RAK NA MOŽGANIH

Ugrabitev rešila sina

Objavljeno 28. marec 2015 15.16 | Posodobljeno 28. marec 2015 15.16 | Piše: E. B.
Ashyo je rešilo pionirsko zdravljenje na Češkem.

MALAGA, PRAGA, SOUTHAMPTON – Ker sta sinovo zdravje vzela v svoje roke, sta celo sedela, toda izkazalo se je, da sta Brett in Naghmeh King otroku tako rešila življenje. Ashya King je namreč po petmesečnem zdravljenju na Češkem uspešno premagal raka na možganih.

Petletnik se znova uči govora in odlično napreduje, s sorojenci se vsak dan igra in se vede kot povsem zadovoljen in zdrav malček. »Če bi ga zaupala britanskemu zdravstvenemu sistemu, bi umrl. Zdaj pa po tej čudoviti novici, da raka ni več, končno vsi mirno spimo! Polni smo upanja za zdravo prihodnost, doživeli smo pravi čudež,« je povedal dečkov 51-letni oče, ki se z družino še vedno ni vrnil na Otok. Kingovi so namreč lani kljub prepovedi zdravnikov na smrt bolnega sina domnevno ugrabili iz bolnišnice v Southamptonu in ga odpeljali v Španijo, kjer imajo počitniško hišo. Starši, ki jih je otrokova diagnoza popolnoma pretresla, so po številnih raziskavah sklenili, da radioterapija, ki so jo izvajali britanski zdravniki, ni učinkovita, povrhu pa da Ashyo ogroža. Družina se je zatekla v Malago, od koder so nameravali odpotovati v Prago, kjer izvajajo pionirsko zdravljenje s protonom, ki bi lahko dečku omogočilo dokončno ozdravitev, toda Brett in 46-letna Naghmeh sta se znašla v primežu policije, saj naj bi bila nevarna za lastnega otroka, sprožili so celo postopek za odvzem skrbništva. Tri dni in tri noči sta preživela za španskimi zapahi, medtem ko je Ashya prestrašen in sam ležal v bolnišnici v Malagi.

Negotovost se je končala, potem ko so Britanci le preklicali nalog za aretacijo zakoncev, ki sta nazadnje, bilo je septembra lani, odpeljala sina v Prago: tam so nemudoma začeli terapijo s protonom, ki se je izkazal za učinkovito rešitev, v nasprotju z obsevanjem, ki so ga ponujali na Otoku, pa naj ne bi ogrožal drugih organov. Že oktobra je Ashya pokazal velik napredek, prvo besedico, odločen ne, je izustil, ko se mu je medicinska sestra približala z injekcijo. Deček se zdaj že nasmiha, klepeta in navdušeno maha predstavnikom medijev, od vrnitve v Malago pa se že postavlja ob bok sorojencem in vrstnikom.

V Španiji je srečen, tako pa tudi njegova družina, ki dvomi, da se bodo sploh kdaj vrnili na Otok. Čeprav so domače oblasti ustavile postopek in je javnost, pretresena zaradi brezčutnega ravnanja zdravnikov in policije, lani začela zbirati denar za dečkovo pionirsko zdravljenje, Kingova ne zmoreta oprostiti tako hladnega ravnanja z njunim sinom v southamptonski bolnišnici, povrhu pa še vedno trepetata, da bi jima socialne službe poskušale otroka vzeti.

Deli s prijatelji