LUKNJA V LETALU

VIDEO: Je imela bomba števec?

Objavljeno 29. marec 2016 16.35 | Posodobljeno 29. marec 2016 16.36 | Piše: E. B.

Na letu za Džibuti je v trupu airbusa po napadu samomorilca zazijala luknja. Srbski pilot Vladimir Vodopivec se je s 74 potniki srečno vrnil v Mogadiš.

MOGADIŠ – Kaj je bil vzrok eksplozije, preiskovalci še vedno ugotavljajo, toda strah, da se je na letalo iz Mogadiša v Džibuti vkrcal samomorilski napadalec, je vse večji.

Le nekaj minut po vzletu se je pod somalskim nebom začela odvijati prava drama: na airbusu A321 letalske družbe Daalo s skupno 74 potniki na krovu je strahotno odjeknilo. Kabina se je napolnila s prahom in dimom, navzoče pa je neznanska sila začela vleči proti novonastali odprtini. Vse kaže, da je enega od njih dobesedno izsesalo na prosto – pozneje so na trdih tleh, v kraju Balad, nedaleč od letališča, tudi odkrili truplo, polomljeno in opečeno, domnevnega pogrešanega. V nenavadni eksploziji, ki se je zgodila na višini dobrih tri tisoč metrov, sta se poškodovala še dva moška, preostale, ki jih je osebje preselilo v prednji del, pa je 64-letni srbski pilot Vladimir Vodopivec k sreči varno spravil nazaj na letališče v Mogadišu. Junak, sicer Beograjčan, je pozneje povedal: »Letalski inštrumenti k sreči niso bili poškodovani, tako da sem lahko letalo obrnil in pristal na letališču. Kaj takšnega se v moji karieri še ni zgodilo. V kabini smo izgubili pritisk. Hvala bogu, da se je vse dobro končalo!«

Luknjo, veliko za tri letalska okna, je najverjetneje povzročilo eksplozivno telo, se glasijo prve ocene strokovnjakov, kar najverjetneje pomeni, da so bili na delu teroristi skrajne islamske milice Al Šabab. Na letalu je bil tudi namestnik veleposlanika Somalije pri Združenih narodih Awale Kullane, ki je potoval na diplomatsko konferenco v Džibuti. Po pristanku je povedal: »Zaslišali smo neznanski hrup in zelo dolgo nismo videli ničesar zaradi gostega dima. Ko se je ta razkadil, smo šokirani zagledali gromozansko luknjo.« Preiskovalci so že ugotovili, da je letalo usodnega dne nekoliko zamujalo z vzletom, bomba, ki je imela najverjetneje nastavljen števec, če je ni ročno sprožil samomorilec, bi morala torej eksplodirati, ko bi bilo letalo že mnogo višje, na predvidenih devet tisoč metrih – zaradi česar bi bile možnosti varnega pristanka in preživetja potnikov veliko manjše.

Deli s prijatelji