KAZEN

Zapor in dva milijona 
za smrt potapljačev

Objavljeno 14. maj 2012 12.22 | Posodobljeno 14. maj 2012 12.24 | Piše: Iztok Umer

V Trstu sodijo obtoženim za tragedijo slovenskih potapljačev julija 2010.

Juko Alajbegovič, oče nesrečnega potapljača Sama, in odvetnik Paolo Volli (foto: Kroma).

TRST – Državna tožilka Lucia Baldovin je sodniku na tržaškem sodišču za 45-letnega izdelovalca potapljaške opreme Nicola Dondo in 33-letnega voditelja tečaja, orožnika po poklicu, Marca Panica predlagala po 20 mesecev zapora za očitano kaznivo dejanje umora iz malomarnosti. 
Na potapljaškem tečaju, na katerem so v morskem rezervatu pred gradom Miramar preizkušali potapljaško opremo rebreather, sta 25. julija 2010 umrla dva slovenska tečajnika, in sicer 41-letni Samo Alajbegovič iz Lucije in 10 let mlajši Žiga Dobrajc, ki je bil zaposlen na morski biološki postaji v Portorožu. Poleg zaporne kazni so odvetniki oškodovancev vložili še visoke odškodninske zahtevke. Odvetnik Alessandro Giardossi, ki zastopa družino Dobrajčevih, zahteva 700.000 evrov odškodnine, odvetnik družine Alajbegovič in Alajbegovičevega dekleta Paolo Volli pa zahteva milijon evrov odškodnine za starše in 250.000 evrov za partnerico.

Slaba oprema, slaba organizacija

Za smrt slovenskih potapljačev (in isto kaznivo dejanje) sta bila poleg Donde in Panica obtožena tudi organizatorja tečaja Fabio Bozzato in Roberto Bendotti iz Bergama, ki pa se v nasprotju s prvima dvema nista odločila za sojenje po skrajšanem postopku, temveč za redno. Sojenje po skrajšanem postopku po italijanski sodni praksi poteka za zaprtimi vrati za javnost. Dondo in Panica zagovarjata odvetnika Vanessa Zecchin in Alberto Coslovich, ki sta na prvi obravnavi zavrnila očitke tožilstva in vsakršno odgovornost obtoženih za potapljaško tragedijo pred Miramarom.

Državna tožilka Baldovinova je obtožnico spisala na podlagi ugotovitev na kraju tragedije in izvedenskega mnenja, ki so ga opravili na mornariški akademiji v La Spezii. Kot zunanji sodelavec pri izdelavi izvedeniškega mnenja je sodeloval tudi naš izkušeni potapljaški inštruktor Damir Podnar iz Rožne Doline, ki nam je že decembra 2010 potrdil, da oprema ni bila brezhibna, ni imela potrebnega A-testa, na napravi, ki jo je uporabljal Dobrajc, ni bila pravilno nastavljena cev, ki povezuje regulator z vhodom kapsule, v kateri je filter, za Alajbegoviča pa naj bi bila usodna neustrezna mešanica zraka. Organizatorji potapljačema po obtožnici niso dali ustreznih navodil za varno uporabo omenjene opreme, poleg tega bi moral vsakega potapljača spremljati inštruktor.

Nezavarovani tečaj

Tragedija se je zgodila kmalu po potopu obeh naših potapljačev zadnji dan usposabljanja. Spremljal ju je Marco Panico, ki je opazil težave z dihanjem pri Dobrajcu; potegnil ga je na čoln in odpeljal na obalo, kjer so ga začeli oživljati. Odpeljali so ga v bolnišnico na Katinaro nad Trstom, kjer pa je tri dni po usodnem potopu umrl. Alajbegoviča so na morju iskali približno štiri ure, ko so ga odkrili na globini sedmih metrov, zanj ni bilo več pomoči.

Odvetnik Volli nam je pojasnil, da so zahtevane odškodnine le navidezno visoke, nikakor pa ne odtehtajo izgube življenja mladih ljudi. Tako je pred približno enim mesecem družina Tržačana Riccarda Rasmana od treh policistov, ki so jih obsodili za nenamerni uboj, zahtevala kar osem milijonov evrov. Volli in njegov kolega Giardossi pa sta po drugi strani zgrožena nad dejstvom, da organizator pri nobeni zavarovalnici ni zavaroval izvedbe tečaja, prav tako nima sklenjenega zavarovanja izdelovalec potapljaške opreme, oba pa že vrsto let pripravljata tečaje.

Že po vložitvi obtožnice sta denimo obtožena organizatorja Bozzato in Bendotti, proti katerima se bo sodni proces po rednem postopku začel junija, zavrnila vsakršno krivdo za smrt dveh potapljačev. Proti Dondu in Panicu se bo sojenje nadaljevalo 23. maja, ko bo sodnik za preliminarne zadeve zaslišal izvedenca iz mornariške akademije iz La Spezie in podpredsednika zadruge Shoreline, ki upravlja miramarski morski rezervat.

Deli s prijatelji