HARMONIJA

Feng šuj razvrstitve pohištva

Objavljeno 18. marec 2011 17.43 | Posodobljeno 18. marec 2011 20.00 | Piše: A. Sa.

Več manjših kosov pohištva je bolj zaželeno kot en velikanski

Vsak kos pohištva mora biti uporaben.
Nevtralno pohištvo vam olajša harmonično ureditev doma glede na energijske potrebe družinskih članov in energijske lastnosti stanovanja ali hiše.

O razmestitvi pohištva po načelih feng šuja se lahko poučite iz priročnikov, ki so na voljo tudi na slovenskih knjižnih policah, ali pa se posvetujete z mojstrom feng šua. Naj opozorim le na najpoglavitnejša določila smotrne urejenosti – nevtralnost, gospodarnost in uporabnost.

Temeljni kosi pohištva (omara, miza, stoli, postelja, sedežna garnitura) naj bi bili po obliki, barvi in materialih čim bolj nevtralni – zaobljenih, mehkih naravnih linij, brez ostrih robov, svetle pastelno rjavorumene barve smetane, po možnosti iz lesa. Ogibajte se pohištvu z močnimi osnovnimi barvami in gladkimi površinami (steklo, plastične mase, ogledala ipd.), ki odbijajo veliko svetlobe in v katerih lahko vidite svoj odsev, ker stopnjujejo jang moč, zato se v tako opremljenih prostorih teže umirite, sprostite in miselno zberete. Nevtralno pohištvo je dober in trden temelj za ureditev doma z barvnimi zavesami, pregrinjali, blazinami, okrasnimi predmeti, ‘feng šuj zdravili‘ (vbočenimi in izbočenimi ogledali, vetrnimi zvončki). Glede na različne energijske potrebe družinskih članov in energijske lastnosti stanovanja ali hiše (lege glede na smeri neba, zemeljskih sevanj).

Preden se odločite za nakup velikih omar, dobro premislite, koliko prostora za shranjevanje v resnici potrebujete, ne kupujte velikih kosov pohištva, češ da jih boste z leti že napolnili. Bodite gospodarni, raje si za začetek kupite (pre)malo kakor preveč pohištva. Po potrebi lahko še zmeraj kaj dokupite.

Velike omare, ki pokrivajo celo steno, zlasti v spalnici, niso dobra rešitev. Zaradi boljše energijske pretočnosti je bolje imeti več majhnih kosov pohištva, kakor enega velikanskega. Več predalnikov, ki vam segajo največ do pasu, in polic, ki so nanizane po stenah od višine pasu pa največ do vrha glave, če stojite ob njih, so z zornega kota energijske pretočnosti tudi boljša rešitev kakor velika omara, ki sega od tal do stropa.

Vsak kos pohištva mora biti uporaben. Ne kupujte velike jedilne mize, ki, razen dvakrat na leto, ko gostite prijatelje ali sorodnike, sameva v kotu dnevne sobe kot gromozansko stojalo za rože in priložnostno odlagališče za časopise, položnice, darila in druge malenkosti. Če že hočete imeti veliko mizo, kupite takšno, ki vam bo vsak dan uporabna jedilna miza v kuhinji ali jedilnici, po potrebi pa jo lahko razširite in preselite v dnevno sobo, da za njo gostite več ljudi.

Vsak kos pohištva naj bi bil uporaben prav vsak dan, ne pa, da vam večino dni v letu le zmanjšuje življenjski prostor, je sam sebi namen kot površina za nabiranje prahu ali je celo povzročitelj modric na nogah, ko se spotikate obenj. Če ste kupili šest ali osem stolov k jedilni mizi, vsak dan pa potrebujete le tri ali štiri, za preostale tudi tedaj, ko nimate gostov, najdite smotrno uporabo - eden je morda lahko ‘počivalnik‘ v veliki vhodni veži.

Ako zbirate starine, jih ne imejte samo na ogled, marveč jim namenite, seveda preudarno, da jih ne bi poškodovali, uporabno nalogo. Stari šivalni stroj je lahko nemara okrasno stojalo za rože, lesen čeber priročni koš za papir.

Proč od napeljave


Pri razvrstitvi pohištva bodite pozorni tudi na lego v sobi ter bližino električne in vodovodne napeljave. Težki kosi pohištva ne sodijo na sredo sobe, po možnosti naj bi bilo geometrijsko središče vsakega prostora prazno ali zaznamovano kvečjemu z okroglo mizo ali preprogo in lučjo na stropu. Masivnemu pohištvu se je sploh bolje ogibati, ker lahko energijsko kaj hitro (pre)obremeni neko življenjsko območje ali vas nehote navede, da obtičite v zadevi, v kateri pravzaprav želite napredovati in se razvijati. Če ga postavite na sredino ob steni, ki leži desno od vhodnih vrat v sobo, vam utegne opešati ustvarjalnost pri delu, lahko bi imeli tudi težave pri spočetju otroka.

Kjer se zadržujete dlje časa (postelja, naslanjač, jedilna miza, študijski kotiček ...), naj ne bi bili izpostavljeni čezmernemu elektromagnetnemu in vodnemu sevanju. V spalnici, razen glavne luči, naj ne bo nobenega električnega aparata, tudi televizorja, glasbenega stolpa in luči na nočnih omaricah ne. Vtičnice, ki so meter ali manj oddaljene od glave med spanjem, stopnjujejo jang moč in krepijo vznemirjenost, nemirnost, prepirljivost in nasploh stres, če pa je v steni za vzglavjem postelje vodovodna napeljava (bodisi od kuhinje ali kopalnice), boste med spanjem deležni preveč jin moči, kar lahko povzroči malodušnost, brezvoljnost in nedejavnost. Ljudje, ki so med spanjem manj kot meter oddaljeni od vodovodne napeljave, se pogosto nagibajo tudi k čezmerni telesni teži.

Če iz objektivnih razlogov ne morete postaviti postelje drugače, kakor prav blizu električne ali vodovodne napeljave, se o varovalu pred škodljivim sevanjem posvetujte z radiestezistom ali mojstrom feng šuja. Načeloma lahko kot učinkovito varovalo uporabite že opaž iz lesa ali plute, televizor ali glasbeni stolp pa postavite v omaro, ki jo lahko, ko ju ne uporabljate, zaprete. Viri škodljivega elektromagnetnega sevanja so vsi vključeni aparati, tudi če so samo v stanju pripravljenosti. Smiselno bi bilo, da takšne aparate priključite s podaljškom, ki ima možnost, da vsem priključkom naenkrat, na primer zvečer pred spanjem ali vsakič, ko greste z doma, prekinete dotok elektrike. S takšnim ravnanjem ne zmanjšate le elektrosmoga, temveč tudi porabo elektrike.

Vodne fontane spadajo med feng šujska zdravila in krepčila, katerih uporaba je natanko določena, ne pa med nevtralno notranjo opremo. Če že imate vodo v stanovanju izpostavljeno pogledu, naj bo to gibajoča se voda, torej fontana, akvarij z ribami itn., o mestu postavitve pa se posvetujte z mojstrom feng šuja. Tekoča ali gibajoča se voda vam namreč lahko preveč okrepi spremenljivost nekega življenjskega področja. Če boste, na primer, imeli puščajočo pipo ravno v predelu bogastva, vam utegne denar, ravno tako hitro, kakor bo prišel, tudi oditi.

Pri ureditvi novega doma nikar ne pozabite predvideti, kje in kako boste zbirali odpadke. Reči, ki ste jih vrgli v koš za smeti, so namreč energijsko že zaznamovane z nalepko odveč. Če jih (pre)dolgo pustite v domu (tudi na balkonu, v kleti ali pred vhodnimi vrati), vam lahko energijsko onesnažujejo eno od življenjskih področij, na katerem se začnete naenkrat spoprijemati z nepredvidljivimi zastoji, težavami.

Načeloma je povsem vseeno, kam postavite koš za smeti (samo da ni v geometrijskem središču prostora), pomembno pa je, da ga redno, po možnosti vsak dan, praznite. Tudi iz higienskih razlogov raje izberite manjše koše za odpadke, ker boste tako prijazno spodbujeni, da jih redno praznite. V novem domu imejte čim manj površin, ki bi lahko bile vabljivo odlagališče nepotrebnih reči – mizica v osrčju dnevne sobe ali predalnik za čevlje v vhodni veži naj ne postaneta zbirališče starega papirja.
Deli s prijatelji