ZA PERUJSKIMI ZAPAHI

V perujskem zaporu se borita za preživetje

Objavljeno 02. december 2014 19.30 | Posodobljeno 02. december 2014 19.30 | Piše: E. B.

Britanki, ki sta avgusta 2013 tihotapili kokain, sta še vedno za zapahi.

Odvetniki si prizadevajo, da bi ju iz Peruja premestili v Veliko Britanijo.

Avgusta 2013 so svet šokirale fotografije britanskih turistk, ki so ju na letališču v Limi zasačili z 11,5 kilograma kokaina, dekleti, ki si vse od obsodbe decembra lani prizadevata za služenje kazni v domovini, pa sta še vedno za neusmiljenimi perujskimi zapahi.

»Njena napačna odločitev nas je pokopala« 

Oče Severnoirke Melisse Reid, Billy, je v nedavni televizijski oddaji spregovoril o nepopisni bolečini, ki jo njegova družina doživlja vse od aretacije, in spodbudil mlade k premišljenemu ravnanju, ko se znajdejo v skušnjavi hitrega, a nezakonitega zaslužka. Božično-novoletna praznovanja za Reidove ne obstajajo, je pojasnil, odkar je Melissa, ki je v zaporu doživela že dva rojstna dneva, v ječi, 21-letnica pa je zamudila tudi bratovo poroko: »Njena napačna odločitev nas je pokopala tako čustveno kot finančno. Nekaj najhujšega je videti lastno hčer vklenjeno in v pošastnih razmerah. Praznikov za nas ne bo. Dokler se Melissa ne vrne domov, nič drugega ne šteje.«

Mules are fools (mule so budale) se glasi televizijska kampanja britanskega notranjega ministrstva, ki opozarja državljane na pasti razpečevalcev mamil, predvsem v Avstraliji, Španiji in Turčiji, kjer naivni popotniki pogosto sprejmejo vlogo kurirjev droge v zameno za hiter in bajen zaslužek. Posledice so nepojmljive, opozarja vlada, zapori na tujem in razmere v njih pa so marsikdaj neznosne, nevredne življenja. Ne tvegajte, ne izplača se, se glasi eno temeljnih sporočil, ki bi morda Melisso in njeno prijateljico Michaell McCollum Connolly, ravno tako s Severnega Irskega, rešilo krute usode. Naj spomnimo, dekleti sta avgusta 2013, med počitniškim delom na Ibizi, spoznali člane mamilarske združbe, ki naj bi ju z grožnjami prisilili v tvegan načrt, po prvotnih različicah naj bi ju celo ugrabili in omamili: odvzeli so jima potna lista in ju napotili v Peru, kjer sta prevzeli veliko količino kokaina, zapakiranega v prehransko embalažo in vrednega skoraj dva milijona evrov, pošiljko pa naj bi dostavili v Madrid. Zasačili so ju že na letališču v Limi, dekleti pa sta na sojenju pozneje priznali sodelovanje v dobičkonosnem projektu, da bi se izognili visoki kazni. Decembra lani so ju tako obsodili na šest let in osem mesecev ječe, njuni svojci in odvetniki pa si od takrat prizadevajo za služenje kazni na Otoku, v sprejemljivejših zapornih razmerah.

V domovino morda naslednje leto

Do 2020. naj bi tako sedeli v neprizanesljivi ustanovi v Santa Monici: bivata menda v prenatrpanih in higiensko nezdravih prostorih, kjer si morata hrano in osnovne potrebščine kupovati, tudi nasilja med zapornicami ne manjka. Po posebnem zakonu za tuje obsojence se bosta morda lahko preselili v domovino leta 2015, po odsluženi tretjini kazni, vendar se odvetniki za zdaj še niso uspešno pogodili za njuno izpustitev.

Deli s prijatelji