TRAGEDIJA

Zgrmeli v sotesko

Objavljeno 14. oktober 2013 18.30 | Posodobljeno 14. oktober 2013 18.30 | Piše: A. Sa.
Ključne besede: Lima nesreča

V zadnji nesreči na andski gorski cesti je umrlo 51 ljudi, med njimi 14 otrok.

Fotografija je simbolična.

LIMA – Tovornjak, začasno preurejen tako, da je bil zasilno primeren tudi za prevoz ljudi, je v petek pozno ponoči zgrmel s ceste v provinci La Convencion na jugovzhodu Peruja. Vsi ljudje na vozilu in v njem – na krovu je bilo 51 pripadnikov indijanskega plemena Quechua, med njimi 14 otrok, ki so se vračali z zabave –, so v nesreči umrli.

Umrlo 51 ljudi, med njimi 14 otrok

Tovornjak je krenil na pot iz mesta Santa Teresa, ki je od perujske prestolnice oddaljeno približno 500 kilometrov, v temi pa iz neznanih razlogov zgrmel s ceste v sotesko, in to kar 200 metrov globoko. Močno poškodovano vozilo se je ustavilo šele v reki Chaupimayo na dnu globeli. Reševalci z žepnimi svetilkami so vso noč prečesavali razbitine tovornjaka ob reki in strmem bregu nad njo, vendar preživelih niso našli. Iz reke so potegnili več trupel, in to celo dobrih sto metrov proč od kraja, kjer je obtičal tovornjak.

»Žal nismo našli niti enega preživelega,« je dejal vodja reševalcev, gasilec David Taboada. Ker so bila trupla močno izmaličena, so sprva menili, da je žrtev 52, toda pozneje so oblasti ta podatek spremenile in objavile, da je umrlo 51 ljudi, med njimi 14 otrok. Vzrok nesreče še ni znan, Taboada pa ugiba, da so se ljudje s tovornjakom vračali z zabave, na kateri je bilo »popitega veliko alkohola«, lahko da je voznik zaradi okajenosti izgubil nadzor nad vozilom. Reševalci so prekrita trupla položili na bližnje nogometno igrišče, da so sorodniki žrtev lahko opravili identifikacijo.

Javnega prevoza ni, ljudje prisiljeni potovati tudi s tovornjaki

Fedia Castro, župan Santa Terese, je novinarjem televizijske postaje Canal N pojasnil, da so se domačini, večinoma kmetje, primorani prevažati naokoli z neprimernimi vozili, kajti na tem območju sploh ni organiziranega javnega prevoza z avtobusi. To samo po sebi ne povzroča nesreč, zvečuje pa število žrtev, ko se zgodijo, kajti potniki so v takšnih zasilnih vozilih zelo slabo zavarovani.

Gorske ceste, ki se vijejo po Andih, imajo slab sloves: en teden pred omenjeno nesrečo sta se na jugu Peruja zgodili še dve, ki sta skupaj vzeli 29 življenj, v letu 2012 pa je na andskih cestah umrlo okoli 4000 ljudi. 

Deli s prijatelji