TRUPLA TUJCEV

Na trajektu je bilo 46 rešilnih čolnov, uporabili so le dva

Objavljeno 22. april 2014 15.52 | Posodobljeno 22. april 2014 15.52 | Piše: STA, K. K.

»Poskušali smo doseči čolne, a celotna ladja je bila že preveč nagnjena,« je dejal eden od štirih priprtih članov posadke, ki so se danes pojavili pred televizijskimi kamerami.

SEUL – Iz ponesrečenega trajekta v Južni Koreji so doslej potegnili že več kot 100 trupel. Potapljaške skupine so pospešile iskanje trupel v potopljenem trajektu. Skoraj teden dni po katastrofi še vedno pogrešajo skoraj 200 od skupno 476 ljudi, večinoma srednješolcev, ki so bili v času nesreče na krovu plovila. Južnokorejska obalna straža je danes potrdila, da je število mrtvih uradno naraslo na 108 in da pogrešajo še 194 ljudi. Med najdenimi so bili tudi trije tujci, od tega domnevno dva Kitajca in en ruski državljan.

Pregledovanje na slepo

Izboljšane vremenske razmere in mirno morje je pospešilo delo potapljačev, a vidljivost pod vodo je še vedno zelo slaba, zato potapljači skoraj na slepo pregledujejo hodnike in kabine trajekta, ki je potonil prejšnjo sredo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Medtem so se danes zjutraj po lokalnem času svojci pogrešanih znova zbrali v pristanišču na otoku Jindo blizu prizorišča nesreče, kjer z grozo čakajo na novice reševalnih ekip. Zdaj ko je upanje, da bi katerega od pogrešanih našli živega, skorajda ugasnilo, je jeza svojcev usmerjena predvsem v počasnost iskanja trupel žrtev, ki so ostale ujete v trupu trajekta.

Pomorska katastrofa je dodobra pretresla Južno Korejo in sprožila val jeze proti oblastem. Tarče kritik in tudi fizičnih napadov so bili tako uradniki obalne straže kot tudi vodilni politiki. Glavna tarča jeze pa je kapitan trajekta Lee Joon Seok, ki so ga konec tedna aretirali ter mu očitajo hudo malomarnost in kršitev pomorske zakonodaje. Poleg kapitana so oblasti aretirale še šest članov posadke.

Sklicujejo se na okoliščine

V ponedeljek je južnokorejska predsednica Park Guen Hye ravnanje kapitana in posadke primerjala z umorom. Razlog za veliko število žrtev so oblasti deloma pripisale tudi kapitanovemu navodilu potnikom, naj ostanejo na svojih mestih, ko je trajekt zašel v težave. Ko je nato ukazal evakuacijo, se je plovilo že nevarno nagibalo na bok, kar je oteževalo evakuacijo.

Nekateri od pridržanih članov posadke so se danes branili, da so skušali v morje spustiti več rešilnih čolnov, a tega niso omogočale okoliščine. Ob nesreči sta bila uporabljena samo dva od 46 rešilnih čolnov na trajektu.

»Poskušali smo doseči čolne, a celotna ladja je bila že preveč nagnjena,« je dejal eden od štirih priprtih članov posadke, ki so se danes pojavili pred televizijskimi kamerami. »Pokušali smo spustiti čolne, a jih nismo mogli doseči,« pa je dejal drug član posadke.

Posadka na varnem

Na trajektu je bilo v času nesreče 29 članov posadke, 20 pa se jih je rešilo.

Eden od članov posadke je po poročanju AFP namignil, da je imel trajekt strukturno napako, zaradi česar je bilo nemogoče ponovno vzpostaviti ravnotežje, ko se je ob nesreči nagnil po nenadni spremembi smeri. Član posadke je omenil tudi napake v krmilnem sistemu.
 

Deli s prijatelji