SAMOMOR

V začaranem gozdu 
na stotine obešencev

Objavljeno 17. april 2012 13.19 | Posodobljeno 17. april 2012 13.19 | Piše: E. B.

Fudži je med samomorilci priljubljen kraj za poslednje dejanje.

Ženske pogosteje mislijo na samomor kot moški

TOKIO – Ko vstopiš v gozd Aokigahara ob vznožju Fudžija, je kakor da bi zaživel v grozljivki, pravijo prestrašeni obiskovalci: skoraj nemogoče je, da se ne bi spotaknil ob truplo ali pa se zaletel v katero, ki visi z drevesa, kajti bujno zelenje na japonski sveti gori, le 100 kilometrov od Tokia, je priljubljeni kraj zadnjega dejanja samomorilcev, prikazuje dokumentarni film geologa Azune Hajana.

Prosimo, pomislite na starše, družino in otroke

Zakaj obupani nad življenjem izberejo prav ta kraj za zadnji korak, ni znano, mnogi pa namigujejo, da je k temu pripomogel roman Kuroi Jakaj, v katerem mladenič, razočaran v ljubezni, sklene narediti tragični konec prav na Fudžiju. Toda ali je mogoče, da bi se prav vseh 100 samomorilcev na leto ravnalo po knjižni uspešnici? Je morda kriva samurajska tradicija, po kateri je samomor častno dejanje? Kakor koli že, ob vstopu v začarani gozd že table zgovorno opozarjajo, da se mnogi prav tam odločijo za končni korak. Vaše življenje je neprecenljivo darilo vaših staršev, piše na eni. Prosimo, pomislite na starše, družino in otroke, pravi druga. S svojimi bližnjimi se pogovorite o težavah, svetuje tretja. Ob napisih je tudi brezplačna telefonska številka za klic v stiski, a, kot kaže, ponujena pomoč ne zaleže. Na najbližjem parkirišču stoji kar nekaj avtomobilov, katerih lastniki so zakorakali v gozd, a se iz njega niso vrnili. Nekateri so tam bivali nekaj dni, preden so končno zbrali pogum za usodno dejanje, nekateri pa so si dopustili tudi možnost, da si bodo premislili, saj so si pot za vsak primer, če bi se hoteli vrniti iz blodnjaka, označevali.

Geolog je pred leti začel raziskovati naravo v bujnem gozdu, a so mu številna trupla, na katera je naletel med brskanjem po zelenju, spremenila namero. Zdaj raziskuje samomorilski fenomen Fudžija, o katerem je nedavno posnel dokumentarni film. In kaj kažejo njegovi izsledki? Največ si jih vzame življenje z obešenjem, zelo priljubljene so tudi uspavalne tablete. Zapuščeni šotori in osebni predmeti razkrivajo početje obupanih v zadnjih minutah življenja, a razlogi, zakaj so izbrali ravno Aokigaharo, so še vedno skrivnost.

Deli s prijatelji