SAMOMOR

Morilka svojih otrok končno na drugi svet

Objavljeno 14. marec 2014 22.35 | Posodobljeno 14. marec 2014 22.35 | Piše: E. B.

Angležinja, ki je pred tremi leti usodno zabodla svoje otroke, se je ubila.

Fotografija je simbolična.

Nekaj dni po tem, ko je Theresa Riggi svoje tri otroke zabodla do smrti, je v bolnišnici potožila: »Morala bi biti s svojimi otroki.« Nekaj minut pozneje so na njenem oddelku pogrešili nož in ga kmalu odkrili pri Theresi, ki svojih namenov ni niti poskušala skriti. Le še enkrat jim je obupano zatrdila: »Želim si biti s svojimi otroki!«

Večkrat se je poskušala ubiti

Samomor je poskušala storiti že takoj po srhljivem dejanju 2010., ko je zaradi srdite bitke za skrbništvo z nekdanjim možem sinovoma in hčerki vzela življenje, potem pa še zanetila požar v stanovanju, nazadnje je skočila na glavo z drugega nadstropja stanovanjskega bloka v Edinburghu na Otoku. Čudežno jo je odnesla s poškodovanimi pljuči ter zlomljenima nogo in komolcem, izkazalo pa se je še, da je pred usodnim skokom štirikrat zabodla tudi sebe in si prerezala zapestja. Poznejši poskus samomora ji je, kot rečeno, spodletel tudi pozneje v bolnišnici, svoj cilj pa je vendarle dosegla po treh letih po obsodbi za brutalno dejanje. Petdesetletnico so našli mrtvo na psihiatričnem oddelku bolnišnice v Ramptonu v Nottinghamshiru, kamor so jo preselili iz škotskega zapora, kjer je začela služiti šestnajstletno zaporno kazen. Njeni nadzorniki tako v zaporu kot v bolnišnici so zaupali, da si je Theresa večkrat poskušala vzeti življenje (poskušala se je obesiti, pokončati z elektriko in si prerezati vrat), nekajkrat so z njo nasilno obračunale tudi sojetnice, toda morilki nikakor ni uspelo na oni svet. Pred dnevi je vendarle prispela tja, natančen vzrok smrti pa za javnost ni znan.

Bolestno posesivna mati

Zgodba družine Riggi je pred leti pretresla Otok in svet: Američanka, rojena v Kaliforniji, in njen nekdanji mož Pasquale sta se znašla sredi srditega spora zaradi skrbništva, toda Theresa je bila odločna, da bo bivšemu povsem onemogočila stike z osemletnima dvojčkoma Austinom in Lukom ter petletno Cecilio. Z Riggijem se je poročila 1989. v ameriški zvezni državi Kolorado in se 1997. preselila v Anglijo. Sinova sta se rodila po oploditvi z biomedicinsko pomočjo, Theresa pa je kmalu po rojstvu pokazala svojo pretirano zaščitniško in posesivno plat. Z otrokoma je spala v postelji, v kateri Pasquale ni bil dobrodošel, in tudi ko sta dvojčka končno naselila svojo sobo, se jima je tam pridružila mati. Kljub vsemu sta zakonca spočela še hčer in se odločila za še enega otroka, a zadnja oploditev ni bila uspešna, zato sta končala širjenje družine. Theresa pa sčasoma tudi telesne stike z možem, ki se je, povsem izrinjen, nazadnje odselil iz predmestja Aberdeena in se nastanil v središču mesta ter vložil prošnjo za razvezo.

Načrtovala pobeg v tujino

Kljub ločitvi sta nekdanja zakonca obdržala zgledne odnose: Pasquale, naftni inženir, je svoje otroke bogato finančno podpiral in jih redno obiskoval, toda leto dni pozneje, potem ko je spoznal drugo žensko, je njegova bivša pokazala povsem drugačno plat. Omejila mu je stike z otroki, kljub njegovemu nestrinjanju je zahtevala, da se šolajo doma, namesto v ustanovi, ki ji ni zaupala. Otroke je prepričala, da je njihov očka morebiti nevaren, zato so morali biti med druženjem z njim opremljeni z mobilniki, da bi lahko po potrebi takoj poklicali pomoč.

Z Austinom, Lukom in Cecilio se je – ne da bi obvestila bivšega – preselila v Edinburgh k znancu, ki ga je spoznala na spletu, Andrewu Bainu. Zaupala mu je še, da načrtuje pobeg v tujino; da nikoli več ne bo videl svojih otrok, pa je začela groziti tudi Pasqualeju, ki je o ženinem nevarnem vedenju obvestil policijo in socialne delavce. Theresa je tudi nekatere od njih uspešno prepričala, da se boji nekdanjega moža in da je nevaren za njune otroke, a preplah je uspešno sprožil tudi Riggi: sodnica je Theresi prepovedala, da zapusti državo brez njene odobritve, in ji odvzela potne liste, ko pa se nekega dne ni udeležila razprave za skrbništvo, je centru za socialno delo odredila takojšnji nadzor nad tremi otroki.

Prepozno na kraju tragedije

Toda urgentno navodilo je socialne delavce doletelo šele dan pozneje – na kraju tragedije so se namreč znašli skoraj sočasno z gasilci, ki so prihiteli do gorečega stanovanjskega bloka, pred katerim je že ležala poškodovana Theresa, toda prava groza je pogumne može čakala v stanovanju: v spalnici so na tleh ležala trupla treh otrok, ob njih pa okrvavljeni noži. Preiskava je pokazala, da je domnevno mati svoje otroke zabodla do smrti, potem pa z nožem poškodovala še sebe in zanetila požar ter skočila z balkona, otroci pa bi, če bi jih socialni delavci obiskali vsaj nekaj minut prej, verjetno preživeli vbodne rane, kot kaže, je bil zanje namreč usoden ogenj. Psihiatri so pri Riggijevi odkrili vrsto osebnostnih motenj, preden je zagrešila brutalni zločin, pa je najverjetneje doživela hud šok zaradi strahu ob morebitni izgubi skrbništva, so ocenili izvedenci, sodnik pa ji je odmeril šestnajst let zapora z možnostjo služenja kazni v psihiatrični bolnišnici.

Deli s prijatelji