KLOFUTA

Sodnikova žena Zdenka (53) zaradi klofute na psihiatrijo

Objavljeno 15. julij 2013 17.52 | Posodobljeno 14. julij 2013 21.05 | Piše: V. J.

Zdenka Kvesić iz Osijeka je polnoletnega sina, ker jo je žalil, oklofutala, zato so jo zaprli na psihiatrijo in prisilno privezali na posteljo.

Lisice mu je tako rekoč nataknil njegov pes.

OSIJEK – 53-letna Zdenka Kvesić, žena osiješkega sodnika Anteja Kvesića, že dva tedna leži v tamkajšnji psihiatrični kliniki privezana na posteljo. Zaprli so jo, ko je oklofutala svojega odraslega sina. Zdenkina hči in sestra sta bolnišnico prijavili zaradi neprimernega ravnanja z bolnico, a se ni nič spremenilo. Le to, da so ji postavili diagnozo – shizofreno-manična motnja.

V sredo, 26. junija, popoldne je Zdenka oklofutala polnoletnega sina, potem ko jo je ta žalil. Najprej jo je priprla policija, nato pa so jo s policijskim avtom odpeljali na psihiatrijo – čeprav ni bila agresivna, tudi vpila ni, delovala je le preplašeno in zmedeno. Po prispetju v bolnišnico se je morala preobleči – pod nadzorom dveh policistov.

Ko je še isti večer v bolnišnico prispela zaskrbljena Zdenkina sestra Mara, je bila šokirana, ko jo je našla privezano na posteljo.

Prisilna hospitalizacija žvižgača

Nedavno so poročali tudi o prisilni psihiatrični hospitalizaciji žvižgača, upokojenega polkovnika Branka Kakarića, ki je vztrajno opozarjal na kriminalna ozadja pri razminiranjih, dokler ga niso prisilno odpeljali v zagrebško psihiatrično kliniko Vrapče. Šele potem ko mu je uspelo obvestiti javnost, kako ga tam obravnavajo, so ga izpustili. Kot je povedal dober poznavalec razmer v hrvaških psihiatričnih ustanovah, so nedopustne manipulacije z ljudmi za zaprtimi zidovi množičen pojav. Psihiatri pacientom postavljajo takšne diagnoze, ki preprosto ne dopuščajo izhoda.

Za zagotovitev njenih pravic, ki ji pripadajo kot pacientki, je Mara najela odvetnico Jasminko Biloš. Ta ugotavlja, da z Zdenko ravnajo kot z osebo, ki ima hude duševne težave, čeprav to ni res. Kljub odvetničinemu posredovanju je niso izpustili na prostost, so ji pa odvzeli mobilnik in ji napovedali, da jo bodo prisilno zdravili. Z odvetnico se sme pogovarjati le v prisotnosti medicinskega osebja bolnišnice.

»Vsak pacient, ki nima takšnih posebno hudih duševnih motenj, da bi bil lahko nevaren sebi ali okolici, ima pravico, da se sam odloča, ali bo prostovoljno ostal v bolnišnici in ali bo prostovoljno privolil v diagnostiko in terapijo,« poudarja odvetnica Biloševa ter dodaja: »S prisilnim zadrževanjem moje klientke so grobo načete tako pravice pacienta kot temeljne človekove pravice do svobode in dostojanstva, saj je izpostavljena prisilnemu zadrževanju in ponižujoči obravnavi.« Vprašljivo je tudi, ko bo sojenje, ali ji ga lahko zagotovijo kolegi njenega moža Anteja Kvesića, ki je sodnik osiješkega županijskega sodišča. 

Deli s prijatelji