GROZOTE

Rane Amande, Michelle in Gine nikoli zaceljene

Objavljeno 18. maj 2013 15.49 | Posodobljeno 18. maj 2013 15.51 | Piše: E. B.

Žrtve pošasti iz Ohia bodo vse življenje občutile telesne in duševne posledice.

Ariel Castro.

CLEVELAND – Da je 52-letni Ariel Castro pošast, je nedvomno preblaga oznaka, ob trpinčenju, ki ga je v minulem desetletju povzročil trem dekletom, danes ženskam, in o katerem prihaja v javnost vse več podatkov, se namreč od groze strese prav vsak, posledice, s katerimi bodo morale živeti njegove žrtve, pa so nepredstavljive.

Že nekatere telesne poškodbe Gine DeJesus, Amande Berry in Michelle Knight kažejo na okrutnost Castrovih dejanj in se ne bodo nikoli zacelile, za tako globoko ranjeno dušo pa pač ni zdravila. Sprevrženost zločinca očitno ni poznala meja, saj je imel Castro svoje žrtve večino časa vklenjene z verigami in ujete v pasje ovratnice. Kot so pojasnili nekateri zdravniki, ki bdijo nad osvobojenimi, bodo med drugim potrebovale naporno zdravljenje prizadetega sluha, predvsem pa sklepov in kosti, na katerih sta omejeno gibanje in dolgotrajno ležanje v prisiljenih položajih povzročila morda tudi nepopravljivo škodo. DeJesusova naj bi imela delno ohromljen vrat oziroma težave s premikanjem glave, Knightova pa bo zaradi preštevilnih udarcev potrebovala obrazno rekonstrukcijo. Vse trpijo zaradi preležanin, najmanj poškodovana pa je menda Berryjeva, ki naj bi ji Castro s trpinčenjem delno prizanašal, zato ji je uspelo nabrati še toliko moči in poguma, da je priklicala pomoč. Amanda, ki je mučitelju morala roditi otroka, je edina, ki je obtoženec ni iznakazil, zato so oblasti po čudežni odrešitvi objavile samo njeno fotografijo. Dekleta so v ujetništvu imela vlogo Castrovih spolnih suženj: govoriti so smele le, ko so bile vprašane, da ne bi vpile, jim je čez usta redno lepil debel trak, preden je zapustil hišo, pa jim je prelepil kar ves obraz, tudi oči; prost je bil le nos, trak pa je potem odstranil tako nasilno, da jim je običajno odtrgal tudi kožo! Dekleta je redno posiljeval in jih kaznoval, če so zanosila: Knightova je bila noseča kar petkrat, pošast pa ji je splav vsakokrat sprožila z brcanjem in udrihanjem po žrtvi ter stradanjem. Z Michelle si menda ni želel otroka, ker je bila za njegove okuse prenizke rasti in domnevno premalo inteligentna, Gina, ki mu ravno tako ni bila posebno pri srcu, pa ni nikoli zanosila, a jo je Castro, kar za zabavo, ravno tako marsikdaj prikrajšal za hrano za daljša obdobja, pri tem pa jo silil, da je pri jedi opazovala ostali dve žrtvi.

Berryjeva naj bi bila v drugačnem položaju kakor ostali dve, Castro naj bi bil na svoj izprijeni način zaljubljen vanjo, zato jo je pretepal redkeje, a je bila kljub temu marsikdaj vklenjena, redno jo je tudi posiljeval – a ko je zanosila, si je želel njenega otroka, hčerke pa menda ni trpinčil in jo je kdaj celo peljal v javnost. Rešenim žrtvam je podporo izrazila tudi danes 25-letna Avstrijka Natascha Kampusch, ki je v ujetništvu preživela osem let, dokler ji pred sedmimi leti ni uspel pobeg. Pojasnila je, da se je v svetlejšo prihodnost zmogla zazreti šele, ko ji je uspelo zakopati sovraštvo do svojega mučitelja, Wolfganga Priklopila: spominov na trpljenje pač ne more izbrisati, a se je naučila živeti z njimi, pri tem pa svobodo zajema z veliko žlico. S travmami se je najučinkoviteje spopadla z izpovedmi, je pojasnila: javno je spregovorila o ujetništvu, sodelovala je pri promociji filma, ki je nastal po njeni resnični zgodbi, in spisala knjigo.

Naj še pristavimo, da bodo Castru po vsej verjetnosti sodili za ugrabitve, posilstva in povzročitve hudih telesnih poškodb, če pa k obtožbam dodajo še pet umorov zaradi splavov, ki jih je nasilno sprožil pri Knightovi, ga lahko doleti tudi smrtna kazen. Obtoženec menda zanika vsakršno krivdo, očeta in njegove brutalne zločine pa so obsodili tudi njegovi štirje otroci – nazadnje Emily, ki sedi za zapahi, ker je svojemu novorojenčku poskušala prerezati vrat.

Deli s prijatelji