AKCIJA

Lovijo romske svetlolaske

Objavljeno 25. oktober 2013 17.09 | Posodobljeno 25. oktober 2013 17.09 | Piše: E. B.

Svetlolaso deklico odvzeli tudi romski družini v predmestju Dublina.

ATENE – Po odmevni aretaciji romskega para v Grčiji je udarilo še na Irskem: tudi romski družini v predmestju Dublina so socialne službe odvzele svetlolaso deklico zaradi suma, da je ugrabljena, a so jo po nekaj dneh že vrnili staršem.

Po opravljeni analizi DNK so namreč ovrgli prvotno domnevo, sedemletnica pa je v vmesnem času bivala pri organizaciji za zaščito zlorabljenih otrok: dogodek je sprožil burne odzive dublinske soseske, kjer so vseskozi glasno opozarjali, da deklica ni edina svetlolaska v številni rodbini in da so se oblasti preprosto prenaglile ter se odzvale brez trdne podlage. Začenja se lov na čarovnice, zdaj opozarjajo mnogi v strahu, da bodo romske skupnosti znova tarče intenzivne rasne diskriminacije in nasilnih obračunov, socialne službe pa so po izsledkih DNK, ki so pokazali, da je svetlolasa deklica vendarle otrok romskih staršev, varovanko izpustile domov. Država je ugrabiteljica, so zdaj zgroženi številni državljani, ne pa družina, kjer so sicer olajšani, da se je primer, nedvomno tudi zaradi pritiskov javnosti in burnega dogajanja v Grčiji po odkritju Marie, kaj hitro razpletel. Irska policija sicer še vedno preverja otrokov rojstni in potni list (s sliko dojenčice), saj naj bi bila dokumenta ponarejena, pa tudi osebni podatki staršev in otroka so menda povzročili zmedo na pristojnem matičnem uradu.

Tudi grške oblasti so od razkritja Marijine zgodbe občutno poostrile nadzor nad romskimi družinami in intenzivno preverjajo registre posvojitev in osebne podatke. Na otoku Lezbos so pred dnevi prijeli trojico Romov, pri katerih naj bi živela ugrabljena dvomesečna dojenčica, medtem pa se nadaljuje iskanje bioloških staršev svetlolasega angela, ki so jo minuli teden odkrili pri rodbini pri Farsali. Baze DNK, s katerimi razpolagajo Grki, namreč niso pokazale nobene nove sledi, zato je tamkajšnja policija zaprosila za pomoč vse države članice Interpola. Vse glasnejše pa so prošnje obupanih staršev iz Kansas Cityja, ki od 2011. pogrešajo Liso Irwin in so v minulih dneh uradno vlogo za primerjavo DNK posredovali že prek FBI kot tudi Interpola.

Deli s prijatelji