MOTIVA NE POZNAJO

Streljanje v ZDA: policisti ubili žensko in moškega, pobila naj bi jih 14

Objavljeno 03. december 2015 09.30 | Posodobljeno 03. december 2015 09.32 | Piše: STA, K. K.

Ameriška televizija CNN je poročala, da je domnevno prišlo do spora na zabavi in eden od udeležencev jo je zapustil ter se kasneje vrnil oborožen z avtomatsko puško, oblečen v črna oblačila in neprebojni jopič.

LOS ANGELES – Policija kalifornijskega mesta San Bernardino in zvezni policisti so sporočili, da sta bila v strelskem obračunu s policijskimi silami ubita dva osumljenca za napad na zgradbo, kjer je imel praznično zabavo okrožni oddelek za javno zdravje. V napadu je bilo ubitih najmanj 14 ljudi, 17 je ranjenih.

Ubili žensko in moškega

Ameriška televizija CNN je poročala, da je domnevno prišlo do spora na zabavi in eden od udeležencev jo je zapustil ter se kasneje vrnil oborožen z avtomatsko puško, oblečen v črna oblačila in neprebojni jopič. Ta informacija ni potrjena. Natančnih podatkov o tem, koliko je bilo napadalcev na center, sprva ni bilo, vendar je bilo jasno, da je policija ubila moškega in žensko, ki naj bi prizorišče napada zapustila v črnem športnem terenskem vozilu.

Policija je dobila informacijo, da sta napadalca v eni od sosesk San Bernardina, in pognala se je za avtomobilom osumljencev ter ga blokirala. Izbruhnil je strelski obračun, med katerim sta moški in ženska umrla. V bližini so aretirali še eno osebo, vendar ni bilo znano, ali je povezana z napadom ali je šlo le za nekoga, ki je le poskušal pobegniti pred streljanjem. Kasneje je policija sporočila, da sta ubita napadalca edina osumljenca.

Muslimanska skupnost obsoja

Kot so razkrili, gre za 28-letnega Syeda Farooka, ki je bil ameriški državljan in je delal v omenjenem oddelku za javno zdravje, ter 27-letno Tashfeen Malik. Par naj bi bil poročen ali zaročen, je povedal načelnik policije Jarrod Burguan. Pomočnik direktorja urada zvezne policije FBI v Los Angelesu David Bowdich je dejal, da motiva še ne poznajo. Morda je šlo za spor in nasilje na delovnem mestu, morda za terorizem.

Gre za še enega v vrsti strelskih napadov, ki so v ZDA skoraj vsakdanji pojav, kongresni republikanci pa še vedno niso pripravljeni sprejeti ostrejše zakonodaje o orožju. Predsednik ZDA Barack Obama je tudi tokrat pozval k reformam z besedami, da se kaj takega kot v ZDA ne dogaja nikjer po svetu.

Odzvala se je tudi muslimanska skupnost v Kaliforniji in obsodila napad. »Muslimanska skupnost stoji z ramo ob rami z našimi sodržavljani Američani pri zavračanju izkrivljene miselnosti, ki bi lahko opravičevala taka sprevržena dejanja nasilja,« je v sporočilu za javnost zapisal izvršni direktor losangeleškega Sveta za ameriško-islamske odnose Hussam Ayloush.

Deli s prijatelji