EKSKLUZIVA

S svojo krivdo mastno služi

Objavljeno 16. julij 2012 14.26 | Posodobljeno 16. julij 2012 14.27 | Piše: Emanuela Bubanj

Razvpiti kapitan Coste Concordie Francesco Schettino prvič privolil v intervju.

Francesca so aretirali v soboto.

NEAPELJ – Kar pol leta je potreboval, da je končno javno spregovoril in pojasnil okoliščine tragedije, v kateri je umrlo 32 ljudi, a Francesco Schettino si je z nedavnim intervjujem nakopal le še več jeze in ogorčenja svojcev pokojnih in kritike tožilstva.

50.000 evrov za ekskluzivo

Kapitan nesrečne Coste Concordie, ki je 13. januarja letos nasedla v toskanski plitvini ob otoku Giglio s 4252 ljudmi na krovu, je po veliki medijski tekmi vendarle privolil v ekskluzivni intervju za hišo Mediaset, že kmalu po oddaji pa je završalo, da mu je Berlusconijeva televizija za pogovor odštela kar 50.000 evrov. V Mediasetu se na vročo polemiko seveda ne odzivajo, voditelj oddaje je obtožbe o plačilu zanikal po twitterju, na dan pa so prišle še govorice, da naj bi se brezvestni kapitan začel o ceni za svoje zlate besede pogajati že dan po brodolomu! Njegove izjave, ki se sicer vse od tragedije nenehno spreminjajo, so znova razburile javnost, saj Schettino še vedno ne prevzema polne odgovornosti za malomarno ravnanje in povzročitev smrti, priznal je le, da ni bil dovolj pozoren na dogajanje na krovu – a ta je bil takrat pač v rokah prvega častnika, ki pa v nasprotju z njim ne bi smel spregledati preteče nevarnosti, vztraja. Spotakljivemu vprašanju, s čim se je ukvarjal, ko je ladja nasedla, se seveda ni mogel izogniti, a novinarja televizijske mreže Canale 5, ki je namignil, da se je zabaval z ljubico, je takoj utišal in zatrdil, da ga je tik pred usodnim trenutkom zmotil telefonski klic upokojenega kapitana z Giglia – ko pa ga je povprašal o najmlajši, komaj petletni žrtvi nepojmljive nesreče, se je vendarle zlomil in zajokal.

A sočutja in razumevanja si nikakor ni pridobil, še več, je prepričan tožilec Francesco Verusio, zgolj potrdil je govorice, da je navaden lažnivec, ki bi storil vse, samo da se ubrani zapora. Ta ga kljub temu utegne doleteti. Sodišče ga je sicer izpustilo iz hišnega pripora, vendar ne sme zapustiti domačega kraja Meta di Sorrento v bližini Neaplja. Zaradi brodoloma, povzročitve smrti iz malomarnosti in zapustitve ladje še pred koncem evakuacije, ki se je povrhu začela mnogo prepozno in v izjemno slabi organizaciji, Schettinu grozi skupaj do 15 let zapora, poleg kapitana pa so se na zatožni klopi znašli še trije vodilni iz ladjarskega podjetja. Ameriška družba Titan Salvage je sicer junija začela odstranjevati potopljeno križarko. Dela, ki naj bi trajala približno leto dni, bodo stala okoli 300 milijonov dolarjev, koristoljubci na otoku Giglio pa si že manejo roke, saj dogajanje spremlja vse več turistov.

Deli s prijatelji