AKCIJA

Predaja Šarića, »da bi se izognili prelivanju krvi«

Objavljeno 20. marec 2014 17.44 | Posodobljeno 20. marec 2014 17.44 | Piše: E. B.

Darko Šarić, ki je zdaj v beograjskem priporu, se je predal v Južni Ameriki.

Po štirih letih so v skupni policijski akciji Črne gore in Srbije prijeli narkokralja Darka Šarića. Vodjo enega največjih kriminalnih klanov na Balkanu naj bi srbska varnostno-obveščevalna služba Bia izsledila nekje v Južni Ameriki in ga izročila Črni gori, kjer se je za kratek čas sestal z materjo, ženo in sinom, v torek zjutraj pa so ga že prepeljali v Beograd na prvo zaslišanje.

»Opravili smo identifikacijo. Šarić ni videti spremenjen, ni opravil nobene plastične operacije. Je pa zagorel in v odlični telesni formi,« je za Blic povedal vir s srbskega notranjega ministrstva in zanikal namigovanja, da je mafijski šef na begu spremenil svoj videz pod kirurškim nožem. Šarić se bo 24. marca že pojavil pred roko pravice, ko se bo nadaljevalo sojenje tudi nekaterim drugim članom njegove kriminalne tolpe. Skupno so jih do zdaj obtožili 39, a se ji je na zatožni klopi znašlo le enajst. Devet jih je krivdo priznalo (prisodili so jim od slabih treh let zapora pa do dobrih deset, po večini so jim tudi zaplenili nepremičnine, avtomobile in več milijonov evrov denarnega premoženja), trije, ki se bodo tako izognili kazni, so dobili status sodelavcev oblasti, na begu pa naj bi jih bilo še osemnajst – petnajst jih iščejo zaradi tihotapljenja kokaina, tri pa zaradi pranja denarja.

Že februarja brezpogojna predaja

Aretacijo 43-letnega Darka Šarića je že pred tednom dni napovedal srbski podpredsednik vlade Aleksandar Vučić, čigar Srbska napredna stranka je, naj spomnimo, zmagala na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah, najverjetnejši kandidat za premiera je tudi naznanil, da bo med glavnimi cilji njegove vladavine boj proti korupciji in kriminalu. Za veliki uspeh gre zahvala predvsem posebni tajni skupini, ki jo je Vučić ustanovil julija lani.


Slovencem sojenje že junija

V slovenski akciji Balkanski bojevnik je bilo prijetih 17 ljudi, med njimi domnevni vodja Dragan Tošić, ki naj bi vodil slovenski del Šarićevega narkokartela. Ljubljansko okrožno sodišče je novembra 2012 štiri obtožene obsodilo, druge pa oprostilo, med njimi tudi Tošića. Višje sodišče je po poročanju Dela novembra lani odredilo, da se sojenje oproščenim ponovi, tako se bodo morali Tošić in 12 soobdolženih − Dragan BeljkašJakob RemškarMirzet in Miralem LucevićPeter Khermayer, Boštjan KopčičRobert ŠabićÐemajli MandjukaSuzana RemškarZdenka KondićValter Abramović in Tadej Poljak, ki jih je prvostopenjsko sodišče najprej oprostilo očitkov vpletenosti v trgovino z mamili, znova zagovarjati, in to že 2. junija. Višje sodišče je hkrati ugodilo pritožbi tožilstva in četverici obsojenih krepko zvišalo zaporne kazni. Anesu Selmanu, ki je bil obsojen na deset let zapora in je od razglasitve prvostopenjske sodbe na begu, Marku Bubliću, ki so mu prisodili osem let, in Dejanu Zupanu, izrekli so mu (okrožno sodišče) sedem let, so kazni zvišali na 15 let zapora, Sandri Udrih pa so namesto štirih določili kar osem let. 
 

Kot so povedali na novinarski konferenci, so kar 270 dni sledili Šarićevemu klanu in družini: pri srbski varnostno-obveščevalni službi se je s primerom ukvarjalo dvajset ljudi, z njimi pa so sodelovali še pripadniki več kot petnajstih tujih služb. Potem ko so razbili Šarićevo mrežo v skupno štirih državah v Južni Ameriki, so krenili v akcijo, 24. februarja pa se je oglasil obtoženčev odvetnik, ki je ponudil brezpogojno predajo, »da bi se izognili prelivanju krvi«, obtoženec je, preden so ga izročili srbskim oblastem, prosil le za polurno srečanje z družino. Usklajeno akcijo sta potem vodila pravosodna ministra Srbije Nikola Selaković in Črne gore Duško Marković, poroča Blic, tožilstvo pa Šariču med drugim očita tihotapljenje skupno 5,6 tone kokaina in pranje 22 milijonov evrov. »To je veliki dan za Srbijo, za našo regijo in ves svet. Danes smo prijeli Darka Šarića. Za pomoč smo še posebno hvaležni Cii ter varnostnim službam Slovenije, Avstrije, Italije, Španije in Belgije,« je ob pomembnem dogodku še povedal Selaković.

Od lani sojenje v odsotnosti

Naj spomnimo, oktobra 2009 je Šarićevo ime polnilo strani svetovnih medijev, potem ko so po skupnih prizadevanjih srbskega notranjega ministrstva, ameriške agencije za boj proti drogam Dea in urugvajske policije zaplenili velikansko količino droge. To se je zgodilo v luki Santiago Vasquez, 25 kilometrov zahodno od Montevidea, na jahti Maui, ki je bila v lasti hrvaškega državljana, na zaporno kazen zdaj že obsojenega Anastazija Martinčića in ravno tako pripadnika kriminalnega klana, in ki je plula pod zastavo Združenega kraljestva. Prijeli so tudi Urugvajca in Srba, ki sta poskušala pošiljko 2,8 tone belega prahu pretihotapiti na čezoceansko ladjo, namenjeno v zahodno Evropo. Beograjska policija je v vzporedni akciji aretirala še nekaj pripadnikov Šarićeve skupine, ki so se zatekli v Srbijo, za narkokraljem pa se je izgubila vsaka sled. Januarja 2010 so za njim razpisali mednarodno tiralico; nekateri mediji so poročali, da naj bi Šarić, sicer rojen v Črni gori, od 2005. pa srbski državljan, pobegnil v Švico, srbske oblasti so preverjale tudi, ali se morda pod drugim imenom skriva v Republiki Južni Afriki, a se je izkazalo, da se je zadnja leta selil iz ene južnoameriške države v drugo. Naj še pristavimo, konec 2010. so prijeli tudi njegovega brata Duška Šarića, ki mu zaradi preprodaje droge in pranja denarja sodijo v Črni gori.

Darku Šariću, ki so mu v zadnjih letih zasegli že velik del premoženja, so že aprila lani začeli soditi v odsotnosti. V Beogradu njemu in njegovi tolpi očitajo tihotapljenje kokaina iz Južne Amerike v zahodno Evropo, v ločenem postopku pa jih bremenijo pranja denarja: sredstva so med privatizacijo vlagali v srbska podjetja, na zatožni klopi pa so tudi nekateri njihovi poslovni partnerji in odvetniki, ki so omogočali nemotene transakcije. Mnogi pa napovedujejo, da bo prav ta proces nedvomno razkril tudi številne afere v samem državnem vrhu: Šarić je s svojo dejavnostjo prepredel vse sloje srbske družbe, in če se bo želel učinkovito braniti, ne bo prizanesel nikomur. 

Deli s prijatelji