RADIOAKTIVNI

Smrtonosni plen tatov

Objavljeno 22. april 2015 10.25 | Posodobljeno 22. april 2015 10.25 | Piše: E. B.

V Mehiki izginil radioaktivni iridij-192, ki ga uporabljajo v zdravstvu in medicini. Strah, da so mehiški karteli razširili svojo dejavnost tudi na krajo jedrskih snovi.

Fotografija je simbolična

Izginil je radioaktivni material, pet mehiških zveznih držav je razglasilo rdeči alarm: če bi tatovi odstranili jedrsko snov iz posode, bi ta namreč nevarno, tudi smrtno ogrozila prebivalstvo, opozarjajo oblasti.

Pogrešajo iridij-192 iz podjetja Garantia Radiografica e Ingenieria, ki ga uporabljajo v industrijski radiografiji. Neznanci so ga ukradli s tovornjaka v Cardenasu v Tabascu na jugovzhodu Mehike, pod drobrnogledom pa so še zvezne države Campeche, Chiapas, Oaxaca in Veracruz. Z radioaktivno snovjo, s katero zdravijo tudi raka, je treba ravnati skrajno previdno in z ustrezno zaščito. Stik z njim, tudi le za nekaj minut, lahko povzroči trajne posledice zaradi opeklin ali akutne radioaktivne bolezni, če bi kdo preživel v bližini nezavarovanega radioaktivnega materiala nekaj ur ali dni, pa bi lahko umrl. Če bi kdo opazil pogrešani jedrski material, naj se mu nikakor ne približa na več kot 30 metrov in naj nemudoma obvesti policijo, pozivajo prebivalstvo z notranjega ministrstva in iz civilne zaščite, kjer upajo, da bodo tudi tokratne tatove kmalu izsledili – iščejo jih namreč tudi zvezni policisti, vojska in mornarica.

V Mehiki, kot kaže, radioaktivni material izginja kar pogosto: decembra 2013 so neznanci odpeljali tovornjak z medicinsko napravo za zdravljenje raka z visokoradioaktivnim kobaltom-60 blizu mehiške prestolnice, a se je izkazalo, da tatovi v resnici sploh niso vedeli, kaj so ukradli. Oblasti so jih po preplahu, ki je zajel tudi ZDA, kmalu prijele in zasegle nevarni material, radioaktivna snov pa je izginila (in se k sreči brez posledic vrnila v varne roke) julija lani in februarja letos. Kljub temu se oblasti bojijo, da bo jedrski material morda nov vir prihodkov organiziranih kriminalnih skupin; mehiški mamilarski karteli so namreč svojo dejavnost že razširili na krajo goriva in izkoriščanje rudnikov železove rude, pred nekaj dnevi pa je policija prijela tatove, ki so odpeljali tovornjak z zelo vnetljivim in strupenim paraformaldehidom. 

Deli s prijatelji