OBSOJEN

Šel k otroku, končal v zaporu

Objavljeno 20. avgust 2013 14.18 | Posodobljeno 20. avgust 2013 14.18 | Piše: E. B.

Hrvatu, ki je v Bristolu zabredel v kokainsko tolpo, je kraljevo sodišče namenilo šest let.

Fotografija je simbolična.

Leta 2007 je diplomiral iz zgodovine na prestižnem Oxfordu, kariera ga je čakala tako v domačem Zagrebu kakor na Otoku: toda Mihovil Raos, iz ugledne družine, ki so jo zaznamovali uspehi iz medicinske in gradbene stroke, namesto v krogu družine in zaposlen na kateri od uglednih univerz preživlja čas – za rešetkami, razkriva časnik Nedjeljni jutarnji.

Doštudiral na elitnem Oxfordu

Hrvat, ki je obiskoval zasebno klasično gimnazijo, je leta 2003 zapustil domovino in odpotoval študirat na tuje, a z napačnimi se je spečal že doma, povedo njegovi prijatelji: nekoč zelo priljubljen dijak je zapadel v preprodajo drog in izgubil ugleden status v družbi, njegovi domači, ki so zadovoljno spremljali odlične šolske uspehe, pa niso slutili, da je Miha, doma razvajen do obisti in brez kančka odgovornosti do premoženja staršev, že tarča številnih preprodajalcev, ki želijo izterjati dolgove, temveč so ga ponosni pospremili na Otok. Toda Mihove težave so tam le za nekaj časa potihnile: kmalu se je povezal s preprodajalci kokaina, ki jim je že po nekaj mesecih dolgoval bajne zneske, te pa so potem poravnali dobri prijatelji in sorodniki iz domovine, ki so poleteli v Anglijo izplačat gangsterje, da bi Miho izpustili iz zaklenjenega stanovanja!

Droga visoke kakovosti

Toda Raos, ki je kljub kriminalnemu življenju uspešno opravljal študijske obveznosti, je bredel le še globlje, krivde, da s svojim ravnanjem ogroža bližnje, preprosto ni občutil. Prijatelje je v svoji bližini obdržal z divjimi zabavami, za katere pa ni imel ne denarnega kritja in ne dovoljenja – eno takih so mu 2007 preprečili policisti s Hvara, ki so izpraznili najeto turistično ladjo in pošteno oglobili prevzetnega Miho, toda ta se je preprosto zatekel nazaj v svoj drugi dom, na Otok, in pozabil na domovino. Postal je člen bristolske kokainske združbe, ki je z belim prahom oskrbovala svetovni jetset pa tudi sama živela na veliki nogi, se vozila v črnih limuzinah in nosila drag nakit. O šefih tolpe, Curtisu Brooksu in Libijcu Rabiju Edukaliju, so poročali tudi otoški mediji, ob aretaciji pa so jima zaplenili mamila v vrednosti 1,5 milijona evrov. Tudi Miha ni bil od muh: samo v njegovem kombiju so našli skoraj polovico vsega blaga, preiskovalce pa je šokiralo, da je druščina preprodajala najčistejši kokain, kar so ga kdaj zasegli na Otoku, kar 98-odstotni. No, Hrvat je s prevozom prepovedane droge le odplačeval vrtoglavi dolg združbi, ki se mu je nabral v letih, kot se je izkazalo, Bristolčana pa sta slovela kot neusmiljeni vodji, ki svojim mulam nista privoščila niti dostojnega preživetja, kaj šele delčka razkošja, s katerim sta razpolagala. Maja 2011 se je po naključju začela obsežna akcija Strela: na avtocesti med Londonom in Bristolom so med rutinskim nadzorom prometa prijeli voznika renault clia s pol kilograma kokaina, a ker je bil ta neverjetne kakovosti, so preiskovalci takoj domnevali, da je droga namenjena visoki družbi, torej so v ozadju mnogo večje količine prahu.

V zgodbi se je kot eden od kurirjev pokazal tudi Hrvat, ki so ga v Volkswagnovem kombiju prijeli novembra istega leta: 26-letnik, namenjen v porodnišnico, kjer je njegovo dekle ravno rodilo njunega prvega otroka, je končal za zapahi. Kraljevo sodišče v Bristolu mu je pred tedni namenilo šest let in osem mesecev (vsi kurirji iz tolpe so dobili po štiri do deset let, Brooks in Edukali pa štirinajst oziroma dvajset let), za pogojni izpust pa lahko Raos prvič zaprosi 2016. 

Deli s prijatelji