ARETACIJA

Prijeli Plešastega

Objavljeno 20. avgust 2013 23.05 | Posodobljeno 20. avgust 2013 23.05 | Piše: A. Sa.

Mehiške oblasti so z aretacijo obglavile eno izmed treh največjih mamilarskih združb. V zadnjih sedmih letih je v bojih, povezanih z drogami, umrlo več kot 70.000 ljudi.

Fotografija Marie Ramireza, ki jo je na svoji spletni strani objavila ameriška služba za preprečevanje trgovanja z drogami.

CIUDAD DE MEXICO – Mehiške oblasti so objavile, da je bil v soboto aretiran Mario Ramirez Trevino, vodja Zalivskega kartela, s čimer so mamilarskim združbam, ki zadnjih nekaj let terorizirajo Mehiko, zadale pomemben udarec. »Vodjo zločinske organizacije, ki je deloval na severu države,« so sporočili z notranjega ministrstva, so ujeli vojaki v kraju Rio Bravo na meji z ameriško zvezno državo Teksas.

Mario Ramirez Trevino, znan po vzdevku El Pelon ali Plešasti, domnevno star 51 let, naj bi se na čelo Zalivskega kartela zavihtel potem, ko so oblasti septembra lani aretirale tedanjega vodjo Jorgeja Eduarda Costilla, imenovanega tudi El Cossa. Ker je Plešasti v Združenih državah Amerike obtožen za več zločinov, med drugim preprodajo kokaina in marihuane, so ZDA za vse podatke, ki bi pripeljale do njegove aretacije, ponujale pet milijonov dolarjev nagrade. Kaj je odločilno pripomoglo k sobotni aretaciji, ni znano.

Mehiški predsednik Enrique Pena Nieto, ki je položaj prevzel decembra lani, je napovedal spremembo strategije oblasti v tako imenovani vojni proti mamilom. V nasilju, povezanem z drogami, je namreč bilo v Mehiki od leta 2006 do danes ubitih več kakor 70.000 ljudi. Njegov prvi velik uspeh v vojni je bil aretacija vodje združbe Zetas, Miguela Angela Trevina Moralesa, julija letos, drugi je nedavno prijetje vodje Zalivskega kartela.

Zalivski kartel je eden izmed najstarejših mehiških kriminalnih združb, domnevno je nastal v 30. letih prejšnjega stoletja. V obdobju prohibicije naj bi v Združene države Amerike iz Mehike organiziral tihotapljenje alkoholnih pijač. Združba, ki je bila na vrhuncu moči okoli leta 2005, je nadzorovala tihotapske poti z nezakonitimi drogami na vzhodu in severovzhodu Mehike. Precej vpliva in moči, predvsem pa članov, je v zadnjih treh letih izgubila v boju s kriminalno združbo Zetas. V združbo Zetas so vključeni nekdanji člani mehiških posebnih enot za boj proti drogam, ki so prestopili na drugo stran in se sami vključili v mamilarske posle. Do leta 2010 je vrh Zalivskega kartela najemal plačance združbe Zetas za najbolj umazane posle. Pri Zetasu so pred tremi leti spoznali, da jim bo šlo bolje, če gredo na svoje, z nekdanjimi delodajalci so se zaradi tega, se ve, sprli in začelo se je medsebojno krvavo obračunavanje. Trenutno je Zetas vsaj tako močna kriminalna združba kakor Zalivski kartel, v najbolj krvave spore za nadzor nad glavnimi tihotapskimi potmi iz Mehike v ZDA pa se zapleta s še enim mamilarskim kartelom, in sicer združbo Sinaloa. To vodi Joaquin Guzman, imenovan El Chapo ali Pritlikavec, ki je po prijetju Plešastega najbolj iskani kriminalec v Mehiki.

Deli s prijatelji