ZADNJI OBROK

Pred smrtjo hočejo le še dobro jesti

Objavljeno 28. april 2012 17.23 | Posodobljeno 28. april 2012 17.24 | Piše: A. J.

Na smrt obsojeni zaporniki v ZDA imajo pravico do zadnje želje.

Kmečka pojedina.

WASHINGTON – Obsojenci na smrt lahko v Združenih državah Amerike izberejo zadnji obrok, lahko se oprhajo in opravijo zadnji telefonski klic, potem jih odpeljejo v prostor, kjer jih usmrtijo na način, ki so si ga sami izbrali, so razkrili tudi v oddaji televizije Discovery Channel, ki je prikazovala zadnji dan v življenju ameriških obsojencev na smrt.

Pokazali so, kako se obsojenci odzivajo na dejstvo, da jim je ostalo samo nekaj ur življenja, ter na kakšen način želijo umreti. Lahko izberejo smrt z obešanjem, injekcijo ali s streljanjem. Na dan pred usmrtitvijo si lahko omislijo tudi nekatere storitve. »V glavnem si zaželijo priljubljeno hrano,« so povedali čuvaji. Zaradi tega so zapori v ZDA odobrili proračun, s katerim je določena najvišja cena tovrstnega obroka. Tako je omejitev naročila hrane na Floridi 40 dolarjev, v Oklahomi pa približno 15.

Kuhar zadnjih obrokov

Kuhar, ki dela z zaporniki, obsojenimi na smrt v Teksasu, Brian Price, je do zdaj pripravil 189 zadnjih obrokov. Jedem se posveti in jih poskuša napraviti čim okusnejše. »Predstavljajte si, kaj gre tem ljudem po glavi, medtem ko jedo. Zagotovo pomislijo, da je to zadnji obrok hrane, ki ga bodo pojedli v življenju,« pravi Price. Dodaja, da je ravno izbor hrane za zadnji obrok edino, kar je na voljo večini zapornikov pred smrtjo. Pozneje jim je sicer dovoljeno, da se oprhajo ter opravijo še zadnji telefonski klic. Številke po navadi zavrtijo varnostniki, potem pa dajo telefon v roke obsojencu. »To je zadnji telefonski klic. Po njem ne smete nikogar več poklicati. Edini človek, s katerim boste še spregovorili, bo človek, ki vas bo ubil. To je zelo travmatična izkušnja,« je še poudaril kuhar zadnjih obrokov.

Usmrtitev s pištolo je videti tako, da se obsojeni na smrt najprej usede na stol, na drugi strani prostora pa ga že čaka pet uslužbencev. Vsak od njih ima pištolo, ena je vedno prazna. Vsi streljajo v istem trenutku, po usmrtitvi ne vedo, kdo od njih je izstrelil usodni smrtonosni strel.

Obsojenci pa lahko izberejo tudi, da jih pokončajo s smrtonosno injekcijo ali z obešanjem. Zadnji, ki se je odločil za smrt s streli iz petih pištol, je bil Ronnie Lee Gardner, ki so ga usmrtili leta 2010. Smrtna kazen je legalna v 34 ameriških zveznih državah. Letos so pokončali že 15 obsojencev.

Deli s prijatelji