NEVARNO

VIDEO: Tako so se ljudje po streljanju pognali v beg

Objavljeno 02. november 2013 12.14 | Posodobljeno 02. november 2013 12.15 | Piše: STA, A. L.

Napad je izvedel nezadovoljen 23-letnik, ki je doma pustil samomorilsko sporočilo.

LOS ANGELES – Paul Ciancia (23) je v petek zjutraj na letališču v Los Angelesu streljal, ker je bil jezen na letališke varnostnike, varnostne ukrepe, policiste in nekdanjo ministrico za domovinsko varnost Janet Napolitano. V napadu s polavtomatsko puško je 23-letnik ubil enega letališkega varnostnika, dva pa ranil.

V torbi imel sporočilo

Preiskovalci so v njegovi torbi odkrili papir z besedilom, da bo pobil letališke varnostnike in »prasce«, kar je v ZDA zaničljiv izraz za policiste. Večina ameriških medijev prav tako poroča, da je mladenič menil, da mu s preiskavami na letališču kršijo ustavne pravice, zato se je razglasil za »jeznega domoljuba«.

Svoje besede je potem podkrepil s puško, za katero je imel pet nabojnikov s po 30 naboji.

Okrog pol desetih zjutraj po krajevnem času je vstopil v tretji terminal in začel streljati na varnostnike pri detektorju za kovine. Ubil je 39-letnega Gerarda Hernandeza, enega od varnostnikov, ki so na letališčih pristojni za 'tihi nadzor' sumljivega obnašanja potnikov. Reševalci so potrdili, da so v bolnišnice prepeljali pet ljudi, med njimi strelca, ubitega varnostnika, dva ranjena varnostnika in še enega moškega, ki si je v begu pred strelcem zlomil gleženj.

Ustreljen v usta, nogo in prsi

Ciancio, ki prihaja iz New Jerseyja, vendar je živel v Los Angelesu, so obvladali policisti, s katerimi se je nekaj časa obstreljeval. Ranili naj bi ga bili v usta in v nogo, čeprav nekateri mediji poročajo tudi, da je bil ustreljen v prsi.

Bratu pustil sporočilo, da se bo ubil

V petek popoldne je policijo v kraju Pennsville v New Jerseyju poklical strelčev oče in prosil za pomoč pri iskanju sina, ki je bratu poslal sporočilo, da se namerava ubiti. Policija iz Pennsvilla je stopila v stik s policijo v Los Angelesu, ki je na Ciancijev dom poslala patruljo.

Policisti niso našli nič sumljivega in sostanovalci so povedali, da so Ciancio videli v četrtek in da se jim je zdel povsem običajen. Nobeden med njimi ni vedel, da je bil takrat Ciancia že v bolnišnici s strelnimi ranami.

Nevarni tretji terminal

Strelski napad je povzročil splošno paniko na tretjem terminalu, potnike pa so dodatno prestrašili policisti, ki so vsem ukazali, naj dvignejo roke in gredo proti izhodu. Tretje največje letališče v ZDA za Atlanto in newyorškim JFK je bilo nekaj časa povsem zaprto, kar je povzročilo zamude za 700 poletov in 76.000 potnikov po različnih krajih ZDA. Druge terminale so nekaj ur po incidentu in po preiskavi za morebitnimi dodatnimi strelci ali bombami ponovno odprli.

Nujno zlo?

Po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001 je kongres sprejel zakon, s katerim je ustanovil novo zvezno agencijo za varnost v transportu (TSA). Ta skrbi za letališko varnost namesto zasebnih podjetij, ki so to delo opravljale pred vojno proti terorizmu. Poteza se je izkazala za uspešno, saj terorističnih napadov, povezanih z ameriškimi letališči, ni bilo več, vendar pa je bilo vse več pritožb glede zlorab pooblastil agentov TSA. Za številne Američane so varnostni ukrepi postali prestrogi in včasih tudi nesmiselni. Pritožb je bilo veliko, konservativna spletna stran Drudge Report pa je prednjačila z vsakodnevnimi objavami novic o delovanju agentov TSA, ponavadi pod udarnimi naslovi. Za nekatere Američane je TSA nujno zlo v času vojne proti terorizmu, za druge pa nadležen dodatni sloj zvezne birokracije.

Do petka v 12 letih, odkar je bila TSA ustanovljena, med opravljanjem dolžnosti ni umrl še noben letališki varnostnik. Policija s strelcem in njegovo družino, ki ima v New Jerseyju avtokleparsko delavnico, doslej ni imela opravka.

Deli s prijatelji