PRERAŠČANJE STRAHOV

Pogum velja

Objavljeno 29. junij 2013 12.45 | Posodobljeno 29. junij 2013 12.45 | Piše: M. V.

Vsaka izkušnja, tudi neprijetna, je dobra, saj z njo krepimo znanja in veščine.

Vsak izmed nas se česa boji: nekaterih je strah višine, drugi se zgrozijo ob pogledu na pajka, mnogi pa se ustrašijo sprememb ali zavrnitve. Ne glede na to, česa vas je strah, se morate vi odločiti, ali boste svojim strahovom dovolili, da vam zavladajo, ali pa se boste soočili z njimi in jih obrnili sebi v prid. Da v njih ne boste videli grožnje, temveč priložnost, da izboljšate svoje življenje. Izbira je vaša.

Tvegajte in raziskujte

Strah je namreč kakor tat, krade vam čas, voljo in sanje. Čez dan v vas budi nelagodje, negotovost in tesnobo, ponoči vam krati spanec. Je kot prekletstvo, ima vas v krempljih, vam sledi, vas preganja in izčrpava. A vi ste tisti, ki mu to dovolite. Njegovih okovov se lahko osvobodite, a pripravljeni morate biti na spremembe. Naredite korak naprej še danes in si povrnite moč nad samim seboj. Ne dovolite strahu, da vas premaga, postavite se mu po robu. Tvegajte, namesto da vztrajajte v varnem kokonu. Dovolite svojim sanjam, da zaživijo, in poiščite pot, da jih uresničite. Tvegajte, raziskujte, izzivajte se, le tako boste lahko rasli, bodrijo novodobni dušeslovci.

Strah nas lahko dobesedno ohromi. Če vas je, denimo, strah višine, se boste le s težavo povzpeli na visok stolp. A to ne pomeni, da je strah sam po sebi nekaj slabega. V nekaterih primerih je dobro, da začutimo strah in se odzovemo nanj, ko na primer prečkamo cesto, izza ovinka pa se nenadoma pojavi vozilo, ki drvi proti nam. Strah nas opozori na nevarnost in nas spodbudi k takojšnjemu ukrepanju. Drži tudi, da mu vse prevečkrat dovolimo, da nas ima v oblasti in nam preprečuje, da bi sprejeli določene odločitve, izzive. Pustimo mu, da nas določa, oblikuje, omejuje, v zameno pa se zadovoljimo z lažnim občutkom varnosti, ki nam ga vzbuja. Mislimo si, da nam je bolje tam, kjer smo, da ničesar ne spreminjamo, kajti če se podamo naprej, je lahko le še huje. Otrpli stojimo na mestu in upamo, da nevihta mine. A to je tudi razlog, da ne izkoristimo svojih potencialov oziroma si odrekamo pravico do lepšega in boljšega življenja.

Zavedati se morate, da je vsaka zgodba o uspehu tlakovana z občutki strahu, dvomov in negotovosti pa tudi z vztrajnostjo, pripravljenostjo na tveganje, odločnostjo in neomajnostjo. Razlika med uspešnim človekom in onim, ki mu nikoli ne uspe, je pripravljenost na delo in izzive. Pogumni ne odnehajo, temveč vztrajajo, čeprav se večkrat spotaknejo. Uspeva jim, ker razmišljajo, govorijo, se vedejo in ravnajo drugače kot oni, ki raje vneto iščejo izgovore, kot da bi kaj ukrenili ali spremenili. Predstavljamo vam nekaj nasvetov, kako zbrati pogum in se odločno podati življenju naproti.

Za korak naprej

Pokažite svoja čustva. Bodite pristni, tudi če to pomeni, da drugim pokažete, da ste prestrašeni, žalostni, skratka ranljivi. Ne pretvarjajte se in pokažite svoj pravi obraz. Soočite se s svojimi strahovi, sprejmite jih. Ne trudite se biti podobni drugim, bodite, kakršni ste.

Učite se iz svojih napak. Ko se vam kaj izjalovi ali kaj pošteno zamočite, se ne ustrašite, tudi iz neuspeha se lahko veliko naučite. Nimate razloga, da se počutite v zadregi ali osramočeno. Napake izkoristite v svoj prid. Iz njih črpajte svojo moč, znanje in veščine.

Ne bežite pred izzivi. Veliko ljudi je nezadovoljnih z življenjem, pa vseeno vztrajajo pri že znanem, ker se bojijo sprememb. Raje so nesrečni, kot da bi tvegali. Vi se morate odločiti, katero pot boste ubrali. In ne pozabite, da je sreča na strani pogumnih.

Ne pričakujte vedno preveč

Skrbite za dobre odnose. Povežite se z ljudmi, prisluhnite jim. Ne gradite odnosov s figo v žepu. Dajajte, a ne pričakujte ničesar v zameno. Zaradi (prevelikih) pričakovanj žanjemo nezadovoljstvo, zaradi njih smo zagrenjeni, ker se nekaj ni izteklo, kot smo si zamislili.

Bodite jasni. Naj vas drugi slišijo. To ne pomeni, da kričite, temveč, da jasno izražate svoja mnenja in prepričanja. Ne slepomišite ali se pretvarjajte, da bi bili všečni. Ne omahujte, zavzemite stališče. Naj vas drugi spoznajo. Tudi vaše mnenje šteje, zato naj ne ostane na koncu jezika.

Spravite se v pogon. Vse znanje in izkušnje sveta vam ne morejo koristiti, če jih ne (iz)živite, zato nikar ne izgubljate časa z razmišljanjem o tem, kako se spopasti s strahovi. Globoko v sebi namreč veste, kaj morate storiti. Ne razglabljajte preveč, zganite se.

Storite, kar je treba, da dosežete cilj. Tvegajte. Lotite se tudi tistih stvari, katerih vas je strah. Bodite drzni, sledite svojim sanjam, verjemite vase.

Če ne zmorete sami, prosite za pomoč

Prosite za pomoč, podporo in nasvet. Ne oklevajte, ko čutite, da ne zmorete sami. Prosite za to, kar si želite, ko si to želite. Večina je vedno pripravljena priskočiti na pomoč. Če vas kdo zavrne, se ne ustavite, temveč vprašajte koga drugega. Odločni ljudje nimajo težav prositi za pomoč, ni jih strah pokazati, da so ranljivi oziroma da vsega ne zmorejo sami.

Zaupajte si. Držite se svojih načel in obljub, ki ste jih dali sebi ali drugim. Kar rečete, to storite. Ne ostanite pri besedah in praznih obljubah. Lahko si jih zapišete, tako vam zagotovo ne bodo, namerno ali ne, ušle iz spomina. Kdor ne zaupa vase, vedno dvomi tudi o drugih, kot tak pa ne zmore iskreno vstopati v odnose.

Naučite se česa novega. Ne obtičite. Razmislite o svojih željah in tem, kako jih lahko uresničite. Začrtajte si korake in začnite. Če želite biti boljši oče ali mama, preberite knjigo o starševstvu ali se udeležite delavnice. Če želite izboljšati sposobnosti javnega nastopanja, se vpišite na tečaj. Običajno je človek sam sebi največja ovira. Ve, kaj mora storiti, pa kljub temu cepeta na mestu. Če vam to ustreza, je v redu, a če želite več, ne oklevajte in se spravite v pogon.

Dviginite glavo

Soočite se s svojimi strahovi in se jih naučite obvladati. Bolj se jim izogibate ali se trudite potisniti jih na stran, večjo moč imajo nad vami. Poglejte jih v oči. Predstavljajte si, kako z vsakim vdihom postajajo manjši, neznatni, vi pa vse večji. Dvignite glavo, vzravnajte ramena in nahranite svojo samozavest.

Ne obupajte. Če padete na tla, se poberite in poskusite znova. Razmislite, kje ste naredili napako, kaj lahko spremenite, storite drugače. Na težavo poglejte iz različnih zornih kotov. Vzemite si čas za razmislek, nato pa zagrizite v kost. Premagajte strah pred neuspehom. Zaradi njega boste obstali na istem mestu.

Deli s prijatelji