KNJIGA

Ušla ugrabitelju, a še ni svobodna

Objavljeno 20. avgust 2016 19.23 | Posodobljeno 20. avgust 2016 19.23 | Piše: E. B.

Natascha Kampusch ob desetletnici osvoboditve spisala knjigo.

Ni se počutila povsem sproščeno

DUNAJ – Pred desetimi leti se je rešila enega sovražnika, zdaj jih ima nešteto, pojasnjuje Natascha Kampusch v svoji drugi knjigi, posvečeni vsem pogumnim ženskam, ki se borijo za neodvisnost in svobodo. Čeprav je iz strahotnega ujetništva pobegnila že pred desetletjem, prave svobode še ni okusila, je še zaupala 28-letna Avstrijka.

Med predstavitvijo knjižne izpovedi je še povedala, da jo je javnost po spektakularnem pobegu dušila, po večini so ji hoteli izraziti sočutje, nekateri pa so se do nje vedli celo sovražno, spet tretji so jo – snubili. Številni ji pišejo pisma, z razvojem informacijske dobe si je nakopala sovražnike na spletu, ki jo oblegajo noč in dan, še vedno pa se najde kdo, ki jo napade iz zasede v trgovini ali na drugem javnem kraju. »Ušla sem enemu sovražniku, zdaj pa jih imam nešteto. Na nekaterih spletnih forumih jih je celo več tisoč,« je v novi knjigi, ki se osredotoča predvsem na prve mesece po pobegu, zapisala Natascha. Ne le laična javnost, dušili so jo tudi strokovnjaki, kot so zdravniki, pravniki in policisti: »Videti je bilo, kakor da si kopica otrok na vse pretege prizadeva rešiti nekega nebogljenega hrošča. Nazadnje pa so me v tej vnemi strli. Še največ razumevanja so mi pokazali bolniki na psihiatričnem oddelku.«

Najtežje ji je bilo razlagati o spolni zlorabi, ki so jo sploh radi pogrevali mediji: »Niso se zavedali, da so mi s tem znova jemali dostojanstvo.« In kljub grozljivi izkušnji je v javnosti ne bomo videli jokati, kaj šele uprizoriti histerični izpad, poudarja: »Prepričana sem, da me sovražijo, ker ohranjam stoično držo, medtem ko vsi pričakujejo, da bom krhka, da bom žrtev. A zapomnite si: nikoli me ne boste videli jokati ali vpiti v javnosti.«

Spomnimo, Natascho je pri desetih letih, bilo je 1998. na Dunaju, ugrabil Wolfgang Priklopil. Osem let jo je trpinčil v ujetništvu, leta 2006, ko je bila stara 18 let, pa mu je pobegnila. Ugrabitelj je kmalu po pobegu storil samomor, skočil je pod vlak, kar naj bi Nataschi že v preteklosti napovedal: če mu bo ušla, ga nikoli ne bodo ujeli živega, ji je poudarjal. Njegova žrtev je leta 2010 izdala prvo knjigo 3096 dni, v kateri je opisala svojo ugrabitev in življenje s Priklopilom, po knjigi so posneli tudi film.

Deli s prijatelji