PANIKA

Zablodele krogle ubijajo, zadeta tudi speča ženska

Objavljeno 07. februar 2015 12.51 | Posodobljeno 07. februar 2015 12.52 | Piše: S. I.

Spopadi med tolpami v največjem brazilskem velemestu se spet zaostrujejo. Kritiki pravijo, da večja prisotnost policije v favelah ni dovolj pa še denarja zmanjkuje.

Nasilje se kljub poostrenemu policijskemu nadzoru spet krepi. Foto: Reuters

RIO DE JANIERO – V Riu de Janeiru, prizorišču naslednjih poletnih olimpijskih iger, so zablodele krogle v januarju zadele 16 ljudi, od katerih so štirje umrli. V ponedeljek je ena od njih v glavo zadela spečo 58-letno žensko, in to v njenem domovanju v spalnem naselju Bangu na zahodu Ria, 12-letni otrok pa jo je dobil v nogo; oba sta preživela. Takšne sreče pa le dan prej ni imela 21-letnica, ki jo je zablodela krogla zadela v jetra, v zadnjem tednu pa sta umrla tudi otroka, stara štiri in devet let.

Oblasti za zablodele krogle krivijo preprodajalce mamil, ki se redno spopadajo med seboj in s policijo v zloglasnih favelah oziroma barakarskih naseljih. Število nedolžnih žrtev je za številne Brazilce znamenje, da je nasilje v slikovitem velemestu spet na pohodu. Rio de Janeiro že dolgo mučijo do zob oborožene tolpe, ki delujejo v favelah in trgujejo z mamili ter orožjem.

Varnost in varčevanje

Lokalne oblasti in organizatorji olimpijskih iger kljub temu vztrajajo, da bodo športniki in turisti z vsega sveta, ki bodo leta 2016 prišli v Rio, varni. Mestne in regionalne oblasti, ki se dolgo niso zares zmenile za težave s favelami, si v zadnjih letih prizadevajo zajeziti nasilje v teh naseljih in jih iztrgati iz rok oboroženih tolp. A kritiki pravijo, da samo močno povečana prisotnost policije v barakarskih naseljih ni trajna rešitev, poleg tega pa so prvotni pozitivni učinki že začeli izginjati.

Dodatna težava so tudi varčevalni ukrepi zvezne vlade, ki se želi izogniti slabšim kreditnih ocenam mednarodnih finančnih ustanov. Proračun vojaške policije v zvezni državi Rio de Janeiro je bil tako zmanjšan za kar 26 odstotkov, je poročal brazilski časnik O Globo.

Regionalni minister za varnost José Mariano Beltrame pravi, da lokalne tolpe takoj streljajo na vsakogar, ki se jim zdi sumljiv. »Ti ljudje uporabljajo orožje na najbolj neodgovoren način. In ko kdo umre zaradi zablodele policijske krogle, izbruhnejo neredi in se zažigajo avtobusi, ko pa ljudje umirajo zaradi tolp, se ne zgodi nič,« trdi Beltrame.  

Deli s prijatelji