KNJIGA

Razvratna nuna je tudi trikrat morila

Objavljeno 20. januar 2015 20.11 | Posodobljeno 20. januar 2015 20.11 | Piše: E. B.

Nemec Herbert Wolf v knjigi razkriva škandal v rimskem samostanu izpred 150 let.

Želela je pomagati človeku v stiski, a je nasedla sleparju

Lezbični seks, orgije in umori: se sliši kot sočna kriminalka z velikega platna? Gradivo v skrivnem vatikanskem arhivu, med katerim je tudi izpoved nemške plemkinje, pripoveduje pristno zgodbo izza zidov samostana v Rimu!

Herbert Wolf, ugledni poznavalec Rimskokatoliške cerkve, razkriva škandal v Sant'Ambrogiu izpred 150 let, katerega glavna junakinja je zlovešča nuna, ki je s svojim vplivom ustrahovala mlajše sestre, jih zapeljevala in silila v spolna razmerja. Da je že večkrat imela čast pokukati v raj, da z nebes prejema pozive, naj v mesene užitke povabi druge nune, jim je govorila, v nedovoljeni akt naj bi spodbudila tudi mladega teologa, ki ga je prepričevala, da ga je obsedel hudič, ki da ga bo lahko pregnala le ona s svojim duhom in telesom, redno je seksala z duhovnikom. Nune iz Sant'Ambrogia se glasi naslov nedvomno udarne knjige Nemca Wolfa, ki je iz spornih arhivov izbrskal šokantno zgodbo in jo povezal v odmevno delo, to je zdaj izšlo tudi v angleškem jeziku.

Poskušali so jo zastrupiti

Grozljive izkušnje v samostanu je pred 150 leti zapisala princesa Katarina von Hohenzollern-Sigmaringen, ki je Rim prvič obiskala pri sedemnajstih letih, pisalo se je leto 1834, skoraj četrt stoletja pozneje pa se je v večnem mestu kar naselila, potem ko je dvakrat ovdovela in se sklenila zapisati veri v kar najstrožji obliki. Novačenje nekdanje aristokratinje je prevzela sestra Maria Luisa, piše zgodba, Katarino je nuna tako očarala in začarala, da je postala kar prepričana, da jo lahko resnično popelje v nebesa, da ima nadnaravne moči in vlogo svetnice: v petnajstih mesecih bivanja je spoznala tudi Petra Kreuzburga, ki naj bi ga oblegali demoni in ki je svoje izkušnje z Mario Luiso tudi do potankosti popisoval. V nadvse umazanem jeziku, je spoznala nekdanja plemkinja Katarina, ki se je vpliva Marie Luise sčasoma začela bati, zato so se je lotili pomisleki glede nadaljnjega bivanja v samostanu. Takrat so jo, tako je bila prepričana, poskušali celo zastrupiti, da bi jo utišali in ji preprečili odhod: nenadoma je hudo zbolela, a po čudežu preživela, takoj ko je nabrala moči, pa je pisala bratrancu Gustavu Adolfu zu Hohenlohe-Schillingsfürstu, zaupniku papeža Pija IX., in mu izrazila strah za svoje življenje ter ga prosila za pomoč.

Bratranec ji je omogočil, da je samostan zapustila že v nekaj dneh, po nekaj tednih pa se je nad ravnanjem nun v Sant'Ambrogiu pritožila uradnim cerkvenim organom, ki so uvedli preiskavo in ugotovili skrajno nespodobno ravnanje za zidovi samostana in nedopustne zlorabe predvsem sestre Marie Luise. Ta naj bi vodila posebne obrede iniciacije novih nun, ki so vključevali poljubljanje, vsakršne dotike, oralno zadovoljevanje in objeme, vse to naj bi bilo namreč potrebno za vstop v nebeško kraljestvo. Maria naj bi redno spolno občevala tudi z duhovnikom, ki naj bi jo s spolnim odnosom blagoslavljal in ji odpuščal grehe, izkazalo se je še, da je poskušala umoriti tako aristokratinjo Katarino kot tudi neko nuno, ki naj bi ji podtaknila toliko opija, s katerim bi lahko pokončala še konja! In še, tri umore naj bi tudi zagrešila, za vsa dejanja pa so Marii Luisi namenili osemnajst let popolne osamitve.

Samostan so po izbruhu škandala razpustili, tako so veličastni prostori v minulih desetletjih večkrat spremenili namembnost, Sant'Ambrogio je nekaj časa gostil tudi nočni klub. Skrivne arhive je odprl šele papež Janez Pavel II., bilo je 1998., Wolf pa je bil eden od prvih šolnikov, ki so mu omogočili vstop v svet pokvarjenih skrivnosti in pisanje zgodbe o razvratu za zidovi Vatikana.

Deli s prijatelji