SOJENJE

Policija med orkanom 
streljala na civiliste

Objavljeno 06. april 2012 12.44 | Posodobljeno 06. april 2012 12.44 | Piše: Emanuela Bubanj

Pet ameriških mož postave gre za več let za zapahe.

NEW ORLEANS – Pet nekdanjih policistov iz New Orleansa bo vrsto let preživelo za rešetkami zaradi uboja dveh civilistov in streljanja med paniko, ki je zajela mesto po divjanju Katrine.

Štirje, Kenneth Bowen, Robert Faulcon, Robert Gisevius in Anthony Villavas, bodo sedeli od 38 do 65 let, Arthur Kaufman, ki ni sodeloval v akciji, je pa zatajil zločin in prikrojil potek dogodkov, pa šest. Naj spomnimo, 29. avgusta 2005 je silovit orkan udaril mesto v Louisiani in ga skoraj v celoti poplavil; vzel je 1500 življenj, več deset tisoč ljudi je ostalo brez strehe nad glavo. V prvih septembrskih dneh sta v New Orleansu zavladala brezvladje in kriminal, kaos pa so pomagali obvladovati tudi vpoklicani možje v modrem iz drugih zveznih držav. Dvanajst policistov se je 4. septembra odzvalo na radijski klic sodelavcev, ki naj bi bili ogroženi na mostu Danzinger na vzhodu mesta, in ko so prišli na kraj dogodka, jih je pet takoj začelo streljati na domnevno oborožene in nasilne civiliste. Ubili so 17-letnega Jamesa Brissetta in 40-letnega duševno prizadetega Ronalda Madisona, ranili pa štiri. Po prvih uradnih preiskavah so oblasti pridržale in obtožile Lancea Madisona, Ronaldovega brata, ker naj bi prvi ustrelil, grozil in izzval policiste, da so se branili, a kot se je izkazalo po treh tednih preiskave, je bila šesterica na usodnem mostu neoborožena in nenevarna, dvanajst policistov, ki se je odzvalo na klic kolegov, pa je začelo streljati, takoj ko so se izkrcali iz tovornjaka.

Prirejena poročila in izjave

Jabolko spora na Danzingerju naj bi bilo prepričanje šestih civilistov, da je prečenje mostu varno, policisti pa naj bi jim zaprli pot. Ker je bila skupina vztrajna, se je vnel prepir, sredi katerega so možje v modrem domnevno v strahu pred izbruhom nasilja prosili za okrepitev. Kaufman, ki je na kraj dogodka prispel po streljanju, je po številnih pričevanjih Lanceu Madisonu podtaknil pištolo ter pozneje priredil poročila in izjave, preostali pa so se ves proces zagovarjali, češ da so streljali samo zato, ker so v rokah civilistov uzrli orožje. »Policisti so Ronalda hladnokrvno ustrelili in nato merili še na druge. Moji družini so povzročili neizmerno bolečino,« je po izreku kazni povedal Madison.

Deli s prijatelji