PRETEKLOST

Naj ne boli zaman

Objavljeno 31. maj 2013 19.20 | Posodobljeno 31. maj 2013 19.21 | Piše: M. V.

Ko vas začne kaj boleti, veste, da vas telo opozarja, da je nekaj narobe in potrebuje pomoč, in vendar, ko začne ječati vaša duša, ker se vedno znova znajdete v podobnih trpkih preizkušnjah, ne pomislite, da bi bilo najmodreje poiskati vzrok in ga odpraviti.

Drugim dovolimo, da nam onesnažujejo avro, tudi če nam solijo pamet

Mnogo ljudi živi v preteklosti, namesto da bi se predajali čarom sedanjosti. Dovolijo si, da jim bridke izkušnje, ki so se jim zgodile že pred mnogo leti, celo desetletji, krojijo vsakdanjik in jih ovirajo na poti k zadovoljnemu in uspešnemu življenju. Živijo v njihovi senci in jih ne znajo pustiti za seboj. Četudi je od nekega grenkega dogodka minilo že nekaj časa, ga v svoji glavi vedno znova podoživljajo. Tako ga ohranjajo živega, neprestano mu vlivajo moči, zaradi česar ta dogodek še naprej kroji njihova čustva, misli in dejanja. Vrtijo se v začaranem krogu.

Toda zgodba ima lahko tudi srečen konec, iz negativnih izkušenj lahko pridemo do pozitivnih spoznanj. Vsa naša doživetja so namreč v osnovi nevtralna. Mi smo tisti, ki jih obarvamo, jih opredelimo kot dobra ali slaba. Določitev predznaka neki izkušnji oziroma dogodkov je odvisna od naših prepričanj, ta pa slonijo na vseh življenjskih izkušnjah. Stvari ne moremo izkusiti drugače, kot da jih opremo na lastna prepričanja. S tem vedno znova ustvarimo ponavljajoč se vzorec, v katerem izkušnje potrjujejo naša prepričanja in nasprotno. To je razlog, da napake zmeraj znova ponavljamo, se znajdemo v enakih okoliščinah z enakimi izzivi, čeprav smo si že nič kolikokrat obljubili, da nikoli več ne krenemo na to pot.

Tudi enkraten dogodek iz preteklosti lahko človeku močno kroji življenje, vendar, osvetljujejo novodobni dušeslovci, tako je, ker mu on to dovoli. Če ste se znašli v takšnem začaranem krogu, svetujejo, morate izkušnjo pogledati z novih zornih kotov, se iz nje res kaj naučiti, ne pa pustiti, da vam vlada. Dlje ko se je oklepate, večjo moč ima nad vami. A na koncu dneva ste vi tisti, ki ste ji dali moč. In samo vi ji jo lahko odvzamete. Bremena bridkih izkušenj se lahko osvobodite, vendar le, če razumete, da ste vi graditelj svoje resničnosti.

Odkrijte razloge

Slabe izkušnje in bolečine, ki jih te vzbujajo, nas opozarjajo na obstoj težav v našem duševnem svetu. Podobno kakor nas telesna bolečina opominja, da s telesom nekaj ni v redu. Vrnite se v otroštvo in se spomnite, ko ste se prvič dotaknil vroče kuhalne plošče. Bolečina, ki ste jo ob tem občutili, vas je naučila, da tega nikoli več ne ponovite. Če je ne bi občutili, bi lahko staknili resne opekline. Čeprav huda, vas tudi določena doživetja poskušajo opomniti, da nekaj počnete narobe.

Ste kdaj pomislili, zakaj se vam nekatere trpke preizkušnje kar naprej ponavljajo, čeprav si govorite, da si ne želite, da bi to še enkrat doživeli? Vse, kar doživljamo, je zrcalo naših prepričanj. Če so doživetja negativna, je to zato, ker so taka tudi prepričanja, ki jih povzročajo. Izkušnja vas opozarja na določeno težavo, ki vas razjeda, daje vam možnost, da jo odpravite in posledično ne delate vedno istih napak. Le tako lahko rastete.

Zato ne odlašajte, poiščite razlog, ga izkoreninite in pojdite naprej. Seznam omejujočih prepričanj, s katerimi silite v težave, ne da bi se tega sploh zavedali, je lahko zelo dolg: nisem dovolj dober, bister, privlačen, nisem ustvarjen za uspeh, sreča ni na moji strani, itn. Če ne veste, katero je tisto, ki vam vedno znova onemogoči, da bi storili ali delali drugače, se v mislih vrnite k določenemu dogodku.

Pomislite, kako ste se takrat počutili, zakaj ste se tako odzvali. Premislite tudi o vsakodnevnih navadah in strahovih. Pobližje proučite sebe in svoja prepričanja. Najbolj nedolžna so včasih najbolj zavajajoča. Denimo, če o sebi menite, da ste tekmovalni, se vam ta lastnost na prvi pogled zdi dobra. A hitro se lahko obrne proti vam, če vas sili, da se venomer primerjate z drugimi in vse doživljate bodisi kot zmagovalec bodisi kot poraženec.

Osvežite spomin

Ko spoznate, da je vaš način doživljanja odsev vaših prepričanj in preteklih izkušenj, zberete moč, da ga spremenite. Sprostite se, zaprite oči in se v mislih vrnite k negativnemu doživetju, ki se ga želite osvoboditi. Opazujte se, razmislite o tem, kako se je začelo, kakšna čustva so vas prevevala, kje se je zgodilo, zakaj ste ga doživeli kot negativno in kako ste se odzvali.

Pomislite, katera prepričanja o življenju in sebi so vas pripeljala do tega, da ste izkušnjo doživeli kot slabo, nato se v mislih poigrajte s scenarijem. Predstavljajte si, kako bi se lahko odzvali, če bi bila vaša prepričanja drugačna. Na primer, kako bi se izšlo propadlo ljubezensko razmerje, če bi imeli več samozavesti in samospoštovanja? Kakšna bi bila vaša kariera, če vas ne bi ustavil strah pred neuspehom?

Spoznali boste, da se s spremembo prepričanj preoblikuje tudi naše doživljanje in s tem izkušnja. Osredotočite se na dihanje. Predstavljate si, da lahko z globokim in dolgim izdihom odplavite negativno prepričanje, ki vas je pripeljalo do določene izkušnje. Znebite se njegovega bremena, začutite lahkost v sebi in počasi odprite oči.

Ko spremenite način doživljanja, še ne pomeni, da zanikate, da se je nekaj zgodilo, na to ste le pogledali z drugega zornega kota. Vi ste namreč tisti, ki svojim izkušnjam dajete določen pomen, in le vi ga lahko spremenite. Podrli boste zidove in namesto ovir ugledali rešitev.

Znebite se spon

Pri prvem koraku ste ozavestili prepričanja, ki so vas pripeljala do nekaterih negativnih izkušenj. Ko ste jih spremenili, ste na novo postavili tudi temelje vašega doživljanja. Zdaj je čas za zadnji korak; vse, kar se vam je bridkega zgodilo, pustite tam, kamor spada, v preteklosti. Pri tem si pomagajte z meditacijo.

Sprostite se, zaprite oči in si v mislih narišite časovno črto svojega življenja. Točka na skrajni desni je vaša sedanjost. Označite vse slabe izkušnje. Pomislite, kdaj so se zgodile, koliko časa ste jih nosili s seboj, kako so vplivale na druga doživetja. Nato se v mislih premaknite k določenemu dogodku in ga zamrznite. Od tega trenutka naprej na vas nima več vpliva. Zdaj potujte skozi čas do točke, ko negativnih prepričanj ali čustev, ki so privedla do grenke izkušnje, še ni bilo. Morda boste morali odjadrati vse do ranih otroških let. Dovolite si, da občutite, kako lahkotno, brezskrbno, srečno in samozavestno ste se počutili brez njih. Vdihnite nova spoznanja in jih ponovno sprejmite za svoja. Počasi se vrnite v zdajšnji trenutek. Mimo preteklih negativnih izkušenj zdrsite brez kakršnih koli čustev, doživite jih zgolj kot zamrznjena doživetja v času. Predstavljajte si njihovo prisotnost zgolj na točki, ko so se zgodila. Nič več niste pod vplivom preteklosti. Napolnjeni z novimi močmi počasi odprite oči. Ponovite to vajo za vsak dogodek, ki se ga želite osvoboditi.

Opisani koraki, ki vodijo k osvoboditvi od bridkih doživetij, ki so predolgo zaznamovala vaše življenje, niso odvisni drug od drugega. Lahko jih uporabite v poljubnem vrstnem redu ali pa se jih lotite posamično. Kako jih boste uporabili, je odvisno od primera do primera, zanesljivo pa boste v življenju prej ali slej opazili spremembe, če jih boste dosledno uporabljali. Spoznali boste, da preteklosti sicer res ne morete spremeniti, lahko pa vplivate na način, kako jo doživljate.

Da bi se osvobodili določene izkušnje, ne pomeni, da jo morate zbrisati iz spomina. Nanjo zdaj gledate le kot opazovalec. Osvobodili ste se njenih okovov in spoznali svojo moč. Zdaj vam lahko slabe izkušnje pomenijo dobro priložnost, da se iz njih nekaj naučite, izluščite življenjsko modrost, ki vam bo trden temelj za spoprijemanje s prihodnjimi izzivi. Bolečina, ki ste jo nekoč čutili, se bo preobrazila v hvaležnost za novo spoznanje, ki vam je bilo namenjeno. 

Deli s prijatelji