VELIKONOČNI ROP

Lastniki sefov besni, direktor na dopustu

Objavljeno 13. maj 2015 15.50 | Posodobljeno 13. maj 2015 15.50 | Piše: E. B.

Po spektakularnem velikonočnem ropu v Londonu policija še vedno tava v temi.

Preiskava je že več dni na mrtvi točki. Foto: Reuters

Medtem ko razjarjene stranke čakajo na pojasnila, direktor londonskega trezorja, ki so ga spektakularno spraznili med velikonočnim koncem tedna, mirno preživlja dopust.

Tako zgroženi ugotavljajo opeharjeni in oropani, ki so svoje premoženje in skrivnosti zaupali domnevno eni najvarnejših stavb na Otoku, podjetju Hatton Garden Safe Deposit Ltd. z Manišem Bavišijem na čelu. Direktor naj bi bil s sinom minuli konec tedna v Sudanu, a niti po tem, ko so ga obvestili o ropu, se ni zdrznil in vrnil na Otok, da bi opravil svojo dolžnost in se spopadel z grozljivimi posledicami očitno pomanjkljivega varnostnega sistema ali zaposlenimi, nevrednimi zaupanja. In res se vse bolj govori, da je v neverjetni zgodbi sodelovalo prav osebje. Policija je namreč zavrnila prvotna poročila, da so roparji nasilno vdrli skozi streho, vse bolj kaže, da so na pravi trenutek počakali kar v – notranjosti! Z vso opremo vred naj bi se jih več potuhnilo v prostorih poslovalnice že v četrtek popoldne, ponoči pa so udarili. Onesposobili so alarmni sistem, v dva metra debel betonski zid, ki varuje najdragocenejši predel s sefi, naj bi zvrtali luknjo, premagali so še debela kovinska vrata in dve varnostni ograji, izklopili in odstranili varnostne videokamere, vzeli še disk s posnetim gradivom ter spraznili neznano število sefov. V večini so bili shranjeni dragi kamni, v nekaterih zabojnikih tudi za dva milijona evrov vrednosti, podjetju so zaupala tudi druga podjetja z dragocenimi dokumenti in gotovino, trgovci, draguljarji in premožni zasebniki. Vsi ti so še vedno v negotovosti, ali so roparji spraznili njihov sef ali ne.

Poleg ravnodušja direktorja Bavišija stranke Hatton Gardena jezi tudi izjemna počasnost preiskave. Po več dneh policisti namreč še vedno niso sporočili natančnega števila opeharjenih in oznak spraznjenih ali vlomljenih sefov (po neuradnih podatkih naj bi jih povsem spraznili 30, še 40 pa naj bi jih pregledali in iz njih vzeli le izbrano blago) ter ne odgovarjajo na nobena vprašanja. Sanja se jim ne, kdaj se je rop začel in kdaj končal – še vedno velja neverjetni razpon velikonočnega podaljšanega konca tedna, od četrtka zvečer pa do torka zjutraj –, koliko naj bi bilo nepridipravov, je še vedno neznanka. Nekoliko bolj so se izkazali gradbeni strokovnjaki, ki so ugotovili, da so roparji uporabili vrhunsko orodje in da so se pred zahtevnim in nevarnim posegom, ki da je gotovo trajal več ur, dodobra izurili.

Čeprav uradnih osumljencev ni, britanski mediji omenjajo t. i. Kralja diamantov, ki naj bi v letih 2007 in 2009 oborožen vdrl v Graffovo draguljarno v Londonu in izginil neznano kam z bogatim izplenom, ki ga niso nikoli izsledili.

Deli s prijatelji