UMETNOST PREOBRAZBE

Posvetite se svojim interesom

Objavljeno 15. marec 2014 14.45 | Posodobljeno 15. marec 2014 14.45 | Piše: T. K.

Namesto da se čez noč zavežete, česa vse v imenu uresničevanja velikega načrta ne boste več počeli, svetujejo novodobni dušeslovci, raje vsak dan po nekaj minut namenite dejavnosti, ki vam je že danes v veselje in je korak v smeri želenega.

Dokler se ne navadite na več teka, so dolgi teki naporni in utrujajoči, zato je treba imeti naslednja dva dni aktivni počitek.

Ljudje smo mojstri kovanja velikih načrtov, sprejemanja dobrih sklepov, ki pa jih le redko izpeljemo do konca, in to predvsem zaradi dveh razlogov. Prvi je, da načrtujemo ogromno spremembo, češ, od tega in tega dne naprej pa nič več ne bo, kot je bilo. Morda pri njej celo vztrajamo kak dan ali dva, nato pa, saj začne volja hitro pešati, preprosto vržemo puško v koruzo. Tako na hitro se pač zelo težko spremenimo.

Drugi razlog je, da si med pripravami na prvi korak k izpolnitvi cilja damo več opraviti s tem, kdaj naj bi se zgodil, kot pa s tem, kdaj je to smiselno in uresničljivo. Prvi dan postavimo na koledarske prelomnice – novo leto, rojstni dan –, ki same po sebi niso v nobeni zvezi z načrtom, ali jih zakoličimo pogojno, ko se bo izpolnilo že nekaj (se bomo preselili, bomo dobili službo itn.), potem bomo naredili to ali ono. S prvo izbiro si lahko udejanjanje dobrih sklepov, recimo, začeli bomo hujšati, nehali kaditi ipd., še otežimo, kajti družabno-zabavne dejavnosti, ki spremljajo slavje, so velika ovira za spoštovanje takšnih dobrih namer, z drugo izbiro pa se spodbujamo k temu, da prvi korak prelagamo v nedoločeno prihodnost, ki se potem nikoli ne zgodi, saj pogoj zanj ni nikoli izpolnjen.

Opustite 
velike načrte

Namesto da nizate en spodleteli načrt za drugim, predlagajo novodobni dušeslovci, raje pustite kovanje velikih, saj si tako prihranite marsikatero razočaranje in tudi zmoto, ki vam pravzaprav preprečuje, da bi si življenje res izboljšali. Zlasti z zaobljubami, ki si jih imamo navado dajati okoli novega leta ali rojstnega deva, lahko sami sebe vlečemo za nos. Z njimi se ukanimo, češ, vse, kar potrebujemo za to, da bi se spremenili, je dober načrt.

Namesto da bi od danes vneto uresničevali neki veliki načrt, predlagajo dušeslovci, dajte raje priložnost svojemu daru, ga negujte in mu dajte priložnost, da se razvije. Zavežite se, da boste v življenju naredili več prostora in si vzeli več časa za nekaj, kar vam v resnici veliko pomeni in čemur bi hoteli odmeriti več svojih moči, saj vas prav ta dejavnost izpolnjuje oziroma vam je v veselje, a si zanjo, ker menda ni pomembna, nikoli ne vzamete (dovolj) časa.

Sprememba, ki jo predlagajo dušeslovci, ne temelji na velikem načrtu, le na zavezi, da poslej več časa in moči odmerite temu, kar vam je res v veselje, povrhu pa sproti odkrivate, kaj bi lahko pri tej dejavnosti dosegli, torej spotoma postavljate naslednji mejnik, ne da bi si že na začetku, pred prvim korakom, določili, kam želite prispeti. Če tako zastavite spreminjanje življenja (in sebe), se morate odreči le temu, da se ne osredotočite na rezultat, na to, kam naj bi nas neka pot privedla, recimo, z vas sklestila deset odvečnih kilogramov, ampak se pustite presenetiti, kam vas bo pripeljala. Vaša naloga je le, da se ji z veseljem prepustite.

S takšnim spreminjanjem utegnete opaziti, da boste dosegli več, kakor ste se nadejali, to pa, razlagajo novodobni dušeslovci, je mogoče tudi zaradi tega, ker ste manj izpostavljeni stalni napetosti. Velike načrte namreč doživljamo tudi kakor damoklejev meč nad svojo glavo, če do nekega datuma ne izpolnimo korakov, ki smo si jih zastavili, cilj opustimo, češ, nima smisla, saj nam ne bo nikoli uspelo, s takšno naravnanostjo pa smo ves čas pod pritiskom, zaradi katerega se ustvarjalnost in drugi talenti, potrebni, da bi uresničili načrt, sploh ne morejo izraziti. Posvetiti se temu, v čemer smo res dobri in kar nam je v veselje, pa nas, prav nasprotno, razbremenjuje napetosti in stresa, s tem vred pa daje krila ustvarjalnosti idr.

Najdite pravo reč

Ste se kdaj vprašali, kaj bi počeli, če bi zadeli glavni dobitek na loteriji in si vam čez noč ne bi bilo treba več beliti glave s tem, kako boste preživeli iz meseca v mesec? Najbrž. Dejavnosti, ki vam pri odgovoru na to vprašanje pridejo na misel, so navadno tiste, ki res štejejo, se tičejo vaših največjih darov in bi jih bilo smiselno že danes začeti negovati in razvijati. Ne padite znova v past velikih načrtov – namen te vaje ni, da si pojasnite, kaj bi, če bi, ampak kaj zmorete (prav zdaj) in do česa vam je.

Da najdete tisto nekaj, kar vas izpolnjuje, lahko uberete tudi drugo pot. Vprašajte se, v kateri dejavnosti tako uživate, da med njo kar pozabite na to, kako čas teče. Vrtnarite? Se sprehajate? Posvečate jogi hatha? Kuhate? Pečete? Pišete (bloge, pravljice)? Si dopisujete? Ničesar ne podcenjujte, ne zamahnite z roko že vnaprej, češ, to ni nič, kaj naj s tem. Odkrijte pri sebi dejavnost, ki vam je res v veselje, nato pa sprejmite zavezo, da se ji boste posvetili vsak dan, čeprav le po nekaj deset minut.

Pomembno je, da zaveza ne temelji na tem, česa ne boste več počeli, ampak na tem, čemu boste posvetili več časa, ker to radi delate. Ne izhajajte torej iz odpovedovanja, iz tega, da si pristrižete peruti, ampak da date vetra v jadra nečemu, kar radi počnete, in tako iz sebe izbezate najboljše. Vzemimo za zgled, da je vaša želja shujšati. Namesto da se zavežete, da od danes naprej ne boste več jedli sladic, se vprašajte, katera dejavnost, ki je v prid tej želji, vam je že danes ljuba. Se radi sprehajate? Morda nakupujete, tudi s pešačenjem od trgovine do trgovine si lahko krepite telesno vzdržljivost... Zaveza naj ne bo prepoved, česa ne več, ampak zapoved, česa čim več.

Ne izpustite dne, dajte si duška

Poglavitno je, da ste dosledni, vsak dan znova nemara le nekaj minut posvetite dejavnosti, ki vam je pri srcu in ki ste se ji zavezali. Ključna je doslednost. Raje minuto vsak dan kakor nekaj dni prav nobene, potem pa četrtega dne, denimo, več ur zdržema.

Ko gre za vašo najljubšo dejavnost, si nikar že vnaprej ne določajte, kaj boste in česa ne boste naredili v zvezi z njo, ne glejte na uro, koliko časa se ji že posvečate, niti si ne očitajte, kaj vse zaradi tega zamujate. Prepustite se, pojdite s tokom, če vam danes gre pri risanju, pisanju ali čiščenju babičine ure, čemer koli, vztrajajte, dokler vam je do tega. Ne postavljajte si rokov, do kdaj morate končati korak, dovolite si, da vas opravilo, ki se razvija v svojem ritmu, povsem prevzame, iz vas izbeza lastnosti in darove, za katere sploh niste vedeli, da jih imate.

Ne govorite si, do kdaj morate razviti neko spretnost, recimo, če vadite jogo hatha, po koliko dnevih vadbe naj bi bili kos pri vzravnanih kolenih s pripogibanjem života naprej poljubiti svoja kolena, pustite, da napredujete, kot pač napredujete. Edino pravilo je, kot že izpostavljeno, da tej dejavnosti vsak dan odmerite nekaj časa in da vam je v veselje. Presenečeni boste spoznali, kako vam sčasoma narašča samozavest in da zmorete veliko več, kot ste si sploh kdaj lahko predstavljali. Ne ocenjujte napredka, le bodite pozorni na to, da je. Dovolite, da se vam sproti utrinjajo tudi zamisli, kako bi lahko svojo najljubšo dejavnost še razširili, če vam je do tega.

Delite z ljudmi

Kar koli je že vaša najljubša dejavnost, ko vam pride v kri, da ji vsak dan posvetite nekaj časa, začnite navezovati stike z drugimi ljudmi, ki se ji tudi posvečajo. Širite obzorja, zbirajte in berite literaturo o tem, udeležite se delavnic ali predavanj na to temo. Tudi če vam bo sprva morda neprijetno svoje stvaritve postaviti na ogled še komu, to storite. Zaupajte drugim svoje izkušnje, napake in uspehe. Dovolite si, da se tudi od njih kaj naučite, hkrati pa, da se vam utrne, kako bi lahko svojo spretnost še razvijali. Spet bodite pozorni na to, da morebitno novo zavezo, kaj bi še, zastavite tako, kaj bi še lahko naredili, ne pa, česa ne boste (ne smete) več. Recimo, da se trudite za vitkejši stas. Če že pešačite po nakupih, bi se lahko po novem tudi v službo vozili s kolesom, kajti zdaj, ko ste že v boljši telesni pripravljenosti, vam gibanje vendar dobro dene, mar ne? Lahko bi se včlanili v planinsko društvo ali ...

Če pišete kratke zgodbe, denimo, prek spletnih družabnih omrežij navežite stike z ljudmi, ki tudi to počnejo, morda boste odkrili, da katero društvo izdaja svoj časopis, v katerem objavlja zgodbe, in lahko tudi vi sodelujete s svojim prispevkom, itn. Pomembno je, da vnaprej ne določite, kaj morate doseči v določenem času, ampak da vztrajate na poti in se sproti odzovete na nove možnosti, ki se vam ob njej ponudijo. 

Deli s prijatelji