PUŠKA

Morilski hit je bushmaster

Objavljeno 28. december 2012 17.32 | Posodobljeno 28. december 2012 17.33 | Piše: Emanuela Bubanj

Skupni imenovalec zadnjih množičnih pokolov v ZDA: bushmaster AR-15.

Kaj imajo skupnega zadnji trije množični pokoli v ZDA? Vrsto orožja, in sicer zloglasni bushmaster AR-15, po besedah strokovnjakov stroj, ki zmore v najkrajšem času pomoriti kar največ ljudi.

William Spengler ga je uporabil pred dnevi v svojem napadu na gasilce v Webstru, mladi Adam Lanza je z njim prelival kri v osnovni šoli Sandy Hook v Newtownu, Jacob Tyler Robert je streljal v nakupovalnem središču v Oregonu. In še, s polavtomatsko športno puško, ki je čez lužo na prodaj in razpolago tako rekoč vsakomur in povsod, je smrt poleti sejal tudi James Holmes Joker v kinodvorani v Aurori. »Zanimalo me je, kolikšen požar sem sposoben zanetiti in v čem vse sem dober,« je v poslovilnem pismu svojo bolestno gorečnost pojasnil krvoločni Spengler, ki si je po umoru dveh gasilcev sodil sam, v njegovi hiši pa so našli še eno truplo, po vsej verjetnosti gre za njegovo sestro Cheryl. Tudi 62-letnik, kot rečeno, si je za poslednje dejanje izbral zloglasni bushmaster, a ker je obsojenec – sedel je namreč zaradi umora lastne babice –, zakonito ne more kupiti orožja, zato preiskava ugotavlja tudi, kako se je dokopal do puške.

Polavtomatska puška gre za med

Naj spomnimo, Lanza si je smrtonosni kos izbral iz materine zavidljive ognjene zbirke, Robert in Holmes sta si ga po vsej verjetnosti priskrbela sama. Po podatkih podjetja naj bi od 2000. do 2010 prodali kar dva milijona bushmastrov, in kar je še bolj srhljivo, po Lanzovem napadu v Newtownu, v katerem so bile žrtve po večini otroci, je prodaja poskočila v višave. Kot kaže, Američani trepetajo pred morebitno prepovedjo prodaje polavtomatskega orožja civilnemu prebivalstvu, zato si želi vsak še pravočasno zagotoviti svoj primerek: za puško, ki lahko z nekaj iznajdljivosti zadovolji potrebe tudi zahtevnejših strelcev, je treba odšteti slabih tisoč dolarjev, navodila za uporabo pa ponuja tudi vse več poznavalskih spletnih strani. In še, od leta 1982 se je v ZDA, kjer je verjetnost za smrt zaradi strelnega orožja največja med razvitimi državami, zgodilo 62 množičnih pokolov, po večini pa je imelo glavno vlogo prav polavtomatsko – kupljeno v ustreznih prodajalnah po ustreznih predpisih.

Torej, sveženj sprememb, ki naj bi jih pripravljala Obamova administracija v drugem mandatu, že krvavo zamuja družbeni fenomen, zaradi katerega ima statistično vsak Američan doma vsaj en kos orožja, in to z večjimi nabojniki – predvsem zaradi lastne varnosti in športnih užitkov, čeprav je dokazov, da se s tem spravljajo le še v večjo nevarnost, čedalje več.

Deli s prijatelji