ŠOKANTNO

Reški gradbinec 18 let v garaži imel sužnja

Objavljeno 24. november 2014 20.48 | Posodobljeno 24. november 2014 20.48 | Piše: V. J.

Hrvaška policija in sodišče preiskujeta primer sodobnega suženjstva.

REKA – Policisti oddelka za boj proti organiziranemu kriminalu so 62-letnega Milovana Gvozdenovića prijeli zaradi suma, da je 18 let zadrževal vrstnika, ki je moral zanj brezplačno suženjsko opravljati različna fizično težka dela. Preiskovalna sodnica županijskega sodišča Ksenija Zorc je zoper osumljenega zaradi nevarnosti, da bi vplival na priče, odredila enomesečni preiskovalni zapor. Gvozdenović se mu lahko izogne s plačilom 7820 evrov varščine.

Lažna obljuba o zaposlitvi

V Bosni in Hercegovini rojeni Milan Gvozdenović na Reki opravlja gradbeno obrt. Suženjski odnos je s svojim vrstnikom, čigar identitete policija ne razkriva, vzpostavil pred 18 leti. Vrstnik je, ker se je materialno znašel prav na dnu, sprejel Gvozdenovićevo ponudbo, naj dela zanj. Obljubil mu je, da ga bo zaposlil v svojem podjetju, ter mu zato, da uredi potrebne papirje, vzel osebne dokumente. Gvozdenović je žrtev vselil v svojo garažo v mestni četrti Krnjevo. Čeprav razmere niso primerne za bivanje, je žrtev tam ostala celih 18 let. Gvozdenović ga je zlahka nadzoroval, saj je bival v bližnjem blokovskem stanovanju na Crnčićevi 7. Pred leti se je po razvezi preselil nekaj vhodov stran, tako da je svojega sužnja še vedno zlahka nadziral.

O Gvozdenoviću sosedje pravijo, da je svojo hitro vzkipljivo naravo izkazoval med rednimi obiski v barčku Capone. Potem ko je zvrnil nekaj kozarčkov, se je rad ter zlahka zapletal v prepire in vanje posegal tudi s pestmi.

Nočni hrup priklical policijo

Čeprav je Gvozdenović vrstnika nadziral, bi ta vendarle lahko tudi pobegnil. Nase ga je lastnik privezal z zatrjevanjem, da ga ima prijavljenega kot svojega zaposlenega. V zablodi ga je Gvozdenović ohranjal tako, da mu je dajal podpisovati na videz resnične, dejansko pa lažne delovne pogodbe. Zagotavljal mu je, da mu plačuje vse dajatve iz delovnega razmerja, z zaslužkom pa, da mu bo kupil stanovanje.

Sosedje so poznali oba, niso pa vedeli za njun resnični odnos. Menili so, da je Gvozdenović svojemu delavcu omogočil bivanje v garaži – iz človekoljubnih nagibov! Niso pa vedeli, da lastnik izkoriščanemu omogoča le en dnevni obrok in ga dodatno trpinči, kadar ga obišče pijan. So pa slišali, kako stanovalec za zaprtimi garažnimi vrati često brusi, vrta, razbija. Ropot se je ob Gvozdenovićevih obiskih v garaži zavlekel pozno v noč. Ropotalo je tako, da sosedje niso mogli spati. Ker pa so poznali Gvozdenovićevo vzkipljivo nasilnost in se z zoprnikom niso hoteli zapletati, so nočni ropot potrpežljivo prenašali. Šele ko je zaradi hrupa enemu od bližnjih stanovalcev počil film, je poklical nočno policijsko patruljo, naj preveri, kaj se v garaži sploh dogaja. S primerom sodobnega suženjstva se zdaj ukvarjajo državne službe.

Deli s prijatelji