LJUBEZEN

Navade srečnih parov: Povej, vendar tudi prisluhni

Objavljeno 20. september 2013 20.00 | Posodobljeno 20. september 2013 20.00 | Piše: M. K.

Dušeslovci priznavajo, da ni univerzalnega recepta za trdno ljubezensko zvezo, vendar ...

Rutina sčasoma nadvlada dogajanje in dolg seznam obveznosti jemlje čas, ki bi ga morala partnerja nameniti drug drugemu.

Ljubezen ni zgolj občutenje nepopisne sreče in izpolnjenosti, pomeni tudi neprestano in vztrajno delo, trud, prilagajanje, odpuščanje in sprejemanje kompromisov. Ker niti dva človeka nista enaka, so dušeslovci enotni, da ni mogoče sestaviti recepta za srečen zakon ali razmerje, in vendar je mogoče kaj svetovati o tem. S študijami so proučili navade ljudi, ki živijo v dvoje in so po svojih besedah zadovoljni s partnerstvom. Njihove izkušnje vam utegnejo dati vsaj misliti, kako bi vi lahko izboljšali odnos z življenjskim sopotnikom.

Telesna bližina

Se spomnite, kako je bilo, ko sta se šele spoznala in odkrivala, da sta nemara za skupaj? Ko kar niste mogli dočakati, da se snideta, se dotakneta, objameta, poljubita, pocrkljata in, konec koncev, tudi ljubita? Zadovoljni pari se uprejo skušnjavi, da se v posteljo ne bi odpravljali družno, kajti čustveno bližino si izkazujejo in utrjujejo tudi telesno. Pod odeje se vedno skupaj zavijejo, četudi eden pozneje spet vstane, da bi kaj postoril, medtem ko je njegova boljša polovica že utonila v sen. Če že nimata navade iti spat hkrati, naj tisti, ki gre pozneje, vsaj da onega, ki gre prej, če smemo tako zapisati, spat. Nežno, z objemom. To ne pomeni, da se morata vsak večer predajati strastem, temveč da imata skupne intimne trenutke. Objeta, vsak na svoji strani postelje, pokrita z eno odejo ali dvema, ni pomembno, je pa, da sta skupaj. Ključni sta prisotnost in bližina.

Še to: dobri pari imajo navado ohranjati telesni stik, hodijo drug ob drugem, lahko z roko v roki, ni pa nujno, lahko z ramo ob rami, pri tem pa nobeden ne zaostaja in ne sili korak naprej.

Iskanje skupnih točk in dobrega

Ko mine prva zaljubljenost, partnerja po eni strani nimata več moči in volje, da bi se drug pred drugim pretvarjala, se torej kazala boljša, kakor sta v resnici, po drugi pa sčasoma spoznavata, da so lahko pomembne razlike med tem, kakšen je kdo v resnici, in kakšnega je kdo videl, dojemal, kakšne so bile njegove predstave o njem. Partner zaradi tega izgublja čarni sij v mavričnih barvah. Lahko bi dejali, da se dva po koncu zaljubljenosti šele začneta prav spoznavati. Takrat mnogi odkrijejo, da imajo malo skupnih interesov ali vsaj manj, kakor jim je bilo videti. A ne podcenjujte pomembnosti tistih stvari, ki jih lahko počneta skupaj in so obema pri srcu. Če odkrijeta, da jih ni, jih pač ustvarita, pravijo zadovoljni pari. In poskrbita, da ohranita lastne interese in osebni prostor. Tako boste ostali bolj zanimivi drug za drugega in ne boste razvili prevelike medsebojne odvisnosti.

Osredotočite se na tisto, kar vaš partner dela prav, ne na njegove napake. Vsak od nas ima šibke točke in ne potrebujemo ravno povečevalnega stekla, da jih najdemo. A lahko je iskati napake, še lažje je komu zanje vzbuditi občutek krivde. Osredočite se raje na partnerjeve pozitivne lastnosti. Saj veste, da jih ima, drugače ne bi bili z njim. Namesto očitkov izrecite pohvalo.

Pogovor

Tudi zadovoljni pari se sporečejo, partnerja se lahko v marsičem ne strinjata drug z drugim, je pa res, da se zadovoljni od nezadovoljnih v primeru spora pomembno razlikujejo. Če težave ne moreta odpraviti kar takoj, najti kompromisa, uporabita drug pristop, ki temelji na zaupanju in odpuščanju. Drug drugemu zaupata, si povesta, kaj kdo čuti, misli, kaj bi hotel narediti, nikakor pa sredi pogovora ne utihneta in si mislita svoje, niti drug do drugega ne gojita zamer.

Ko po dolgem delovnem dnevu pridete domov, pokažite partnerju, da ste veseli, da ga vidite. Objemite ga. Dotik lahko pove veliko. Če je dober, pomeni, da smo ljubljeni, če slab, je lahko znak zlorabe, če ga ni, govori o osamljenosti in zanemarjenosti. Pari, ki se pozdravijo z objemom, telo nagovorijo z dobrim dotikom.

Ne pozabite na partnerja čez dan. Pokličite ga v službo ali domov in se pozanimajte, kako je. Tako bosta bolj uglašena, ko bosta znova skupaj, in ne bo nepotrebnih presenečenj. Denimo, če je imel vaš partner zelo slab dan, od njega ne morete pričakovati, da bo skakal od veselja, ker se vam je zgodilo kaj silno lepega in dobrega. Bodite prizanesljivi drug do drugega.

Pozornost

Zadovoljni pari jutro začnejo tako, da partnerju ne pozabijo pokazati, da ga imajo radi, naj bo to z besedami, poljubom, objemom ali gesto. In nikoli se od njega ne poslovijo, ne da bi drug drugemu zaželela dober in uspešen dan. Lahko si jih vzamete za zgled: ko zaprete vrata doma, se boste soočali z gnečo na cesti, pritiskom v službi in drugimi nevšečnostmi, te drobne pozornosti pa bodo z vami in vam bodo pomenljive.

Vsak večer si zaželite lahko noč, ne glede na to, kako se počutite. Četudi ste morda jezni nanj, to še ne pomeni, da ga nimate radi in si ne želite biti z njim. Ti dve besedi mu sporočata, da sta vidva, kljub težavam, na prvem mestu.

Bodite ponosni na svojega partnerja. Ne skrivajte se v javnosti, srečni pari so veseli, da jih drugi vidijo skupaj in nimajo zadržkov izkazovati si naklonjenosti pred drugimi, seveda ni treba pretiravati s strastnimi izbruhi. Ne postavljajo se pred drugimi, ne trudijo se v drugih zbujati zavisti, le sporočajo, da pripadajo drug drugemu.

Čudežnega recepta za srečo v ljubezni ni. Niti bližnjic ni, lahko pa računamo na veliko ovinkov in ovir na poti. A kot pravi ameriški psihiater Mark Goulston in avtor dela Just Listen (Samo prisluhni), je mogoče najpomembnejša zaobljuba drug drugemu, da si bosta vedno prisluhnila. Ne govorite drug mimo drugega, niti drug čez drugega. Če se to zgodi, se ustavite in začnite znova. Mnoge težave nastopijo, ker sicer govorimo, nismo pa pripravljeni prisluhniti in res slišati, kaj nam partner govori.

Trdnost zakona

Partnerja, ki se odločita, da bosta ljubezen okronala s poroko, v zakon običajno stopita s prepričanjem, da bo zakon uspešen. A stvari se ne razpletejo vedno tako, kot smo upali in verjeli, da se bodo. Mnogo na prvih pogled dobrih zakonov se konča z ločitvijo. Psiholog Thomas R. Lee meni, da na uspešnost zakona vplivajo tudi dejavniki, na katere partnerja ne moreta vplivati.

Za uspešen zakon so pomembne tudi vaše izkušnje. Če so bili starši obeh partnerjev srečno poročeni, je veliko več verjetnosti, da bodo na to pot krenili tudi njihovi otroci. Prav tako je pomembno, kakšno otroštvo sta imela partnerja; če ste bili kot otrok srečni, je veliko bolj verjetno, da boste uspešno pluli v zakonskih vodah.

Vaša zakonska zveza bo bolj trdna, če sta se s partnerjem prej dobro spoznala. Pari, ki prehitro skočijo v zakonski stan, se veliko prej oziroma pogosteje razidejo. Večja verjetnost za srečo v zakonu imajo še tisti, ki svoj »da« niso izrekli premladi.

Zanimivo je, da bo vaš zakon bolj uspešen, če ga odobravajo vaši starši, srečo pa bodo težko našli tisti, ki so se poročili iz »napačnih« razlogov, ali oni, ki so zvezo sklenili zaradi nepričakovane nosečnosti. 

 

Deli s prijatelji