STRELJANJE

Sredi Brooklyna ustrelil
 dva policista in še sebe

Objavljeno 22. december 2014 15.08 | Posodobljeno 22. december 2014 15.08 | Piše: V. J.

Temnopolti Ismaaiyl Brinsley zjutraj v New Yorku streljal na svoje dekle.

Rafael Ramos. Foto: Reuters

NEW YORK – Mestna policista, častnika, 40-letni Rafael Ramos in osem let mlajši Wenjian Liu, sta v soboto popoldne sedela v patruljnem avtomobilu na ploščadi pred brooklynsko postajo podzemne železnice. Posebnega dela nista imela, saj je vse okoli njiju potekalo v običajnem velemestnem utripu. Najbrž sta prav zato, ker njuno posredovanje tisti čas ni bilo potrebno, ležerno sedla v policijsko vozilo in se pogovarjala. Zatopljena v pogovor nista opazila, da se jima je približal moški z naperjeno pištolo. Preden bi lahko odreagirala, da bi se branila, je napadalec ustrelil najprej enega in takoj še drugega. Umrla sta kmalu potem, ko so ju prepeljali v bolnišnico Woodhull. Ramos je imel dva sinova, 13-letnika in študenta, Wenjian pa še ni imel otrok, poročil se je pred dvema mesecema.

Temnopolti napadalec, 28-letni Ismaaiyl Brinsley, je po strelih stekel na postajo podzemne železnice ter si sodil. Ugotovili so, da je v New York prispel iz Baltimora v zvezni državi Maryland. Newyorški policijski komisar William Bratton je poudaril, da preiskava še poteka, je pa policija ugotovila že nekaj pomembnih dejstev: Brinsley je že zjutraj v domačem mestu streljal na svoje dekle in jo ranil, nato pa se je odpravil v New York. Na dekletovem profilu na instagramu naj bi Brinsley naznanil, da bo zaradi žrtve policijskega nasilja Erica Garnerja ustrelil dva »prašiča«, gre za enega izmed zaničljivih izrazov za policiste: »Dal jim bom vetra. Oni so vzeli našega, jaz bom dva njihova!« Na kraju Brinsleyjevega samomora so nedaleč od trupla našli domnevno njegovo polavtomatsko pištolo znamke Taurus.

Brinsley je napadel v času, ko po ameriških mestih organizirajo proteste proti brutalnemu ravnanju policistov. Ti velikokrat brez potrebe posredujejo s silo, še posebno radi proti temnopoltim. Taki primeri močno vznemirjajo javno mnenje, še posebno državljane afriških korenin. Zdajšnji val protestov se vleče od poletja, ko jih je spodbudila smrt temnopoltega mladeniča v Fergusonu v zvezni državi Louisiana. Sledili so protesti zaradi smrti temnopoltega preprodajalca cigaret Erica Garnerja na Staten Islandu v New Yorku.

Brinsleyjevo dejanje je seveda mogoče le obsojati, to je s Havajev, kamor je odpotoval na božične počitnice, storil tudi predsednik Barack Obama: »Policisti, ki služijo našim skupnostim in jih varujejo, sleherni dan tvegajo lastno varnost in zaslužijo si naše spoštovanje in hvaležnost.« Ostro se je odzval ameriški pravosodni minister Eric Holder, ki je napad označil za barbarski, newyorški župan Bill de Blasio pa govori o umoru, izvedenem v slogu usmrtitve. 

Deli s prijatelji