NASVETI

Utrditev pozitivnega mišljenja

Objavljeno 06. april 2012 08.30 | Posodobljeno 06. april 2012 08.30 | Piše: A. Sa.

Šest veščin na povrnitev pozitivnega mišljenja.

Vsak dan preberimo nekaj bodrilnih, navdihujočih besed modrih glav in o njih razmislimo (foto: Shutterstock).

O moči dobrih misli čivkajo že vrabčki na strehah, in vendar jih ni lahko ohraniti, ko z barko življenja zaplujemo v razburkane vode. Zaradi morebitnega pešanja zdravja, izgube službe, težav v družini ali česa drugega se počutimo vse prej kot vedro, težko nam je ohranjati zaupanje v svetlejši jutri. Novodobni dušeslovci v teh primerih svetujejo, da si povrnemo pozitivne misli z uporabo šestih veščin.

Besede navdiha

Vsak dan, lahko zjutraj, ko vstanemo, preberemo nekaj spodbudnih, navdihujočih misli modrih glav. Knjigo biserov modrosti imamo lahko kar na nočni omarici, lahko pa si za dobro voljo zavrtimo bodrilna predavanja motivacijskih govorcev.

Do polovice poln kozarec

Optimistični pogled na težave je mogoče utrjevati tako, da spremenimo pristop k trenju orehov. Namesto da bi takoj, ko trčimo ob oviro, začeli viti roke v obupu, češ slabo se mi piše, ni mi pomoči, se vprašajmo, kako lahko oviro obidemo ali jo kako drugače premostimo. Namesto da vidimo le, česa vse ne moremo, se usmerimo v to, kaj pa lahko. Iščemo rešitev, ne osredotočimo se le na razsežnost problema.

Biti hvaležen

Vsak dan naj bi si v spomin priklicali ljudi, dogodke, reči, za katere smo iskreno hvaležni. Hvaležnost namreč usmeri pogled na svetle plati življenja, odvrne nas od tega, da bi videli zgolj slabo. Vedno in povsod, tudi sredi najhujše nesreče, je mogoče najti razlog za hvaležnost. Zaradi požara ste ostali brez strehe nad glavo, toda vi in vaši bližnji ste odnesli celo kožo iz zubljev – mar ni to razlog za hvaležnost?

Prevzem odgovornosti

Ko nekaj ni potekalo tako, kot smo si zamislili, prevzemimo odgovornost za svoj prispevek k spodrsljaju, a nikar se zaradi tega ne pribijamo na križ, se valjamo v občutku krivde. Raje se vprašajmo, kaj smo morda naredili narobe, kako bi lahko to popravili in kako se lahko v prihodnosti ognemo podobnim napakam.

Zajezitev slabih čustev

Morda se počutimo povsem na tleh, in vendar to še ne pomeni, da je naš notranji vrelec (za)upanja presahnil. Priznajmo si, da nam trenutno ne gre najbolje, a hkrati se zavedajmo, da po dežju vedno posije sonce. Če se je nekaj pošteno izjalovilo, se zavedajmo, da je bila to dobra učna lekcija, zdaj smo modrejši za izkušnjo, enake napake ne bomo več ponovili. Velike preizkušnje so tudi priložnosti, da pokažemo, kdo smo in kaj zmoremo – zgrabimo jih!

Vztrajanje

Če naredimo nekaj korakov naprej in smo potem prisiljeni storiti jih nekaj nazaj, naj ne bi takoj vrgli puške v koruzo. Res, morda so nam ena vrata zaprta, toda urimo se v tem, da najprej opazimo tudi druga, nato pa se opogumimo in nanja tudi potrkamo. Če bi zaradi nekaj padcev odnehali uriti se v hoji, bi se po svetu še vedno kobacali po vseh štirih. Če smo tedaj premogli pogum in voljo, zakaj ju ne bi v odrasli dobi?

Deli s prijatelji