SODBA LJUDSTVA

Posiljevalca golega 
kamenjali do smrti

Objavljeno 02. april 2015 12.09 | Posodobljeno 02. april 2015 12.09 | Piše: E. B.

Razjarjeni Indijci vzeli pravico v svoje roke: obtoženega posilstva linčali na ulici.

Prodajalca avtomobilov, obtoženega posilstva, so kamenjali do smrti.

DIMAPUR – Intervju, poln okrutnih in nečloveških izjav enega od posiljevalcev in morilcev nesrečne Indijke Džjoti Sing Pandej, je vendarle dosegel medije, BBC in youtube sta ga kljub prepovedi minuli teden le objavila. In sprožil predvideni odziv: množica razjarjenih prebivalcev mesta Dimapuru je vdrla v zapor, onesposobila paznike, na ulico zvlekla moškega, obtoženega, da je večkrat posilil neko študentko, in ga pretepla do smrti.

Podobe javnega linča so šokirale svet: golega zapornika so pretepali s palico, ga kamenjali, brcali in pljuvali, dokler ni umrl v peklenskih mukah. A strahotni napad na moškega, 35-letnega prodajalca rabljenih avtomobilov, ki je še čakal na sodbo, je pričakovana posledica neučinkovitega kaznovanja zločincev, menijo podporniki napadalcev, drugi pa opozarjajo, da kljub temu ne gre jemati pravice v svoje roke in krojiti usode obtožencev, sodišča so pač še vedno pristojna za njihovo kaznovanje.

Pred tragičnim dogodkom je skupina, večina naj bi bila študentov, burno protestirala zaradi nedopustnih spolnih zločinov v Indiji, nazadnje pa so vdrli v okrožni zapor, tako da so sesuli dvoje mogočnih vrat, se spopadli s policisti in pazniki ter se dokopali do celice obtoženega. Tega so zvlekli na ulico, ga golega zvezali ob ograjo pri mestnem zvoniku, ga trpinčili in pokončali, potem pa so se odpravili še do njegovega doma in ga zažgali, ogenj so podtaknili tudi v njegovi prodajalni.

Pobesnelih niso mogli ustaviti niti policisti, med njimi je bilo veliko žrtev udarcev s kamenjem, nazadnje jim je le uspelo odstraniti truplo in prijeti nekaj nasilnežev.

Izgred je najverjetneje sprožilo predvajanje spornega dokumentarca 

Nepredstavljiv izgred je, menijo indijske oblasti, nedvomno sprožil dokumentarni film Hči Indije, katerega ključni del je intervju z voznikom usodnega avtobusa Mukeša Singa, na katerem je pred dobrima dvema letoma nepopisno trpljenje doživela 23-letna Džjoti, ki je dva tedna po brutalnem napadu zaradi prehudih poškodb umrla. Film so zaradi šokantnih izjav enega od obsojencev, ki zdaj čaka na rešitev pritožbe na dodeljeno mu smrtno kazen, v Indiji iz strahu zaradi izbruhov v javnosti prepovedali in to zabičali tudi tujim televizijam, a ga je BBC nazadnje le predstavil svetu, njihovemu zgledu pa je sledil še videoportal youtube. K ogledu je pozival tudi oče umorjene Džjoti, ki se kakor vse več Indijcev noče sprijazniti s kritikami, češ da je njegova hči sama izzvala napad, ker je bila v večernih urah pač zunaj svojega doma in v družbi moškega, s katerim ni bila poročena. »Čim več ljudi bi si moralo ogledati film. Če si je posiljevalec in morilec takšne izjave privoščil za zapahi, kdo ve, kaj vse je napletal, ko je bil še na prostosti,« je šokiran Džjotin oče, ki vztraja pri predvajanju enournega dokumentarca, saj obsojenčeve besede žal izražajo mnenje večine Indijcev, ki morajo vsekakor spremeniti miselnost pri obravnavi zločinov nad ženskami.

Toda na indijskem notranjem ministrstvu so besni: vztrajajo pri prepovedi predvajanja, s kršitelji pa nameravajo po koncu temeljite preiskave obračunati.

Deli s prijatelji