pred takšnimi ljudmi se vam ni treba pretvarjati, da ste zakleta, nemočna princeska v gradu, ki jo bo on rešil iz zagate, ravno nasprotno, bodite enako samozavestni, ne pa tudi vsiljivi, odprti, iskreni, pa boste poželi njegovo spoštovanje. Pazite le, da rokovanje ne bo postalo nekakšno tekmovanje v tem, kdo ima močnejši stisk. Tudi če ga boste premagali, boste po pogovoru z njim poraženci, torej ni vredno.

Rakove klešče

Predstavljajte si rakove klešče, kako bi bilo, če se te ovijejo okoli vaših dlani in hrbtne strani roke? No, tako približno se rokujejo ljudje, ki se bojijo z vami (oziroma komer koli že) globoko povezati in jim je težko razmerje od znanstva poglobiti v prijateljstvo. Vzemite si čas. Pustite takemu človeku, da se v svojem ritmu sprosti in odpre. Če boste tako ravnali, bo tudi naslednji stisk roke z vami bolj odprt, pokazal bo, da so vas res sprejeli, v vas vidijo partnerja.

Rokoborba

Če vam kdo seže odprto v roke, nato pa med rokovanjem svojo roko tako zasuče, da je vaša pod njegovo, potem vedite, da je nasproti vas nekdo, ki je vajen tudi z nasiljem, ustrahovanjem, premočjo uveljavljati svojo voljo. Bodite zelo previdni, kajti tak človek ne le, da se bo trudil imeti prvo in zadnjo besedo, ampak je tudi prepričan, da samo on ve, kaj je prav, in bo svoj prav tudi zlepa ali zgrda uveljavljal. Ne verjemite mu na prvo besedo, tudi če leporeči in daje vtis, da bo upošteval vaše želje, bo naposled ravnal tako, da bo njemu prav.

Skodelica

Takšno rokovanje je čutiti kakor običajen, odprt stisk roke, le s to razliko, da ta, ki nam seže v roko, tako zvije dlan, da oblikuje skodelico, dlani se tako med stiskom ne dotikata. Pri takšnem rokovalcu ste lahko prepričani, da z vami ne igra (in ne bo igral) z odprtimi kartami, ampak vam (bo) poskuša(l) nekaj prikriti. Izjemoma je lahko tako rokovanje tudi znamenje velike plašnosti in sramežljivosti. V prvem primeru bodite zelo previdni, prerešetajte vse podatke oziroma poskrbite, da vam bodo res vsi na voljo, v drugem pa se potrudite, da človeku pomagate sprostiti se, znebiti se treme, šele potem se z njim pogovarjate in dogovarjajte o čemer koli že. 

Deli s prijatelji