INTERVJU

Energija naj lahkotno teče

Objavljeno 08. februar 2013 17.00 | Posodobljeno 08. februar 2013 17.00 | Piše: Aleksandra Sarvan

Dr. Ksenija Šajn o feng šuju.

Vsak kos pohištva mora biti uporaben.

Na pragu je novo kitajsko leto. Kako naj bi se po nasvetih mojstrov feng šuja morda s čiščenjem, preurejanjem ipd. bivalnih prostorov kar najbolje pripravili nanj, da privabimo več sreče, blaginje, ljubezni ipd.?

»Letu bo vladala vodna kača, ki velja za izjemno pametno, logično razmišljujočo in kreativno. Je simbol ženskosti, a deluje tudi nejasno in zvito, kot ljudje, ki na zunaj pokažejo nekaj drugega, kar so v sebi. Z odprtostjo in zanašanjem na intuicijo lahko storite največ, v ljubezni pa se pripravite na takšna in drugačna presenečenja. Za lažje delovanje nasploh uredite stanovanje in izberite obleko, ki vas bo energijsko podpirala.

Prvi doktor pri nas

Življenje in delo Ksenije Šajn je tesno prepleteno s feng šujem in astrologijo. Študirala je sociologijo in nemščino, poučevala na srednji šoli, v slovenščino prevedla več novodobniških priročnikov, pridobila licenco za svetovalko feng šuja v Nemčiji, o socialnih vidikih tega kitajskega nauka o harmoniji pa je prva v Sloveniji uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo. Danes je poklicna svetovalka za feng šuj, pri svojem delu pa uporablja tudi geomantijo z osnovami vastuja.

Prostor najprej fizično očistite, prezračite, po vseh kotih in tudi po središču prostorov potresite sol, ki jo pustite ležati 24 ur, in pokadite. Po 24 urah odstranite sol in namestite naravne dišave, npr. smrekovo smolo, pomaranče, cimet ... Pomembno je, da pri čiščenju niste čustveno obremenjeni in ste dobro razpoloženi. Oblačila naj bodo čista, po čiščenju se oprhajte.

Letos naj tisti, ki imajo hišo s pročeljem na jug, odpirajo S ali J, tisti s pročeljem na jugozahod naj odpirajo V ali Z, s pročeljem na zahod naj odpirajo SV ali JV, s pročeljem na SZ je treba odpreti V in JV, s pročeljem na sever odpirajte SV in JZ, s pročeljem na severovzhod pa S in J. Pri hišah s pročeljem na vzhod odprite SZ ali JV, kdor ima hišo obrnjeno proti JV, pa naj odpre JV oziroma počisti in odstrani navlako iz osrednjega dela hiše. Odpirati določeni predel pomeni odpirati okna ali vrata, odstraniti navlako, če okna ni, oziroma namestiti element vode, ki bo v hišo prinesel denar.«

Kako naj bi uporabili ogledala v domu, da bi od njih imeli čim več koristi? Lahko uporabimo tudi ogledala, ki so pravzaprav več manjših ogledalc drug ob drugem, tako da zrcalno sliko »režejo« na več kosov?

»Najboljše so čim manj načičkane, mehke, ne preveč ostre linije. V njih energija ne zastaja; na preveč ostrih pa se dodatno brusi in postaja strupena. Zrcala se postavljajo v mračne predele in tja, kjer želimo večji pretok energije. Tudi kadar želimo zapreti dovod negativne energije, je ogledalo koristno. Takrat ga namestimo na zunanjo stran vrat prostora, ki ga želimo 'izničiti'.«

Kaj pomeni, če imamo v domu kipe ali druge okrasne predmete, ki so tako ali drugače povezani z nasiljem, denimo meč?

»Vse take predmete je treba iz doma odstraniti. Njihov prostor je v muzejih, med drugimi zbirkami. Če jih imamo doma, v hiši ni miru in sreče. Nasilje nikoli ne prinaša časti in spoštovanja v družbi, zgolj apetiti po nečem, kar je naša manija, so tudi škodljivi. Asociacije na lepe stvari vnašajo optimistično, pretočno energijo, to je treba vnašati v dom.«

Kako lahko s svežim cvetjem in zdravimi lončnicami poživimo prostor? Kaj se zgodi, če ne odstranimo uvelega cvetja in shiranih rastlin?

»Suho in uvelo cvetje vnaša v dom prav takšno energijo. Še tako lep spomin sčasoma dobiva drugačne odtenke, nas veže na preteklost. Zaradi nje ostajamo v istih vzorcih, istih spominih, ki nas bremenijo, zaradi katerih ne moremo naprej. Ljudi, ki jih povezujemo s prijetnimi občutji, je bolje obiskati in ohranjati dejavne odnose z njimi, sanjarije dolgoročne sreče in uspeha ne prinašajo.« 

Na kaj naj bi bili pozorni pri razvrstitvi pohištva v dnevni sobi in kuhinji, če želimo izboljšati že skrhane odnose med družinskimi člani?

»Če je kuhinja v predelu partnerstva, na tem področju lahko naredimo največ, v nasprotnem primeru pa je treba bolj kompleksno urediti predel partnerstva. V kuhinji sicer lahko poskrbimo, da sta elementa vode in ognja ločena z elementom lesa in si, predvsem, če je kuhinja majhna, ne stojita nasproti. Tudi dve živali v paru, npr. dva delfina, lahko postavimo tja.«

Si lahko s preureditvijo delovnega kotička v službi izboljšamo obete za napredovanje v karieri in povišico?

»Po splošnih pravilih naj bi upoštevali, da imamo pred sabo prazen prostor, največ reči naloženih na levi strani mize, za seboj pa steno. Regali in odprte omare, pri čemer nas police 'režejo' v hrbet, niso dobri. Ustrezne barve in oblike, ki jih moramo vnesti v delovni kotiček, pokaže analiza, pri čemer se upoštevajo energijski predznak prostora in rojstni podatki tistega, ki tam dela. Poudariti moram, da vsa ta splošna pravila na nepravem mestu in ob nepravem času ne dosežejo namena (ali pa imajo nasprotni učinek), saj lahko z analizo odkrijemo ravno nasprotne učinke.«

In za konec še, katere so s stališča feng šuja najpogostejše napake pri ureditvi bivalnega in delovnega prostora? Čemu naj bi se torej že na daleč ogibali?

»Sedenje pod poševninami, pred ostrimi robovi in neprezračeni prostori. Mačehovski odnos do partnerja in katerega koli družinskega člana, prepiri. Oklepanje starih vzorcev. Dejstvo, da v življenju prezremo svojo srečo, ker hočemo vedno več na nepravih področjih. Tudi kopičenje ustavlja lahkoten pretok energije. Pomembno se je zavedati, da človek, ne glede na to, koliko ima, lahko v danem trenutku pije iz samo ene skodelice, spi v samo eni postelji...«

Kako se prav piše?

»Pri zapisu termina feng šuj nisem uporabila pinjina (uradna organizacija za standardizacijo ISO je pinjin registrirala kot uradni mednarodni standard za zapisovanje kitajščine; o problematiki prečrkovanja v slovenščino govori že Žagar, M. (2004)), sistema za zapisovanje kitajskih glasov in besed v latinici, ki zapoveduje v skladu z angleščino standardizirano transkripcijo. Po slovenski jezikovni tradiciji imamo namreč možnost, da tujo besedo prevedemo, kadar pa tega ne moremo, jo prevzamemo in jo prilagodimo svojemu izgovoru in pisavi, s čimer beseda prevzame slovenske lastnosti tudi glede pregibanja (prim. Slovenski pravopis 2001, str. 22–29).«

 

Deli s prijatelji