VERIGA GOLJUFIJ

Med žrtvami goljufij na Hrvaškem tudi Slovenci

Objavljeno 31. oktober 2012 22.41 | Posodobljeno 31. oktober 2012 22.41 | Piše: Ma. F., STA

Oškodovane osebe so bile dvakrat prevarane.

Fotografija je simbolična.

ZAGREB – Hrvaško tožilstvo preiskuje več goljufij, v katerih je najmanj 20 oseb ostalo brez svojih stanovanj ali hiš. Oškodovane osebe so policiji prijavile goljufe, ki so jim s prevaro odvzeli premoženje. Med tistimi, ki so kupili sporne nepremičnine, naj bi bili tudi slovenski državljani.

Žrtve ostale brez posojila in nepremičnine

Agonija večine prevaranih oseb se je začela, potem ko so zaradi finančnih težav bili prisiljeni, da so vzeli posojila od različnih zasebnih agencij in kreditnih uradov. V zameno za posojilo pa so dovolili posojilodajalcem, da so se pri notarjih ali ob navzočnosti odvetnikov vpisali kot lastniki njihove nepremičnine. Žrtve pogosto sploh niso prejele posojila, so pa izgubile nepremičnine in so morale plačati fiktivne obresti, kar jih je finančno popolnoma spravilo na kolena.

Žrtve so se medtem medsebojno spoznale in organizirale ter posnele 600 ur pogovorov s posojilodajalci in njihovimi sodelavci. Zbrali so tudi 10 kilogramov različne dokumentacije o spornih posojilih in drugih pogodb. Tožilstvu so ovadili tri ženske in štiri moške, med katerimi so nekateri že bili obsojeni zaradi premoženjskih kaznivih dejanj in goljufij.

Med oškodovanimi tudi Slovenci

Časnik Jutarnji list je objavil tri zgodbe oškodovanih oseb, med katerimi je ena dejala, da je od sosedov slišala, da v njeni počitniški hiši Slovenci pijejo penino. Nepremičnino naj bi slovenski državljani kupili za 70.000 evrov, kupoprodajno pogodbo pa so pokazali tudi policiji, dodaja časnik. Kot je posojilodajalec pojasnil slovenskim lastnikom, je počitniško hišo moral prodati, ker mu je bila lastnica, ki naj bi ji posodil denar, dolžna 60.000 evrov. Sicer pa je lastnica, upokojenka, povedala, da so ji neznane osebe leta 2010 večkrat grozile po telefonu, da ji bodo umorili moža, če ne bo plačala 10.000 evrov. Nato se ji je druga oseba prek telefona ponudila, da ji bo pomagala, ker ima znance na policiji, in jo je poslala k odvetniku, ki naj bi rešil njene težave. Odvetnik ji je ponudil posojilo, da bi plačala izsiljevalcem, v zameno pa je zahteval, da založi nepremičnino. Ko je dojela, da so jo prevarali, je vložila kazensko ovadbo, sicer pa svojih težav še ni uredila. Stroške za hišo in davek še plačuje, na tožilstvu pa so ji povedali, da je žrtev goljufov – in da ni edina.

Deli s prijatelji